Rod pánů ze Smilovic je znám od roku 1398. Ve Smilovicích nechal vystavět tvrz, která zanikla pravděpodobně při velkém požáru v roce 1687. Poté bylo panství prodáno Valdštejnům, kteří jej připojili k nedalekým Dobrovicím.
Hlavní obrázek místa
dům č.p.20 na místě kde snad stávala tvrz
© Aleš Marek 05/2006
Obec Smilovice se nachází zhruba 10 kilometrů od Benátek nad Jizerou. Zrhuba uprostřed obce, hned vedle místního obchodu s potravinami stojí dům s č. p. 20. Na místě domu se předpokládá, že stávala Smilovická tvrz. Vzhledem k tomu, že se do dnešní doby nedochovaly žádné pozůstatky tvrze, lze umístění tvrze pouze předpokládat. Případné nejasnosti by vyvrátil snad jenom archeologický průzkum.
Aleš Marek, 16.5. 2006
historie

O panství ve Smilovicích se poprvé píše v kronikách v souvislosti se soudním sporem pana Ješka ze Smilovic, který se soudně domáhal dědictví v obci Račiněves. V roce 1398 prodal pan Petr z Vartenberka a z Kosti panu Kuchtovi ze Smilovic Byšické panství. V roce 1408 nechal zanést do zemských desek pan Lemar ze Smilovic dvůr spolu s částí vsi a uvedl jako nového majitele svého bratra Mikše, řečeného Kněžek a dále potom Jana Okouna ze Smilovic. Pan Lemar zemřel v roce 1413 a jeho smrtí se stávají oba předešlí páni skutečnými majiteli Smilovického panství. V dochovaných písemnostech je zapsáno, že pan Mikeš a jeho syn Zikmund zastavili svojí část panství ve Smilovicích panu Zachaři z Krp, ten ho však v roce 1433 vrací zpět panu Zikmundovi. Následujícím majitelem panství je uveden pan Jaroš ze Lojovic. Pan Jaroš se zviditelnil především tak, že po nymburském sjezdu šlechty v roce 1440 započal sbírat vojsko…  číst dále

Aleš Marek / Hrady a Tvze na Mladoboleslavsku. Zdeněk Fišer. Vydalo: Okresní muzeum Mladá Boleslav v roce 2002 jako svoje 1. vydání., 16.5. 2006

Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Smilovice

Místa v okolí

 Bratronice
 kaple sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 Struhy
 Čachovice
 kaple sv. Václava
 Husův sbor
 Vlkava
 socha sv. Prokopa
 pomník Helma
 Loučeň
 Pěčice
 trojiční sloup
 dům č. p. 7
 Dobrovická muzea
 Újezdec u Pěčic
 Dobrovice
 radnice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 Strašnov
 kostel sv. Anny
 Vinařice
 Horky nad Jizerou
 kostel sv. Mikuláše
 Chlum
 Dražice
 Mcely
 Hrušov
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 kaple sv. Rodiny
 kostel sv. Jiří
 Stránovský viadukt
 Benátky nad Jizerou
 U tří mostů
 Nový Stránov
 kostel sv. Václava
 Romanka
 Kolomuty
 kostel Všech svatých
 zvonička
 Nový Ronov
 evangelický kostel
 Krnsko
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Březno
 židovský hřbitov
 venkovská usedlost
 zvonice
 Ujkovice
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Václava
 Rácov
 Zdonín
 Neuberk
 kostel sv. Prokopa
 Mladá Boleslav
 dům č. p. 107
 mariánský sloup
 kostel sv. Havla
 Templ
 stará radnice
 nová radnice
 starý hřbitov
 sbor Jednoty bratrské
 Malkov
 Karmel
 divadlo
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Volenovice
 ZOO Chleby
 Křinec
 Kuncberk
 kostel sv. Jiljí
 fara
 Vorecká tvrz
 Malodvorská tvrz
 Rožátovský mlýn
 Velké Horky
 Bon Repos
 Husův sbor
 evangelický kostel
 pomník obětem války
 Bezno
 Sukorady
 vodárenská věž
 Domousnice
 synagoga
 Rokytovec
 mariánský sloup
 radnice
 Šafaříkův mlýn
 Turecká věž
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiljí
 Sovínky
 Nymburk
 Lysá nad Labem
 městské opevnění
 silniční most
 Loreta
 zdymadlo Nymburk
 fara
 Kosmonosy
 Niměřice
 Syslov
 Michalovice
 Krňovice
 kostel sv. Štěpána
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 Chvistonosy
 kostel sv. Barbory
 Kovanice
 kostel sv. Václava
 Vlčí Pole
 Křižánky
 evangelický kostel
 Kováň
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Václava
 Skalsko
 kostel sv. Vavřince
Základní informace místa
ID místa: 4244
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 18.5.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama