Větrný mlýn postavil statkář Václav Mareček r. 1870. Mlýn byl později pronajímán, jedním z nájemců byl např. v l. 1913–21 Václav Petr ze Mšena, který byl známý opravář mlýnů. R. 1923 byl mlýn opuštěn a chátral, r. 1973 se zmiňují již jen pobořené zdi. Koncem 20. stol. prošel kompletní rekonstrukcí.
Hlavní obrázek místa
Větrný Mlýn Vrátno
26.12.2006 - vymlácená okna, vnitřní dřevěné vybavení
© Havran, 12/2006
Větrný mlýn holandského typu poblíž Vrátna stojí poměrně izolovaně v polích asi 800 metrů na severovýchod od mateřské obce. Jediná přístupová cesta je z křižovatky cest mezi obcemi Vrátno, Boreč a Kluky.
28.5. 2002
historie

Dostupné literární prameny uvádějí, že mlýn u Vrátna na Mladoboleslavsku je zříceninou v dezolátním stavu. Bývalý mlýn však září novotou. Celý objekt prošel nedávno rozsáhlou rekonstrukcí. Celkově působí velmi hezky, nová velmi vysoká šindelová střecha, nová bílá fasáda a atrapa větrné růžice. rátenský větrník nechal na svém pozemku postavit místní statkář Václav Mareček v roce 1870. Stavbu provedl zednický mistr Medonos ze Mšena a použil při ní lomový kámen z pískovcových lomů. Roku 1878 vyrostla vedle mlýna ještě další budova, v níž se nacházely stoupy - dnes již téměř zapomenuté technické zařízení na drcení a likvidaci odpadu. Stoupy byly poháněny převodním hřídelem ze mlýna a sloužily k drcení kostí, které statkář Mareček kupoval od místních řezníků. Získanou kostní moučkou pak hnojil okolní pole. prvních letech provozoval statkář Mareček mlýn sám, přičemž obsluhu zajišťovala jistá stará panna Terezka. Později ho však pronajímal.…  číst dále

weselka, 28.5. 2002

Komentáře

6.6.2012 12:00 Anna Hladíková
Mlýn je zavřený a prýzdný, plaňky u plotu postupně mizí... nicméně k mlýnu vede honosná asfaltová cesta s rozšířenými místy pro vyhnutí se aut, na začátku které (ze strany od Vrátna) stojí cedule, že projekt byl financován z EU. Můj názor je, že ve mlýně měla snad být expozice nebo turistické inofcentrum (EU projekty jsou často takto stavěné). Cesta i celý projekt jsou však zjevně nedokončené... bůhví proč.
9.10.2007 00:06 Stehlík B.
Tak jsme tomu říkali co pamatuji.A nyní co vím. Minule to opravdu byla ruina ale asi v roce 1980 se tam nastěhoval (ale nevím jestli koupil) krotitel zvěře Alfréd Červinka úmělecké jméno ( JAWAR ) Ten se snažil tento větrák dát dohromady. No nikdo tam moc nechodil neboť měl obavy. Choval tam medvědy a také černou pumu. Před tím bydlel v hájovně v Suché u Bukovna kde jsem tu pumu viděl na vlastní oči. Choval také různá zvířátka oslíci atp. pro filmové studio Barrandov kteřé jeho služby využívali při natáčení pohádek atd. Můj děda jako truhlář mu tam opravoval vozík ale pro kterou pohádku to bylo si už nepamatuji. Při té příležitosti jsem tam s dědou byl a toho pantera jsem viděl. Po tomto snažení dávat větrák dohromady se odstěhoval do Prahy a někdy v roce 2000 zemřel. Je pochován na Olšanech. V roce 2003 jsem tam byl a natočil jsem si celý objekt na video a bylo zajímavé vidět na střeše Satelit. Je to škoda protože Elektro a voda jsou na místě. Bylo by dobré to odkoupit a snažit se to dát dohromady je to v určitém slova smyslu památka která by určitě stála za to. Jenom výhled z ní je krásný.
7.12.2011 00:31 H.D.
Znal jste pana Červinku osobně? Jestli ano, prosím ozvěte se mi.. kamen7253@gmail.com ( jsem jeho vnučka )
22.4.2007 02:40 Dvořáková Mělník
Dnešní návštěva mlýna byla pro mě opět směsicí pocitů. Nádherné počasí, nádherná příroda hýřící jarními byrvami. Mlýn vyhlížející už z dálky ze žlutých řepkou rozvetlých polí. Modré nebe, no prostě nádhera, než dorazíte k mlýnu, ona zmiňovaná dlážděná cesta je dnes téměř nerozeznatelná od okolních zarostých trávníků, po světlach kreré lemovaly cestu jen pahýly a to ještě jen místy, všude poházené dřevěné obložení, okna, kabely, o vnitřku vůbec nemluvím, všude chybí dveře, takže vstoupit neznamená žádný prohřešek, jen doporučuji nevstupovat, to co uvidíte Vás nejen vyděsí, ale ve mě to vzbudilo smíšené pocity úzkosi a hněvu. Přesto se za čas alespoň zdáli opět ráda podívám na tuto krásnou stavbu.
28.11.2006 12:50 pavel
četl jsem zde komentáře k mlýnu ve Vrátně, já osobně mám ve Vrátně chatu, takže se tam hlavně v letních měsících hodně zdržuji. Mohu potvrdit poslední příspěvěk a to sice že mlýn je bohužel opět v dezolátním stavu, byl jsem se tam podívat asi před měsícem (říjen 2006) a vypadá to tam otřesně, skoro jako kdyby nikdy žádná rekonstrukcwe neproběhla... střecha místy rozebraná, vymlácená okna, ukradené všechny dveře, vytrhané dráty na elektřinu ze zdí a co nešlo odnést, tak je rozbité, je to opravdu hrůza!! Škoda, že si lidé neumějí ničeha vážit, bylo to v oblasti docela lákadlo pro turisty a jestli to takhle půjde dál, brzy tam nic nezůstane, protože to celé spadne.:-(
Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Vrátno

Místa v okolí

 Lobeč
 pivovar
 Stránka
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Skalsko
 kostel sv. Martina
 mariánské sousoší
 radnice
 Vrátenská hora
 Hradišť
 Kováň
 Obří hlava a Žába
 kostel sv. Vojtěcha
 Valdštejnsko
 evangelický kostel
 Houska
 Velké Všelisy
 Pokličky
 Týn
 kostel sv. Jiří
 Hradsko
 Kokořín
 Nedamy
 Niměřice
 Česká brána
 Syslov
 Kokořín - Staráky
 radnice
 Kokořín
 Řepín
 evangelický kostel
 Sovínky
 Bělá pod Bezdězem
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Jiljí
 stará škola
 fara
 evangelický kostel
 Rokytovec
 Velké Horky
 rozhledna Vrchbělá
 Harasov
 kostel sv. Havla
 Bezno
 Bezděz
 Malodvorská tvrz
 Velký a Malý Bezděz
 Klemperka
 fara
 Vorecká tvrz
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Malkov
 Bosyně
 kostel sv. Václava
 Vidim
 Krnsko
 kaple
 Valdštejnská kaple
 Hrdlořezy
 mariánské sousoší
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Barbory
 Michalovice
 Doksy
 Nový Stránov
 kostel sv. Václava
 Masarykův most
 Starý zámek
 kostel sv. Prokopa
 Radechov
 Košátky
 Neuberk
 Josefův Důl
 Rácov
 Rožátovský mlýn
 kostel sv. Jiří
 Stránovský viadukt
 židovský hřbitov
 Hrádek nad Zámostím
 Klůček
 Templ
 Mladá Boleslav
 Swamp
 mariánský sloup
 dům č. p. 107
 Karmel
 stará radnice
 socha sv. Prokopa
 nová radnice
 kaple sv. Barbory
 sbor Jednoty bratrské
 Starý Berštejn
 dům č.p. 31
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 divadlo
 Hrušov
 socha sv. Floriána
 sušárna chmele
 kostel sv. Havla
 Myšlín
 radnice
 fara
 Dubá
 kostel sv. Václava
 Byšice
 kostel sv. Václava
 Zakšín
 Strašnov
 kostel sv. Václava
 Liblice
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Mikuláše
 Horky nad Jizerou
 kaple Narození Páně
 Neuberk
 kostel sv. Jiří
 Valdštejnský lis
 zdymadlo Hadík
 kostel sv. Mikuláše
 Vřísek
 kaple sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 1006
Typ místa: mlýn
Podkategorie: větrný
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.4.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama