Někdejší mlýn na levém břehu Jizery byl postaven v 16. století boleslavským měšťanem Rožatou. V letech 1606–08 přestavěn nákladem majitelů zdejšího hradu. Roku 1916 vyhořel a nahradila ho raně funkcionalistická stavba, na níž byly přeneseny detaily z původního objektu.
Hlavní obrázek místa
Mlýn od jihozápadu
© Ivan Grisa 09/2011

Rožátovský mlýn

Na náhonu, vytvořeném na levém břehu Jizery stejnojmenným jezem, postavil někdy před rokem 1560 boleslavský měšťan Rožata vodní mlýn. V letech 1606–08 byl objekt rozšířen v panské režii, což připomíná zachovaná deska s aliančním erbem Bohuslava Jáchyma Hasištejnského z Lobkovic (†1605) a jeho manželky Evy Valdštejnské. Úprava mlýna tedy spadá do období, kdy se město Boleslav již vykoupilo z poddanství a jeho někdejším vlastníkům náležel jen hrad a okolní vsi. Mlýn byl v provozu do roku 1916, kdy ho zničil požár. Do té doby zřejmě prošel různými úpravami a vystřídal řadu majitelů. Není známo, zda již před požárem náležel firmě Laurin a Klement, která po něm postavila na spáleništi nový objekt. Pokud získal dnešní vzhled již za I. světové války, jedná se jednu z průkopnických staveb funkcionalismu. Na její východní stranu byla přenesena výše zmíněná erbovní deska, doplněná nápisem o historii mlýna. Náhon tehdy využila vodní elektrárna, dosud dochovaná severně od mlýna. Výroba mouky zde skončila po II. světové válce, dnes je bývalý mlýn sídlem firmy na instalaci plynových zařízení.
Ivan Grisa, dle http://www.mb-net.cz/?page=cz,boleslavske-mlyny, 8.10. 2011
Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Mladá Boleslav

Místa v okolí

 Michalovice
 Karmel
 divadlo
 stará radnice
 nová radnice
 mariánský sloup
 starý hřbitov
 Templ
 dům č. p. 107
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Barbory
 Mladá Boleslav
 Masarykův most
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 Kosmonosy
 fara
 Loreta
 Rácov
 Neuberk
 Hrdlořezy
 Josefův Důl
 kostel sv. Mikuláše
 Zvířetice
 kostel sv. Havla
 Baba
 Rokytovec
 Volenovice
 mlýn Valenta
 Chlum
 kostel sv. Vavřince
 Krnsko
 Malkov
 Studénka
 Kolomuty
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 Stránovský viadukt
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 Nový Stránov
 Velké Horky
 Vinařice
 kostel sv. Václava
 Niměřice
 radnice
 Dobrovice
 Březno
 Strašnov
 dům č. p. 7
 kostel sv. Václava
 trojiční sloup
 Dobrovická muzea
 kostel sv. Anny
 evangelický kostel
 Kováň
 Hrušov
 Sovínky
 Maníkovice
 Syslov
 Skalsko
 Malodvorská tvrz
 fara
 Sukorady
 Bezno
 Vorecká tvrz
 kostel sv. Prokopa
 Bělá pod Bezdězem
 Lhotice
 radnice
 Chvistonosy
 Česká brána
 kostel sv. Mikuláše
 Pěčice
 Horky nad Jizerou
 kaple Narození Páně
 kostel sv. Mikuláše
 Dobrá Voda 1
 Dobrá Voda 2
 radnice
 Dobrá Voda 3
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 kostel sv. Prokopa
 Mnichovo Hradiště
 radnice
 Velké Všelisy
 Kněžmost
 Radechov
 Soleček
 Valečov
 kaple sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 Valdštejnsko
 Solec
 Dražice
 Újezdec u Pěčic
 Smilovice
 kostel Všech svatých
 Hradišť
 větrný mlýn
 Obětní kámen
 Bratronice
 rozhledna Vrchbělá
 Klamorna
 rozhledna Čížovka
 Hrada
 Drábské světničky
 Píčův statek
 Mužský
 most přes Jizeru
 Zásadka
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Rodiny
 Komárovský rybník
 Benátky nad Jizerou
 Kurovodice
 Hynšta
 Ujkovice
 evangelický kostel
 Staré Hrady
 kostel sv. Vavřince
 pomník Helma
 Loukovec
 stará škola
 fara
 kostel sv. Jiljí
 Bezděz
 Slivínko
 Belvín
 Salačův sloup
 Mcely
 kostel sv. Martina
Základní informace místa
ID místa: 10428
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama