Gotický kostel (cca 1280) s čtvercovou lodí a výrazně odsazeným žebrově klenutým čtvercovým závěrem (dochováno kružbové okno), v 18. století přestavěn barokně – před západní průčelí přibyla hranolovou věž, na jihu čtvercová sakristie. Mobiliář je barokní (cca 1740), varhany z r. 1893.
Hlavní obrázek místa
© Pavel Zany Komárek, 17. 7. 2011
Suchdol najdeme 8 km západně od Kutné Hory a 9 km jižně od Kolína. Kostel sv. Markéty se nachází v centru obce, na návsi, kde najdeme i suchdolský renesanční zámek. Díky své věži je nepřehlédnutelný, nachází se však za uzamčeným plotem a je tedy i z exteriéru přístupný pouze v době konání bohoslužeb každou první neděli v měsící.
Pavel Vítek, 11.4. 2014
popis

Kostel je orientovaná jednolodní stavba. Kostelní loď je čtvercová s hranolovitou věží s nárožními pilastry a cibulovitou bání na západní straně, presbytář je od lodi značně odsazený a stejně jako loď čtvercový. Při jižní stěně presbytáře je barokní sakristie s drobnou novodobou předsíní. Presbytář je zaklenut jedním polem křížové žebrové klenby s terčovým svorníkem, bez konzol. V závěrové stěně za oltářem je zachováno gotické hrotité okno s kružbou. Vstup do kostela je podvěžím barokní věže za níž je v západní zdi lodi ústupkový gotický portál. Loď je plochostropá, gotický stav může indikovat ústupek ve zdivu, který mohl sloužit k ukotvení na krovu nezávislého falešného stropu lodi či přímo původního krovu. Na západní straně lodi je dřevěná kruchta, na kruchtě varhany z roku 1893 od kutnohorské firmy Mölzer. Zařízení barokní z doby kolem roku 1740. Na hlavním oltáři obraz sv. Markéty z roku 1684. Prameny doloženy…  číst dále

Zany, 24.4. 2014

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1257 z přídomku Luthera ze Suchdola. Samotný kostel je poprvé zmiňován jako farní v registru papežského desátku k roku 1352, jde však o raně gotickou stavbu z 2. poloviny 13. století – K. Kibic a V. Vaněk předpokládají její vznik kolem r. 1280. V 16. století byla fara neobsazena a po třicetileté válce již nebyla obnovena. K tomu došlo až o století později, když byla roku 1751 do Suchdolu přenesena nedávno zřízená fara z Vysoké. Kostel byl přestavěn v několika (nejméně ve třech) barokních fázích. Nejstarší z nich je doložena dendrochronologickými daty krovů do doby po roce 1708. Další fáze zřejmě následovala před rokem 1738, kdy se pozornost přesunula na vybavení interiéru – byly pořízeny nové oltáře, kazatelna, byl vymalován strop lodi. Jakési rozsáhlejší, avšak blíže neurčené práce jsou doloženy k roku 1775 – tehdy snad mohla vzniknout současná okna a někdy…  číst dále

Zany, 24.4. 2014

Půdorys místa

půdorys kostela, křížkovaně gotický kostel, šrafovaně dvě barokní fáze
© Karel Kibic, Vojtěch Vaněk: Středověká venkovská sakrální architektura na Kutnohorsku, Vlastivědná knihovnička SPS sv. 19, Unicornis, Praha 2012
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Kutná Hora  (KH), Suchdol

Místa v okolí

 venkovská usedlost
 Suchdol
 Sedlov
 Vysoká
 Opatovice
 kostel sv. Václava
 Ratboř
 Ratboř
 Červené Pečky
 kaple sv. Kříže
 kaple sv. Rodiny
 Přítoky
 Pašinka
 Červený Hrádek
 vodárenská věž
 kostel sv. Martina
 Roztěž
 Nebovidy
 kostel sv. Jiří
 Lošany
 Malešov
 Radovesnice
 Bečváry
 Polní Voděrady
 kamenná kašna
 synagoga/Husův dům
 evangelický kostel
 Kamenný dům
 jezuitská kolej
 kaple Božího Těla
 Hrádek
 městské opevnění
 Libenice
 mariánský sloup
 kostel sv. Jakuba
 Drahobudice
 Sankturinovský dům
 Vlašský dvůr
 Jindice
 Lorec
 dům č. p. 507
 Sion
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Ondřeje
 cukrovar
 Libodřice
 Husův sbor a pomník
 Bauerova vila
 Vodárenská věž
 synagoga
 Regionální muzeum
 mariánský sloup
 dům č. p. 46
 Křesetice
 radnice
 Kolín
 starý most
 Práchovna
 Podskalský mlýn
 Křečhoř
 Žíšov
 kostel sv. Mikuláše
 Hlízov
 kaple Kalvárie
 mariánský sloup
 kostel sv. Štěpána
 fara
 grotta
 Zásmuky
 synagoga
 Úmonín
 Zlaté Slunce
 Bedřichova vyhlídka
 kostel sv. Václava
 Přítoky
 Březina
 Březová
 Svojšice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Jiljí
 synagoga
 kostel sv. Václava
 vodárenská věž
 Břežany I
 kostel sv. Anny
 Nové Dvory
 mariánský sloup
 Červený Domek
 židovský hřbitov
 Na Hradišťanech
 Církvice
 Toušice
 kamenný most
 Nová Lhota
 kostel sv. Jakuba
 Hradenín
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Floriána
 Kluky
 evangelický kostel
 Třebešice
 Konárovice
 Na Šancích
 Lomec
 Hryzely
 kostel sv. Kateřiny
 Kačina
 kostel sv. Havla
 Třebonín
 kostel sv. Václava
 Třebonín
 Lochy
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Matouše
 kaple sv. Víta
 Stará Kouřim
 Malotice
 mlýn Bukačov
 Červené Janovice
 Lechův kámen
 boží muka
 Cerhenice
 Cerhenice
 synagoga
 Býchory
 Plaňany
 Býchory
 kamenný most
 kostel sv. Štěpána
 děkanství
 stará radnice
 městské opevnění
 vyhlídkové věže
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 socha sv. Anny
 kostel sv. Prokopa
 socha sv. Prokopa
 stodoly
 mariánský sloup
 kamenný most
 kaple sv. Anny
 vodojem
 Diblíkov
 Žáky
 Žáky
 Hraběšín
 Žáky
 Vrbčany
 kamenný most
 kostel sv. Václava
 radnice
 Třebovle
 větrný mlýn
 Třebovle
 boží muka
 Radim
 Radim
 Týnec nad Labem
 kamenný most
 Šance
 lom Velká Stráž
 Kolo
 vodárenská věž
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Havla
 mohyla sv. Prokopa
 evangelický kostel
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Kolín
Brandlova 25
280 02 Kolín
Tel: 321 712 795
http://www.bartolomej-kolin.cz
brandlova17@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 11693
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.4.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama