Pozdně gotický městský palác, postavený 1488–93 správcem boleslavského panství Janem Císařem/Císařovským z Hliníku na hraně srázu nad údolím Jizery, severozápadně od hradu. Po roce 1920 modlitebna CČSH, od konce 80. let výstavní síň.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2020
Pozdně gotický městský palác zvaný Templ byl postaven kolem roku 1490 jako sídlo hejtmana boleslavského panství Jana Císařovského z Hliníka. Třípodlažní budova je skvostem pozdní gotiky. Palác byl stavěn v době, kdy již byla dokončena parcelace Staroměstského náměstí. Jediné volné místo pro tuto reprezentativní budovu tedy bylo v místě stávajících hradeb. Budova tak kromě obytné funkce plnila i funkci obrannou. Název Templ se odvozuje od ničím nepodložené pověsti, podle které byl postaven pro templářský řád, jehož členy měl do Mladé Boleslavi přivést ze svých cest po Evropě Jan z Michalovic, přední český velmož v době vlády Václava II. Do Bílé hory byli majitelé Templu význační šlechtici. Roku 1628 byl palác prodán jako konfiskát a stal se majetkem předních měšťanů Mladé Boleslavi. Po požáru během třicetileté války proběhly rozsáhlé barokní úpravy a Templ ztratil postavení panského domu. V letech 1886 až 1910 zde bylo umístěno mladoboleslavské krajinské muzeum. Ve 20. letech se z Templu stala modlitebna církve československé. Špatný stavební stav způsobil roku 1977 zřícení jižní části Templu. Teprve poté byly zahájeny záchranné stavební práce. Dnes Templ slouží jako výstavní síň a pořádají se zde literárně-hudební pořady. Po rozsáhlé rekonstrukci v 90. letech Městský úřad v Mladé Boleslavi ve spolupráci s Okresním muzeem využil „nově vzniklých“ prostor a zřídil v nich stálou multimediální expozici TEMPLUM HISTORICUM ET ARCHEOLOGICUM BOLESLAVIENSE. Ta byla slavnostně otevřena v červnu 2000 při příležitosti čtyřstého výročí povýšení města na město královské. Provozovatelem a správcem celého objektu je Kulturní středisko Svět. Zmíněná expozice je zaměřena na regionální historii a svým vybavením se jedná o jednu z nejmodernějších expozic v naší republice. Veškeré exponáty pochází přímo z Mladé Boleslavi nebo z blízkého okolí. Expozice je umístěna ve…  číst dále
http://www.kssvet.cz/index.phtml?templ, 25.5. 2004
historie

Historie Templu

Dům zvaný Templ patří k nejstarším zachovalým stavbám v Mladé Boleslavi, o to cennějším, že se přes mnohé přestavby zachoval prakticky v podobě velice blízké původnímu stavu a reprezentuje zde vzácnou ukázku pozdně gotického městského šlechtického sídla. Byl vystavěn ve svahu nad Jizerou až za linií průběhu městských hradeb. Jeho umístění tak naznačuje, že stavba byla založena až v době, kdy už byla dokončena parcelace města, tedy až po přenesení města z Podolce na vrch zvaný Hrobie v roce 1334. Místo, kde palác stojí, bylo prakticky jediným místem, kde mohla mimo stávající zástavbu měšťanských domů sevřenou na úzké ostrožně, nějaká nová stavba vzniknout. Své jméno dostal palác podle ničím nepodložené pověsti, podle které byl postaven pro templářský řád, jehož členy měl do Mladé Boleslavi přivést ze svých cest po Evropě Jan z Michalovic, jeden z předních českých velmožů v době vlády krále Václava II. Domněnku o templářském…  číst dále

25.5. 2004

otvíračka

Otevírací doba: celoročně (parkán je v zimních měsících uzavřen) úterý – neděle 9,00- 12:00 – 13:00 - 16,00 Vstupné: děti – 15,- Kč dospělí – 30,- Kč

25.5. 2004

Půdorys místa

půdorys přízemí
© Jan Žižka (in Ke stav. vývoji tzv. Templu v Mladé Boleslavi, Památky středních Čech, PÚSČ, 1994/8-1)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Mladá Boleslav

Místa v okolí

 mariánský sloup
 dům č. p. 107
 Mladá Boleslav
 stará radnice
 kostel sv. Víta
 nová radnice
 židovský hřbitov
 Karmel
 kostel sv. Havla
 divadlo
 starý hřbitov
 Rácov
 Neuberk
 Rožátovský mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Michalovice
 fara
 Loreta
 kostel sv. Barbory
 Kosmonosy
 Masarykův most
 Chlum
 židovský hřbitov
 Krnsko
 kostel sv. Jiří
 Stránovský viadukt
 Hrdlořezy
 Rokytovec
 Josefův Důl
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Nový Stránov
 Vinařice
 Malkov
 Volenovice
 Kolomuty
 kostel sv. Havla
 Velké Horky
 radnice
 Strašnov
 Zvířetice
 Baba
 Dobrovice
 dům č. p. 7
 trojiční sloup
 Dobrovická muzea
 Niměřice
 kostel sv. Anny
 mlýn Valenta
 Studénka
 Hrušov
 kostel sv. Vavřince
 Březno
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Barbory
 evangelický kostel
 kostel sv. Prokopa
 Malodvorská tvrz
 fara
 Sovínky
 Syslov
 Kováň
 Bezno
 Vorecká tvrz
 kostel sv. Mikuláše
 Horky nad Jizerou
 Pěčice
 Sukorady
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 Skalsko
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Prokopa
 Chvistonosy
 kaple sv. Jiljí
 Maníkovice
 Velké Všelisy
 Lhotice
 Bělá pod Bezdězem
 Dražice
 Smilovice
 Újezdec u Pěčic
 radnice
 Česká brána
 kostel Všech svatých
 Bratronice
 Dobrá Voda 1
 Dobrá Voda 2
 radnice
 Dobrá Voda 3
 Kněžmost
 radnice
 Soleček
 Struhy
 Mnichovo Hradiště
 kaple sv. Rodiny
 Hradišť
 Solec
 Benátky nad Jizerou
 Valečov
 Radechov
 Valdštejnsko
 větrný mlýn
 Ujkovice
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Václava
 Čachovice
 Domousnice
 kaple sv. Václava
 pomník Helma
 Husův sbor
 rozhledna Čížovka
 Obětní kámen
 evangelický kostel
 socha sv. Prokopa
 Klamorna
 Loučeň
 Hrada
 rozhledna Vrchbělá
 Drábské světničky
 Píčův statek
 Komárovský rybník
 kostel sv. Václava
 Mužský
 Slivínko
 Salačův sloup
 Hynšta
 Kurovodice
 Mcely
 Staré Hrady
 kostel sv. Martina
 stará škola
 fara
 kostel sv. Jiljí
 Belvín
 Bezděz
Kontaktní informace
Městský Palác Templ
Krajířova 102
293 01 Mladá Boleslav
Tel: 326 725 381
http://www.kssvet.cz/index.phtml?templ
Základní informace místa
ID místa: 2421
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.6.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama