Renesanční zámek byl původně gotickou tvrzí z počátku 16. stol., kterou do dnešní podoby nechal přestavět Adam z Valdštejna mezi lety 1626–1638. Po r.1945 byl zámek zkonfiskován. Dnešní majitel pan J. Jelínek zámek využívá k pořádání kulturních akcí.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na zámek od jihu
© Filip Matoušek 08/2005

dějiny zámku

Ves Vinařice se v pramenech objevuje již od roku 1227 jako majetek kláštera sv. Jiří v Praze. Ve 14 století snad patřila k sousedním Dobrovicím, roku 1340 byla rozdělena mezi pět majitelů, snad již v té době zde stála jednoduchá gotická tvrz. Majitelé vsi i tvrze se často střídali, v letech 1403-11 zde sídlil Beneš z Vartemberka, od roku 1440 Bohuněk z Klinštejna, po němž následovali roku 1460 jeho synové Aleš a Hynek. Po nich následoval Jaroslav ze Šelmberka, který tvrz na počátku 16. století pozdně goticky přestavěl. Roku 1519 prodal Vinařice Janu Ceteňskému z Cetně, jehož rod zde sídlili až do roku 1623, kdy byl statek Václavu Prockovi z Cetně pro účast ve stavovském povstání zkonfiskován. Konfiskát koupil Adam z Valdštejna, kterému se zámek natolik zalíbil, že Vinařice přejmenoval na Nový Valdštejn, což si dokonce roku 1626 nechal vložit do zemských desek. Snad již v té době probíhala pozdně renesanční přestavba dokončená nejpozději roku 1638. Adam z Valdštejna připojil Vinařice k Dobrovicím, které získal ve stejné době, součástí dobrovického panství byly Vinařice až do 20. století. Zámecká budova v té době sloužila správním a hospodářským potřebám dobrovického velkostatku. Po roce 1945 byl zámek zkonfiskován, v 50. a 60. letech 20. století sloužil místnímu zemědělskému družstvu, později v něm byly byty, depozitář Památníku národního písemnictví a okresního archivu. Roku 1999 jej koupil Jaroslav Jelínek, který jej využívá k pořádání kulturních, společenských a komerčních aktivit.
Zany, 5.9. 2005
historie

popis zámku

Pozůstatky gotické tvrze ve zdivu zámecké budovy jednoznačně identifikují 2,5 m silné zdi ve sklepě a v přízemí. Podle nich byla gotická tvrz obdélnou budovou o rozměrech 31 x 13 rozdělenou do tří místností, k níž byla od severovýchodu přistavěna čtvercová věž o straně cca 9 m. Gotické mohou být zčásti i klenby paláce, jediným architektonickým detailem z tohoto období je zazděný portál v severovýchodní zdi bývalé věže. Renesanční přestavba proběhla ve dvou fázích. Při té starší koncem 16. století vznikly dvě polygonální věže v severozápadním a jihozápadním nároží, současně se severnější z nich bylo postaveno i celé severozápadní křídlo využívané především jako stáje. Tehdy snad vznikly i dvorní arkády zaniklé při pozdějších přestavbách. Druhá pozdně renesanční přestavba proběhla kolem roku 1630, kdy byl palác doplněn na kompaktní obdélnou budovu. Pravděpodobně renesanční je také křížová klenba v přízemí gotické věže. Při…  číst dále

Zany, 5.9. 2005

pověsti

Tajemný dárce

Na vinařickém zámku je údajně ukryt poklad. Pod zámeckými sklepy jsou prý ještě jiné, hlubší, kde je bohatství uschováno. Jakási dívka jednou přišla do zámku v době, kdy tu nebylo panstvo, a tajemný mladý muž ji zavedl k pokladu a obdaroval ji.

Labyrintem tajemna aneb Průvodce po magických místech Československa, M.Steskal,nakl.Paseka, Jaroslav Špiroch , 30.7. 2009

Půdorys místa

půdorys tvrze s vyznačeném stavebních fází
© Ing. Zdeněk Fišera: Hrady a tvrze na Mladoboleslavsku, Okresní muzeum Mladá Boleslav 2002
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB),

Místa v okolí

 radnice
 Dobrovice
 dům č. p. 7
 trojiční sloup
 Dobrovická muzea
 kostel sv. Václava
 Chlum
 kostel sv. Anny
 Kolomuty
 kostel sv. Prokopa
 Pěčice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Víta
 starý hřbitov
 kostel sv. Václava
 Březno
 Mladá Boleslav
 mariánský sloup
 dům č. p. 107
 stará radnice
 Templ
 nová radnice
 divadlo
 Volenovice
 Strašnov
 Karmel
 Rácov
 Neuberk
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 kostel sv. Mikuláše
 Stránovský viadukt
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiljí
 Nový Stránov
 Rožátovský mlýn
 Loreta
 kostel sv. Václava
 Újezdec u Pěčic
 Krnsko
 Kosmonosy
 fara
 Hrušov
 Smilovice
 kostel sv. Havla
 Michalovice
 Sukorady
 Malkov
 Bratronice
 kostel sv. Mikuláše
 Horky nad Jizerou
 kostel sv. Barbory
 Baba
 Studénka
 Masarykův most
 Rokytovec
 Chvistonosy
 Josefův Důl
 Velké Horky
 Struhy
 pomník Helma
 Hrdlořezy
 Zvířetice
 mlýn Valenta
 Ujkovice
 Niměřice
 Dražice
 Čachovice
 socha sv. Prokopa
 Loučeň
 kaple sv. Václava
 Husův sbor
 fara
 Malodvorská tvrz
 Domousnice
 Vlkava
 Vorecká tvrz
 kostel sv. Barbory
 Bezno
 kostel sv. Prokopa
 Sovínky
 kostel sv. Štěpána
 Syslov
 Mcely
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 kaple sv. Rodiny
 evangelický kostel
 Benátky nad Jizerou
 Soleček
 Kováň
 Solec
 Vlčí Pole
 Lhotice
 radnice
 Kněžmost
 kostel sv. Kateřiny
 Skalsko
 Křižánky
 Dobrá Voda 1
 Dobrá Voda 3
 Dobrá Voda 2
 Maníkovice
 Velké Všelisy
 rozhledna Čížovka
 evangelický kostel
 venkovská usedlost
 Valečov
 zvonička
 kostel sv. Václava
 Romanka
 U tří mostů
 Komárovský rybník
 Nový Ronov
 Bělá pod Bezdězem
 radnice
 kostel sv. Václava
 Kuncberk
 Česká brána
 Křinec
 panský dvůr Zájezd
 skalní mlýn
 kostel sv. Jiljí
 pomník obětem války
 Kost
 hradní pivovar
 Bon Repos
 Semtinská lípa
 boží muka
 Valdštejnsko
Kontaktní informace
Zámek Vinařice u Mladé Boleslavi
Vinařice 33
294 41 Dobrovice
Tel: +420 326 722 701
http://www.zamekvinarice.cz
info@laureta.cz
Základní informace místa
ID místa: 3377
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama