Kostel založen již před r.1260, i po přestavbě v 16. st. zachován gotický ráz. Do r. 1640 kostelem farním. R. 1939 proveden archeologický průzkum a v l. 1998–2000 generální oprava kostela. Na hřbitově u kostela stojí malá šestiboká barokní márnice.
Hlavní obrázek místa
© František Kinař 05/2017
Radouň, nyní místní část obce Mělnické Vtelno, leží při hlavní silnici I/16 Mělník – Mladá Boleslav. Nachází se 18 km východně od Mělníka a 27 km západně od Mladé Boleslavi. Kostel sv. Havla leží v centru obce a díky své věži s dřevěnou nástavbou není k přehlédnutí.
Pavel Vítek, 28.3. 2008
popis

Jednolodní kostel sv. Havla je ukončen trojbokým presbytářem s obdélnou sakristií. Mohutná hranolovitá věž na jižní straně kostela je ukončena dřevěnou nástavbou. Polokruhový vchod do věže slouží jako hlavní vchod do kostela. Presbytář i kostelní loď mají hrotová okna. Chrámová loď a sakristie plochostropé, presbytář zaklenut křížovou klenbou s žebry. Zařízení kostela pochází z druhé pol. 17. století. Na hlavním oltáři je umístěn obraz sv. Havla od A. Bayera z roku 1836. Na hřbitově obklopujícím kostel stojí malá šestiboká barokní márnice.

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Čech (P-Š), Academia Praha 1980, 28.3. 2008

historie

Kostel sv. Havla byl založen již před rokem 1260 a i po přestavbě v 16. století si zachoval svůj gotický ráz. Do roku 1640 byl kostelem farním a až do třicetileté války sloužil nekatolíkům. V roce 1939 byl v kostele proveden archeologický průzkum a nalezené ostatky pánů z Harasova byly nově uloženy. Generální oprava kostela proběhla v letech 1998 – 2000.

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Čech (P-Š), Academia Praha 1980, 28.3. 2008

Půdorys místa

půdorys kostela
© Antonín Podlaha: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 06 Politický okres mělnický, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1899
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Mělník  (ME), Radouň

Místa v okolí

 evangelický kostel
 Košátky
 Řepín
 kostel sv. Martina
 Hradišť
 Velké Všelisy
 Slivínko
 Byšice
 Salačův sloup
 kostel sv. Havla
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Stránka
 Liblice
 Syslov
 Bezno
 Vorecká tvrz
 Sovínky
 fara
 Malodvorská tvrz
 kostel sv. Prokopa
 Kostelní Hlavno
 evangelický kostel
 mariánské sousoší
 radnice
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 Skalsko
 Harasov
 větrný mlýn
 kostel Všech svatých
 Niměřice
 Kováň
 kostel sv. Jiří
 Hradsko
 Velké Horky
 Kokořín - Staráky
 Bosyně
 židovský hřbitov
 Kokořín
 Obří hlava a Žába
 Pomník Karla VI.
 Lobeč
 kostel sv. Václava
 pivovar
 Malkov
 Kokořín
 Hlavenec
 Benátky nad Jizerou
 kaple sv. Rodiny
 Rokytovec
 pomník obětem války
 Nedamy
 Hrušov
 Krnsko
 Dražice
 Valdštejnský lis
 Neuberk
 Klemperka
 kostel sv. Václava
 kaple Narození Páně
 Pokličky
 kostel sv. Mikuláše
 Nový Stránov
 Horky nad Jizerou
 kaple sv. Václava
 zdymadlo Hadík
 kostel sv. Jiří
 Stránovský viadukt
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 Vrátenská hora
 Libiš
 evangelický kostel
 kostel sv. Ludmily
 židovský hřbitov
 Kostelec nad Labem
 Hláska
 Hrádek nad Zámostím
 Kozly
 kostel sv. Václava
 radnice
 Štěpánský most
 železniční most
 Bon Repos
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Mikuláše
 Pražská brána
 Lobkovice
 Stará škola
 Mělník
 socha Karla IV.
 vila Karola
 Strašnov
 zdymadlo Lobkovice
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 Jiřice
 židovský hřbitov
 zdymadlo Obříství
 morový sloup
 vodárenská věž
 zvonička
 Obříství
 socha sv. Markéty
 kaple sv. Vojtěcha
 Neuberk
 Vidim
 kaple
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Víta
 Starý zámek
 barokní brána
 fara
 kostel sv. Vavřince
 Slavín
 Hrdlořezy
 kaplička
Základní informace místa
ID místa: 6125
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.3.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama