Máchův pomník vztyčen r. 1936 na Jarmilině skále ve Starých Splavech, r. 1938 po záboru Sudet svržen Němci do jezera s uraženou hlavou, poté zachráněn a odkoupen starostou Bělé pod Bezdězem. Nově umístěn poblíž městského hřbitova. Dílo pražského sochaře Leonarda Rottera.
Hlavní obrázek místa
Máchův pomník
© Josef Doležal 11/2017
Město Bělá pod Bezdězem bylo založeno r. 1304 a nyní má asi 4700 obyvatel. Kolem něj prochází silnice I/38 z Mladé Boleslavi do Doks, přímo městem prochází silnice II/276 z Bakova nad Jizerou. Město má železniční spojení tratí 080 (Bakov nad Jizerou-Jedlová), nádraží je však od města značně vzdáleno, blíže je zastávka Bělá pod Bezdězem-město. Návrší Hůrka, kde se nachází Máchův pomník, leží na jižním okraji města a z centra k němu vede modrá turistická značka. V jeho sousedství je místní hřbitov.
27.1. 2022
historie

Pomník Karlu Hynku Máchovi se nachází v Bělé pod Bezdězem nedaleko hřbitova na návrší Hůrka. Původně byl v r. 1936 při příležitosti 100. výročí prvního vydání Máje a 100. výročí básníkovy smrti vztyčen na Jarmilině skále nad Máchovým jezerem ve Starých Splavech tak, aby básník symbolicky hleděl přes jezero, tehdy Velký rybník, na svůj milovaný Bezděz. Při záboru Sudet na podzim r. 1938 ničili zfanatizovaní nacisté všechny české památky. Němci tak strhli i Máchův pomník z Jarmiliny skály do jezera a přitom mu urazili hlavu. Zpráva o tomto vandalismu se donesla do Bělé pod Bezdězem, která se již nacházela na hranici Sudet. Tehdejší starosta Ota Lauerman se zasadil o to, aby byl pomník zachráněn. Začal jednat s městem Doksy (tehdy Hirschberg) o odkoupení pomníku a o jeho převezení do Bělé. Ulomená hlava byla naštěstí uschována v bedně. Spolu s torzem pomníku byla převezena r. 1939 do Bělé, kde došlo k restaurování.…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 27.1. 2022

Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Bělá pod Bezdězem

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16205
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.1.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama