Historie kostela sahá za rok 1546. Pstaven v gotickém stylu okolo r. 1546 na místě starší stavby. V roce 1773 byl kostel přestavěn do barokní podoby. Dominantou kostela je hranolová věž s cibulovou střechou a barokní vstupní brána.
Hlavní obrázek místa
© František Kinař, 08/2013
Obec Chotětov leží asi 20 kilometrů od Mladé Boleslavy. Dominantou obce je pahorek, na kterém se nachází kostel sv. Prokopa, který je obehnán vysokou zdí. Okolo kostela se nachází hřbitov. Asi 200 metrů vedle kostela je studánka s kapličkou, bohužel v době mojí návštěvy se ve studánce chladilo lahvové pivo. Naproti kostelu je pomník mistra Jana Husa a asi 100 metrů dále je sousoší Korunování Panny Marie. Obec působí klidným, spořádaným a čistým dojmem. Nedaleko Chotětova se nachází Bezno, v kterém je také možno vidět mnoho památek. U silnice na Bezno jsou boží muka a zhruba uprostřed cesty mezi Beznem a Chotětovem stojí u silnice podstaven, na kterém stála socha.
Aleš Marek, 23.5. 2006
historie

Kostel byl vystavěn v gotickém stylu, někdy okolo roku 1546 na místě starší církevní stavby. V roce 1773 byl kostel barokně přestavěn. Budova je obdélná, jednolodní s průčelní věží a s oratoří z roku 1621. Věž kostela je hranolová, dole hladká a na vrchu členěna rámy, na vrcholu cibule. Okna jsou ve tvaru půlkruhu. Loď je plochostropá, se zděnou kruchtou. V presbytáři je žebrová klenba. Zařízení je rokokové z roku 1773. Dominantou je hlavní oltář, který je portálový sloupový s kopií sázavského obrazu sv. Prokopa. Na stranách dvojice bust sv. Václava a sv. Víta. Na kredenčním oltáříčku je obrázek sv. Anny v rokokovém rámečku. Dále jsou v kostelu dva boční oltáře, rámové s anděly a s obrazem Snímání s kříže a sv. Jana Nepomuckého. Kazatelna je zdobena reliéfy Čtyř evangelistů. Dále je v kostele prosklený rokokový oltáříček s gotickým krucifixem. Na zdi nad vchodem do sakristie je obraz Bolestné…  číst dále

Aleš Marek / Umělecké památky Čech, svazek první. Československá akademie věd spolu s Śtavem teorie a dějin umění. Vydala Academia v roce 1977., 23.5. 2006

Půdorys místa

půdorys kostela
© František Bareš: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 21 Politický okres mladoboleslavský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1905
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Chotětov

Místa v okolí

 Vorecká tvrz
 fara
 Malodvorská tvrz
 Bezno
 kostel sv. Mikuláše
 Hrušov
 Horky nad Jizerou
 Sovínky
 Dražice
 Syslov
 kaple sv. Rodiny
 Benátky nad Jizerou
 kostel sv. Václava
 Nový Stránov
 kostel sv. Jiří
 Stránovský viadukt
 Krnsko
 Slivínko
 Malkov
 Velké Všelisy
 Velké Horky
 Strašnov
 Salačův sloup
 židovský hřbitov
 Niměřice
 evangelický kostel
 kostel sv. Martina
 Rokytovec
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 kostel sv. Havla
 Hradišť
 zvonička
 Rácov
 Neuberk
 Kováň
 Košátky
 kostel sv. Václava
 Chlum
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 Skalsko
 Bon Repos
 židovský hřbitov
 Mladá Boleslav
 dům č. p. 107
 kostel sv. Víta
 Templ
 Kostelní Hlavno
 mariánský sloup
 stará radnice
 nová radnice
 Struhy
 Karmel
 kostel sv. Havla
 sbor Jednoty bratrské
 divadlo
 Vinařice
 starý hřbitov
 Bratronice
 Smilovice
 Rožátovský mlýn
 trojiční sloup
 radnice
 dům č. p. 7
 Dobrovice
 Dobrovická muzea
 Pomník Karla VI.
 Čachovice
 Husův sbor
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Jiljí
 Michalovice
 Řepín
 Hlavenec
 kostel sv. Barbory
 Vlkava
 Masarykův most
 kostel sv. Anny
 Stránka
 větrný mlýn
 kostel sv. Havla
 Byšice
 Hrdlořezy
 Kosmonosy
 fara
 Loreta
 Kolomuty
 Josefův Důl
 Lysá nad Labem
 Pěčice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Prokopa
 Volenovice
 evangelický kostel
 kostel sv. Martina
 mariánské sousoší
 radnice
 Lobeč
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Havla
 Březno
 Zvířetice
 pivovar
 Baba
 mlýn Valenta
 Studénka
 Obří hlava a Žába
Kontaktní informace
Farní úřad Vágnerova 70 Benátky nad Jizerou 1 294 71
Tel: 326 316 107
Základní informace místa
ID místa: 4257
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 23.5.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama