Historie kostela sahá za rok 1546. Pstaven v gotickém stylu okolo r. 1546 na místě starší stavby. V roce 1773 byl kostel přestavěn do barokní podoby. Dominantou kostela je hranolová věž s cibulovou střechou a barokní vstupní brána.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Prokopa v Chotětově
© Pavel Vítek 03/2008
Obec Chotětov leží asi 20 kilometrů od Mladé Boleslavy. Dominantou obce je pahorek, na kterém se nachází kostel sv. Prokopa, který je obehnán vysokou zdí. Okolo kostela se nachází hřbitov. Asi 200 metrů vedle kostela je studánka s kapličkou, bohužel v době mojí návštěvy se ve studánce chladilo lahvové pivo. Naproti kostelu je pomník mistra Jana Husa a asi 100 metrů dále je sousoší Korunování Panny Marie. Obec působí klidným, spořádaným a čistým dojmem. Nedaleko Chotětova se nachází Bezno, v kterém je také možno vidět mnoho památek. U silnice na Bezno jsou boží muka a zhruba uprostřed cesty mezi Beznem a Chotětovem stojí u silnice podstaven, na kterém stála socha.
Aleš Marek, 23.5. 2006
historie

Kostel byl vystavěn v gotickém stylu, někdy okolo roku 1546 na místě starší církevní stavby. V roce 1773 byl kostel barokně přestavěn. Budova je obdélná, jednolodní s průčelní věží a s oratoří z roku 1621. Věž kostela je hranolová, dole hladká a na vrchu členěna rámy, na vrcholu cibule. Okna jsou ve tvaru půlkruhu. Loď je plochostropá, se zděnou kruchtou. V presbytáři je žebrová klenba. Zařízení je rokokové z roku 1773. Dominantou je hlavní oltář, který je portálový sloupový s kopií sázavského obrazu sv. Prokopa. Na stranách dvojice bust sv. Václava a sv. Víta. Na kredenčním oltáříčku je obrázek sv. Anny v rokokovém rámečku. Dále jsou v kostelu dva boční oltáře, rámové s anděly a s obrazem Snímání s kříže a sv. Jana Nepomuckého. Kazatelna je zdobena reliéfy Čtyř evangelistů. Dále je v kostele prosklený rokokový oltáříček s gotickým krucifixem. Na zdi nad vchodem do sakristie je obraz Bolestné…  číst dále

Aleš Marek / Umělecké památky Čech, svazek první. Československá akademie věd spolu s Śtavem teorie a dějin umění. Vydala Academia v roce 1977., 23.5. 2006

Půdorys místa

půdorys kostela
© František Bareš: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 21 Politický okres mladoboleslavský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1905
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Chotětov

Místa v okolí

 Vorecká tvrz
 fara
 Malodvorská tvrz
 Bezno
 kostel sv. Mikuláše
 Hrušov
 Horky nad Jizerou
 Sovínky
 Dražice
 Syslov
 kaple sv. Rodiny
 Benátky nad Jizerou
 kostel sv. Václava
 Nový Stránov
 kostel sv. Jiří
 Stránovský viadukt
 Krnsko
 Slivínko
 Malkov
 Strašnov
 Velké Všelisy
 Velké Horky
 Salačův sloup
 židovský hřbitov
 Niměřice
 evangelický kostel
 kostel sv. Martina
 Rokytovec
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 kostel sv. Havla
 Hradišť
 zvonička
 Rácov
 Neuberk
 Kováň
 Košátky
 kostel sv. Václava
 Chlum
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 Skalsko
 Bon Repos
 židovský hřbitov
 Mladá Boleslav
 dům č. p. 107
 kostel sv. Víta
 Kostelní Hlavno
 Templ
 mariánský sloup
 stará radnice
 nová radnice
 Struhy
 Karmel
 kostel sv. Havla
 sbor Jednoty bratrské
 divadlo
 Vinařice
 starý hřbitov
 Bratronice
 Rožátovský mlýn
 trojiční sloup
 Smilovice
 dům č. p. 7
 radnice
 Dobrovice
 Dobrovická muzea
 kaple sv. Václava
 Pomník Karla VI.
 Čachovice
 Husův sbor
 kaple sv. Jiljí
 Michalovice
 Řepín
 Hlavenec
 kostel sv. Barbory
 Masarykův most
 Vlkava
 kostel sv. Anny
 Stránka
 větrný mlýn
 kostel sv. Havla
 Byšice
 Hrdlořezy
 fara
 Kosmonosy
 Loreta
 Kolomuty
 Josefův Důl
 Lysá nad Labem
 kostel sv. Vavřince
 Pěčice
 kostel sv. Prokopa
 Volenovice
 evangelický kostel
 mariánské sousoší
 radnice
 kostel sv. Martina
 Lobeč
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Havla
 Březno
 Zvířetice
 pivovar
 Baba
 mlýn Valenta
 Studénka
 Obří hlava a Žába
Kontaktní informace
Farní úřad Vágnerova 70 Benátky nad Jizerou 1 294 71
Tel: 326 316 107
Základní informace místa
ID místa: 4257
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 23.5.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama