Pozdně gotický městský palác, postavený 1488–93 správcem boleslavského panství Janem Císařem/Císařovským z Hliníku na hraně srázu nad údolím Jizery, severozápadně od hradu. Po roce 1920 modlitebna CČSH, od konce 80. let výstavní síň.
Hlavní obrázek místa
Mladá Boleslav - palác Templ
© Pavel Jarý, 12.08.2008
Pozdně gotický městský palác zvaný Templ byl postaven kolem roku 1490 jako sídlo hejtmana boleslavského panství Jana Císařovského z Hliníka. Třípodlažní budova je skvostem pozdní gotiky. Palác byl stavěn v době, kdy již byla dokončena parcelace Staroměstského náměstí. Jediné volné místo pro tuto reprezentativní budovu tedy bylo v místě stávajících hradeb. Budova tak kromě obytné funkce plnila i funkci obrannou. Název Templ se odvozuje od ničím nepodložené pověsti, podle které byl postaven pro templářský řád, jehož členy měl do Mladé Boleslavi přivést ze svých cest po Evropě Jan z Michalovic, přední český velmož v době vlády Václava II. Do Bílé hory byli majitelé Templu význační šlechtici. Roku 1628 byl palác prodán jako konfiskát a stal se majetkem předních měšťanů Mladé Boleslavi. Po požáru během třicetileté války proběhly rozsáhlé barokní úpravy a Templ ztratil postavení panského domu. V letech 1886 až 1910 zde bylo umístěno mladoboleslavské krajinské muzeum. Ve 20. letech se z Templu stala modlitebna církve československé. Špatný stavební stav způsobil roku 1977 zřícení jižní části Templu. Teprve poté byly zahájeny záchranné stavební práce. Dnes Templ slouží jako výstavní síň a pořádají se zde literárně-hudební pořady. Po rozsáhlé rekonstrukci v 90. letech Městský úřad v Mladé Boleslavi ve spolupráci s Okresním muzeem využil „nově vzniklých“ prostor a zřídil v nich stálou multimediální expozici TEMPLUM HISTORICUM ET ARCHEOLOGICUM BOLESLAVIENSE. Ta byla slavnostně otevřena v červnu 2000 při příležitosti čtyřstého výročí povýšení města na město královské. Provozovatelem a správcem celého objektu je Kulturní středisko Svět. Zmíněná expozice je zaměřena na regionální historii a svým vybavením se jedná o jednu z nejmodernějších expozic v naší republice. Veškeré exponáty pochází přímo z Mladé Boleslavi nebo z blízkého okolí. Expozice je umístěna ve…  číst dále
http://www.kssvet.cz/index.phtml?templ, 25.5. 2004
historie

Historie Templu

Dům zvaný Templ patří k nejstarším zachovalým stavbám v Mladé Boleslavi, o to cennějším, že se přes mnohé přestavby zachoval prakticky v podobě velice blízké původnímu stavu a reprezentuje zde vzácnou ukázku pozdně gotického městského šlechtického sídla. Byl vystavěn ve svahu nad Jizerou až za linií průběhu městských hradeb. Jeho umístění tak naznačuje, že stavba byla založena až v době, kdy už byla dokončena parcelace města, tedy až po přenesení města z Podolce na vrch zvaný Hrobie v roce 1334. Místo, kde palác stojí, bylo prakticky jediným místem, kde mohla mimo stávající zástavbu měšťanských domů sevřenou na úzké ostrožně, nějaká nová stavba vzniknout. Své jméno dostal palác podle ničím nepodložené pověsti, podle které byl postaven pro templářský řád, jehož členy měl do Mladé Boleslavi přivést ze svých cest po Evropě Jan z Michalovic, jeden z předních českých velmožů v době vlády krále Václava II. Domněnku o templářském…  číst dále

25.5. 2004

otvíračka

Otevírací doba: celoročně (parkán je v zimních měsících uzavřen) úterý – neděle 9,00- 12:00 – 13:00 - 16,00 Vstupné: děti – 15,- Kč dospělí – 30,- Kč

25.5. 2004

Půdorys místa

půdorys přízemí
© Jan Žižka (in Ke stav. vývoji tzv. Templu v Mladé Boleslavi, Památky středních Čech, PÚSČ, 1994/8-1)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Mladá Boleslav

Místa v okolí

 dům č. p. 107
 Mladá Boleslav
 mariánský sloup
 stará radnice
 kostel sv. Víta
 nová radnice
 židovský hřbitov
 Karmel
 kostel sv. Havla
 divadlo
 starý hřbitov
 Rácov
 Neuberk
 Rožátovský mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Michalovice
 kostel sv. Barbory
 Kosmonosy
 Loreta
 fara
 Masarykův most
 Chlum
 židovský hřbitov
 Krnsko
 kostel sv. Jiří
 Stránovský viadukt
 Rokytovec
 Josefův Důl
 Hrdlořezy
 kostel sv. Václava
 Nový Stránov
 kostel sv. Václava
 Vinařice
 Malkov
 Volenovice
 Kolomuty
 kostel sv. Havla
 Velké Horky
 Strašnov
 radnice
 Baba
 Zvířetice
 dům č. p. 7
 Dobrovice
 trojiční sloup
 Dobrovická muzea
 Niměřice
 kostel sv. Anny
 mlýn Valenta
 Studénka
 Hrušov
 Březno
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Barbory
 evangelický kostel
 Malodvorská tvrz
 kostel sv. Prokopa
 fara
 Sovínky
 Kováň
 Syslov
 Vorecká tvrz
 Bezno
 kostel sv. Mikuláše
 Horky nad Jizerou
 Sukorady
 Pěčice
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 Skalsko
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Prokopa
 Chvistonosy
 kaple sv. Jiljí
 Maníkovice
 Velké Všelisy
 Lhotice
 Bělá pod Bezdězem
 Dražice
 Smilovice
 Újezdec u Pěčic
 radnice
 Česká brána
 kostel Všech svatých
 Bratronice
 Dobrá Voda 1
 Dobrá Voda 2
 radnice
 Dobrá Voda 3
 radnice
 Kněžmost
 Soleček
 Struhy
 Mnichovo Hradiště
 kaple sv. Rodiny
 Hradišť
 Solec
 Benátky nad Jizerou
 Valečov
 Radechov
 Valdštejnsko
 Ujkovice
 kostel sv. Štěpána
 větrný mlýn
 kostel sv. Václava
 Čachovice
 Domousnice
 kaple sv. Václava
 pomník Helma
 Husův sbor
 rozhledna Čížovka
 Obětní kámen
 evangelický kostel
 socha sv. Prokopa
 Klamorna
 Loučeň
 Hrada
 rozhledna Vrchbělá
 Píčův statek
 Drábské světničky
 Komárovský rybník
 Mužský
 kostel sv. Václava
 Slivínko
 Salačův sloup
 Hynšta
 Kurovodice
 Mcely
 Staré Hrady
 kostel sv. Martina
 stará škola
 fara
 kostel sv. Jiljí
 Belvín
 Bezděz
Kontaktní informace
Městský Palác Templ
Krajířova 102
293 01 Mladá Boleslav
Tel: 326 725 381
http://www.kssvet.cz/index.phtml?templ
Základní informace místa
ID místa: 2421
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.6.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama