Renesanční zámek byl původně gotickou tvrzí z počátku 16. stol., kterou do dnešní podoby nechal přestavět Adam z Valdštejna mezi lety 1626–1638. Po r.1945 byl zámek zkonfiskován. Dnešní majitel pan J. Jelínek zámek využívá k pořádání kulturních akcí.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na zámek od jihu
© Filip Matoušek 08/2005

dějiny zámku

Ves Vinařice se v pramenech objevuje již od roku 1227 jako majetek kláštera sv. Jiří v Praze. Ve 14 století snad patřila k sousedním Dobrovicím, roku 1340 byla rozdělena mezi pět majitelů, snad již v té době zde stála jednoduchá gotická tvrz. Majitelé vsi i tvrze se často střídali, v letech 1403-11 zde sídlil Beneš z Vartemberka, od roku 1440 Bohuněk z Klinštejna, po němž následovali roku 1460 jeho synové Aleš a Hynek. Po nich následoval Jaroslav ze Šelmberka, který tvrz na počátku 16. století pozdně goticky přestavěl. Roku 1519 prodal Vinařice Janu Ceteňskému z Cetně, jehož rod zde sídlili až do roku 1623, kdy byl statek Václavu Prockovi z Cetně pro účast ve stavovském povstání zkonfiskován. Konfiskát koupil Adam z Valdštejna, kterému se zámek natolik zalíbil, že Vinařice přejmenoval na Nový Valdštejn, což si dokonce roku 1626 nechal vložit do zemských desek. Snad již v té době probíhala pozdně renesanční přestavba dokončená nejpozději roku 1638. Adam z Valdštejna připojil Vinařice k Dobrovicím, které získal ve stejné době, součástí dobrovického panství byly Vinařice až do 20. století. Zámecká budova v té době sloužila správním a hospodářským potřebám dobrovického velkostatku. Po roce 1945 byl zámek zkonfiskován, v 50. a 60. letech 20. století sloužil místnímu zemědělskému družstvu, později v něm byly byty, depozitář Památníku národního písemnictví a okresního archivu. Roku 1999 jej koupil Jaroslav Jelínek, který jej využívá k pořádání kulturních, společenských a komerčních aktivit.
Zany, 5.9. 2005
historie

popis zámku

Pozůstatky gotické tvrze ve zdivu zámecké budovy jednoznačně identifikují 2,5 m silné zdi ve sklepě a v přízemí. Podle nich byla gotická tvrz obdélnou budovou o rozměrech 31 x 13 rozdělenou do tří místností, k níž byla od severovýchodu přistavěna čtvercová věž o straně cca 9 m. Gotické mohou být zčásti i klenby paláce, jediným architektonickým detailem z tohoto období je zazděný portál v severovýchodní zdi bývalé věže. Renesanční přestavba proběhla ve dvou fázích. Při té starší koncem 16. století vznikly dvě polygonální věže v severozápadním a jihozápadním nároží, současně se severnější z nich bylo postaveno i celé severozápadní křídlo využívané především jako stáje. Tehdy snad vznikly i dvorní arkády zaniklé při pozdějších přestavbách. Druhá pozdně renesanční přestavba proběhla kolem roku 1630, kdy byl palác doplněn na kompaktní obdélnou budovu. Pravděpodobně renesanční je také křížová klenba v přízemí gotické věže. Při…  číst dále

Zany, 5.9. 2005

pověsti

Tajemný dárce

Na vinařickém zámku je údajně ukryt poklad. Pod zámeckými sklepy jsou prý ještě jiné, hlubší, kde je bohatství uschováno. Jakási dívka jednou přišla do zámku v době, kdy tu nebylo panstvo, a tajemný mladý muž ji zavedl k pokladu a obdaroval ji.

Labyrintem tajemna aneb Průvodce po magických místech Československa, M.Steskal,nakl.Paseka, Jaroslav Špiroch , 30.7. 2009

Půdorys místa

půdorys tvrze s vyznačeném stavebních fází
© Ing. Zdeněk Fišera: Hrady a tvrze na Mladoboleslavsku, Okresní muzeum Mladá Boleslav 2002
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB),

Místa v okolí

 radnice
 dům č. p. 7
 Dobrovice
 trojiční sloup
 Dobrovická muzea
 kostel sv. Václava
 Chlum
 kostel sv. Anny
 Kolomuty
 kostel sv. Prokopa
 Pěčice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Havla
 starý hřbitov
 kostel sv. Václava
 dům č. p. 107
 mariánský sloup
 Březno
 Mladá Boleslav
 nová radnice
 stará radnice
 Templ
 divadlo
 Strašnov
 Karmel
 Volenovice
 Rácov
 židovský hřbitov
 Neuberk
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 kostel sv. Mikuláše
 Stránovský viadukt
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiljí
 Rožátovský mlýn
 Nový Stránov
 kostel sv. Václava
 Loreta
 Újezdec u Pěčic
 Kosmonosy
 fara
 Krnsko
 Hrušov
 Smilovice
 kostel sv. Havla
 Michalovice
 Sukorady
 Bratronice
 Malkov
 kostel sv. Barbory
 Baba
 kostel sv. Mikuláše
 Horky nad Jizerou
 Studénka
 Masarykův most
 Rokytovec
 Chvistonosy
 Josefův Důl
 Velké Horky
 pomník Helma
 Struhy
 Hrdlořezy
 mlýn Valenta
 Zvířetice
 Ujkovice
 Niměřice
 Dražice
 socha sv. Prokopa
 Čachovice
 kaple sv. Václava
 Loučeň
 Husův sbor
 fara
 Malodvorská tvrz
 Domousnice
 Vlkava
 Vorecká tvrz
 kostel sv. Barbory
 Bezno
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Štěpána
 Sovínky
 Syslov
 Mcely
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 kaple sv. Rodiny
 evangelický kostel
 Benátky nad Jizerou
 Soleček
 Kováň
 Solec
 Lhotice
 Vlčí Pole
 radnice
 Kněžmost
 kostel sv. Kateřiny
 Křižánky
 Skalsko
 Dobrá Voda 1
 Dobrá Voda 3
 Dobrá Voda 2
 Maníkovice
 Velké Všelisy
 rozhledna Čížovka
 evangelický kostel
 venkovská usedlost
 Valečov
 zvonička
 kostel sv. Václava
 Romanka
 U tří mostů
 Komárovský rybník
 Nový Ronov
 Bělá pod Bezdězem
 radnice
 kostel sv. Václava
 Česká brána
 Kuncberk
 Křinec
 panský dvůr Zájezd
 skalní mlýn
 kostel sv. Jiljí
 pomník obětem války
 hradní pivovar
 Kost
 Bon Repos
 Semtinská lípa
 boží muka
 Valdštejnsko
Kontaktní informace
Zámek Vinařice u Mladé Boleslavi
Vinařice 33
294 41 Dobrovice
Tel: +420 326 722 701
http://www.zamekvinarice.cz
info@laureta.cz
Základní informace místa
ID místa: 3377
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama