František Josef Pachta z Rájova zahájil roku 1742 stavbu zámku. K zámecké budově byla kolem roku 1770 přistavěna boční křídla. Dochovala se polooválná trojkřídlá budova se středním pavilonem a rozlehlá zahrada s několika barokními plastikami.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
© Luděk Pitter 04/2007
Bezno leží na silnici č. I/16 Mladá Boleslav – Mělník, asi 13 km od Mladé Boleslavi. Odtud i z Mělníka je obec dostupná autobusy. V okolí najdeme v obci Jizerní Vtelno zámek Nový Stránov. Další zajímavostí v okolí je železniční most v Krnsku, dlouhý 152 m, vysoký 27 m a široký 5 m. Tento železobetonový viadukt je z roku 1924 a leží na trati Praha – Mladá Boleslav.
10.1. 2006
historie

V písemných pramenech se Bezno objevuje již velmi záhy v letech 1050 a 1088. Roku 1369 se pak uvádí Bohuněk z Libiše a Bezna a o dva roky později je zmiňován jako majitel tvrze zvané Velký dvůr. Vlastnické majetky v prostoru současné obce byly ve druhé polovině 14. století již poměrně složité a podíly zde kromě vladyků z Bezna vlastnily i další zemanské rodiny z Libiše, Kováně a Haček či páni ze Zvířetic, takže zde existovalo několik dalších vladyckých dvorů, z nichž některé pravděpodobně obsahovaly tvrze. Nejvíce se v písemných zprávách objevují příslušníci rodu Bzenských z Prorubně, a to od první poloviny 15. století až do roku 1694, přičemž se v průběhu tohoto období hovoří o existenci nejméně tří tvrzí včetně Velkodvorské a k roku 1694 o dvou blíže neuvedených tvrzích a třech dvorech. Celý statek koupil roku 1724 Jan Jáchym Pachta z Rájova, jehož nejstarší syn František Josef…  číst dále

© Z. Fišera (in Hrady a tvrze na Mladoboleslavsku, Okr. Muzeum Mladá Boleslav 2002), 10.1. 2006

Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Bezno

Místa v okolí

 Vorecká tvrz
 Malodvorská tvrz
 fara
 Sovínky
 Syslov
 Velké Horky
 Niměřice
 Velké Všelisy
 kostel sv. Prokopa
 Malkov
 Krnsko
 kostel sv. Václava
 Nový Stránov
 evangelický kostel
 Rokytovec
 Hrušov
 kostel sv. Jiří
 Stránovský viadukt
 židovský hřbitov
 Kováň
 kostel sv. Mikuláše
 Skalsko
 kostel sv. Mikuláše
 Hradišť
 Horky nad Jizerou
 evangelický kostel
 Strašnov
 Neuberk
 Rácov
 Dražice
 Slivínko
 kostel sv. Havla
 Salačův sloup
 kaple sv. Rodiny
 Benátky nad Jizerou
 židovský hřbitov
 dům č. p. 107
 kostel sv. Víta
 Templ
 Mladá Boleslav
 mariánský sloup
 kostel sv. Martina
 stará radnice
 nová radnice
 Karmel
 kostel sv. Havla
 divadlo
 Chlum
 Rožátovský mlýn
 kostel sv. Václava
 Michalovice
 starý hřbitov
 větrný mlýn
 Košátky
 kostel sv. Barbory
 Masarykův most
 Stránka
 Řepín
 Hrdlořezy
 kostel sv. Vavřince
 Vinařice
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 Josefův Důl
 pomník obětem války
 dům č. p. 7
 Kosmonosy
 radnice
 fara
 trojiční sloup
 Dobrovice
 Loreta
 Dobrovická muzea
 zvonička
 Lobeč
 Kostelní Hlavno
 evangelický kostel
 pivovar
 mariánské sousoší
 radnice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 Struhy
 Bon Repos
 kostel sv. Václava
 Kolomuty
 Smilovice
 Zvířetice
 Bratronice
 kaple sv. Jiljí
 Byšice
 Valdštejnsko
 evangelický kostel
 radnice
 Volenovice
 Bělá pod Bezdězem
 Česká brána
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Havla
 kaple sv. Václava
 Pomník Karla VI.
 Čachovice
 Baba
 Husův sbor
 mlýn Valenta
 Vrátenská hora
 Obří hlava a Žába
 Hlavenec
 kostel sv. Václava
 Liblice
 kostel sv. Jiří
 Studénka
 kostel sv. Barbory
 Hradsko
 Vlkava
 kostel sv. Vojtěcha
 Pokličky
 Houska
 Týn
 Lhotice
 Kostelec nad Labem
Kontaktní informace
ZÁMEK BEZNO, s.r.o.
Zámecká 26
294 29 Bezno
Jednatel:
Zdeněk Říha
Bezděčín 15
293 01 Mladá Boleslav
Základní informace místa
ID místa: 569
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.2.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama