Větrný mlýn postavil statkář Václav Mareček r. 1870. Mlýn byl později pronajímán, jedním z nájemců byl např. v l. 1913–21 Václav Petr ze Mšena, který byl známý opravář mlýnů. R. 1923 byl mlýn opuštěn a chátral, r. 1973 se zmiňují již jen pobořené zdi. Koncem 20. stol. prošel kompletní rekonstrukcí.
Hlavní obrázek místa
Větrný Mlýn Vrátno
26.12.2006 - vymlácená okna, vnitřní dřevěné vybavení
© Havran, 12/2006
Větrný mlýn holandského typu poblíž Vrátna stojí poměrně izolovaně v polích asi 800 metrů na severovýchod od mateřské obce. Jediná přístupová cesta je z křižovatky cest mezi obcemi Vrátno, Boreč a Kluky.
28.5. 2002
historie

Dostupné literární prameny uvádějí, že mlýn u Vrátna na Mladoboleslavsku je zříceninou v dezolátním stavu. Bývalý mlýn však září novotou. Celý objekt prošel nedávno rozsáhlou rekonstrukcí. Celkově působí velmi hezky, nová velmi vysoká šindelová střecha, nová bílá fasáda a atrapa větrné růžice. rátenský větrník nechal na svém pozemku postavit místní statkář Václav Mareček v roce 1870. Stavbu provedl zednický mistr Medonos ze Mšena a použil při ní lomový kámen z pískovcových lomů. Roku 1878 vyrostla vedle mlýna ještě další budova, v níž se nacházely stoupy - dnes již téměř zapomenuté technické zařízení na drcení a likvidaci odpadu. Stoupy byly poháněny převodním hřídelem ze mlýna a sloužily k drcení kostí, které statkář Mareček kupoval od místních řezníků. Získanou kostní moučkou pak hnojil okolní pole. prvních letech provozoval statkář Mareček mlýn sám, přičemž obsluhu zajišťovala jistá stará panna Terezka. Později ho však pronajímal.…  číst dále

weselka, 28.5. 2002

Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Vrátno

Místa v okolí

 Lobeč
 pivovar
 Stránka
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Skalsko
 mariánské sousoší
 radnice
 Vrátenská hora
 kostel sv. Martina
 Hradišť
 Kováň
 Obří hlava a Žába
 kostel sv. Vojtěcha
 evangelický kostel
 Valdštejnsko
 Houska
 Velké Všelisy
 Týn
 Pokličky
 kostel sv. Jiří
 Hradsko
 Kokořín
 Nedamy
 Niměřice
 Česká brána
 Syslov
 Kokořín - Staráky
 radnice
 evangelický kostel
 Kokořín
 Řepín
 Sovínky
 Bělá pod Bezdězem
 kostel sv. Jiljí
 stará škola
 fara
 kostel sv. Jiljí
 evangelický kostel
 rozhledna Vrchbělá
 Rokytovec
 Velké Horky
 Harasov
 kostel sv. Havla
 Bezno
 Bezděz
 Velký a Malý Bezděz
 Malodvorská tvrz
 Klemperka
 kostel sv. Vavřince
 fara
 Vorecká tvrz
 židovský hřbitov
 Bosyně
 Malkov
 kostel sv. Václava
 Vidim
 Krnsko
 kaple
 Valdštejnská kaple
 Hrdlořezy
 mariánské sousoší
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Barbory
 Michalovice
 kostel sv. Václava
 Masarykův most
 Doksy
 Nový Stránov
 Starý zámek
 kostel sv. Prokopa
 Radechov
 Košátky
 Neuberk
 Josefův Důl
 Rácov
 Rožátovský mlýn
 kostel sv. Jiří
 Stránovský viadukt
 židovský hřbitov
 Hrádek nad Zámostím
 Swamp
 mariánský sloup
 dům č. p. 107
 Karmel
 Klůček
 Templ
 Mladá Boleslav
 socha sv. Prokopa
 nová radnice
 stará radnice
 dům č.p. 31
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 divadlo
 kaple sv. Barbory
 sbor Jednoty bratrské
 Starý Berštejn
 Hrušov
 socha sv. Floriána
 sušárna chmele
 kostel sv. Havla
 radnice
 Myšlín
 fara
 Dubá
 kostel sv. Václava
 Byšice
 kostel sv. Václava
 Zakšín
 Strašnov
 kostel sv. Václava
 Liblice
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Mikuláše
 kaple Narození Páně
 Horky nad Jizerou
 Neuberk
 kostel sv. Jiří
 Valdštejnský lis
 zdymadlo Hadík
 kostel sv. Mikuláše
 Vřísek
 kaple sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 1006
Typ místa: mlýn
Podkategorie: větrný
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.4.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama