Železobetonový viadukt nahradil roku 1924 původní ocelový most přes údolí Strenického (Skalského) potoka. Pilíře a opěry původního objektu jsou zachovány mezi parabolickými betonovými klenbami, v těchto rozměrech použitých v českých zemích poprvé.
Hlavní obrázek místa
2003 ©Luděk Pitter
Jedete-li po silnici č. 16 od Mladé Boleslavi na Mělník, hned za mostem přes řeku Jizeru budete podjíždět v oblasti Jizerní Vtelno železniční most. Most je na železniční trati mezi Benátkami nad Jizerou a Vincem. Je dlouhý 152 m, vysoký 27 m a široký 5 m. Tento železobetonový viadukt o třech obloucích je z roku 1924 a jeho stavba trvala 120 dnů.
Mosty České republiky, mapa, vydal B.A.T. Program s.r.o., 5.11. 2003
historie

Stránovský železniční viadukt

Přemostění údolí Strenického potoka těsně nad jeho ústím do Jizery bylo součástí stavby kmenové trati Turnovsko - kralupsko - pražské dráhy, která byla mezi Kralupy nad Vltavou a Turnovem otevřena 16. 10. 1865. Dvě opěry a dva pilíře, vyzděné z místního pískovce, nesly tři příhradové železné konstrukce Schiffkornovy soustavy. Jejich malá únosnost vedla k náhradě za přímopásové příhradové konstrukce ze svářkové oceli, kterou dodala roku 1884 Vojtěšská huť z Kladna. I nové ocelové konstrukce přestaly záhy splňovat rostoucí zátěžové požadavky železničního provozu. Připravovanou další výměnu ocelových konstrukcí překazila I. světová válka. Po jejím skončení se navíc ukázalo, že stav pilířů neumožňuje osadit na ně potřebná únosnější a tím i těžší mostní pole. V soutěži, vyhlášené roku 1923 byla proto preferována betonová nosná konstrukce, která by mostu zajistila definitivně potřebné parametry s minimálním dopadem na provoz během stavby. Podle…  číst dále

Ivan Grisa, dle H. Hlušičková a kol.: Technické památky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, II. díl, Libri 2002, 5.3. 2011

Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Krnsko

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Nový Stránov
 kostel sv. Václava
 Krnsko
 Strašnov
 kostel sv. Mikuláše
 Hrušov
 Malkov
 Rácov
 Neuberk
 Velké Horky
 Chlum
 Rokytovec
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Mladá Boleslav
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Mikuláše
 dům č. p. 107
 Templ
 Horky nad Jizerou
 Niměřice
 mariánský sloup
 fara
 Malodvorská tvrz
 stará radnice
 nová radnice
 Vorecká tvrz
 kostel sv. Havla
 Bezno
 Karmel
 divadlo
 Sovínky
 Syslov
 starý hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 Vinařice
 Rožátovský mlýn
 radnice
 trojiční sloup
 dům č. p. 7
 Dobrovice
 Michalovice
 Dražice
 Dobrovická muzea
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 evangelický kostel
 kostel sv. Barbory
 Masarykův most
 kostel sv. Anny
 Kováň
 Kosmonosy
 Loreta
 fara
 Kolomuty
 Velké Všelisy
 kaple sv. Rodiny
 Benátky nad Jizerou
 Hrdlořezy
 Josefův Důl
 Skalsko
 Volenovice
 kaple sv. Jiljí
 Smilovice
 kostel sv. Prokopa
 Bratronice
 Pěčice
 Struhy
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Březno
 Baba
 Zvířetice
 Hradišť
 Čachovice
 Studénka
 mlýn Valenta
 kaple sv. Václava
 evangelický kostel
 Slivínko
 Husův sbor
 kostel sv. Mikuláše
 Salačův sloup
 Újezdec u Pěčic
 Vlkava
 kostel sv. Barbory
 zvonička
 Sukorady
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Martina
 pomník obětem války
 pomník Helma
 větrný mlýn
 socha sv. Prokopa
 Loučeň
 Bělá pod Bezdězem
 radnice
 Chvistonosy
 Bon Repos
 Česká brána
 Košátky
 Stránka
 Valdštejnsko
 Lhotice
 Kostelní Hlavno
 kostel sv. Václava
 Lobeč
 pivovar
 Dobrá Voda 1
 radnice
 Dobrá Voda 2
 Dobrá Voda 3
 Soleček
 Kněžmost
 Pomník Karla VI.
 Hlavenec
 Solec
 kostel sv. Vojtěcha
 U tří mostů
Základní informace místa
ID místa: 1760
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.11.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama