Sloupková zděná boží muka, pravděpodobně z 19. století. Muka, představující sloup, u kterého byl bičován Ježíš Kristus, jsou v současnosti bez jakékoliv ozdoby, výklenky, původně snad určené pro svaté obrázky, jsou prázdné. Muka jsou nabílená a dobře udržovaná.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 04/2012
Sloupková zděná boží muka, pravděpodobně z 19. století, stojí na okraji obce, při silnici od Jemnice. Muka jsou bez jakékoliv ozdoby, výklenky, kde pravděpodobně bývaly svaté obrázky jsou prázdné. Jsou však čerstvě obílená, dobře udržovaná.
M.C., 2.5. 2012
Vysočina,  Třebíč  (TR), Mladoňovice

Místa v okolí

 Hornice
 Oponešice
 Police
 Kapistránská lípa
 Radotice
 kostel sv. Martina
 Budkov
 Jemnice
 židovské ghetto
 kostel sv. Stanislava
 boží muka
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 Bačkovice
 Hradiště
 kaple
 Bítov
 Štěpkov
 Rumburak
 rotunda sv. Václava
 kaple
 Nové Syrovice
 Budeč
 Cornštejn
 Budeč
 Uherčice
 kostel sv. Václava
 Knínice
 výklenková kaplička
 Uherčice
 výklenková kaplička
 výklenková kaplička
 Kyprův mlýn
 výklenková kaplička
 Maškův mlýn
 Oslnovice
 boží muka
 Krnčice
 Horní Slatina
 Chvalkovice
 Litohoř
 Budíškovice
 Panenská
 dvůr Mitrov
 Jakubov
 Vratěnín
 Vimperk
 poštovní stanice
 kostel sv. Vavřince
 Krasonice
 Frejštejn
 Vratěnín
 kaple sv. Anny
 fara
 Krumvald, Grünwald
 kostel sv. Jiljí
 karner sv. Michala
 Moravské Budějovice
 masné krámy
 kostel sv. Barbory
 dům čp. 60
 Šášovice
 kostel sv. Oldřicha
 kaple sv. Víta
 Nové Sady
 Lesonice
 Vesce
 kaple sv. Magdaleny
 Staré Hobzí
 Thürnau
 Písečné
 židovský hřbitov
 Červený Hrádek
 Nové Hobzí
 Gaber
 Zdeňkov
 Janovské Údolí
 Želetava
 Nonndorf
 Bílkov
 Borek
 kostel sv. Vavřince
 Grossau II
 Vranovská přehrada
 špitál
 Vlčí dvůr
 Claryho kříž
 Dačice
 Dačice
 kaple sv. Josefa
 manufaktura
 měšťanský dům
 Vranov nad Dyjí
 jez
 Grundův mlýn
 Mniszkův kříž
 Lesůňky
 Černíč
 Braitava
 Myslůvka
Základní informace místa
ID místa: 10812
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.5.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama