Na místě či v sousedství staršího kostela v Kruhu byl postaven v letech 1723–4 hraběnkou Marií Magdalenou z Valdštejna nový snad podle projektu N. Raymundiho. Stavba po roce 1945 zchátrala, dnes probíhá oprava.
Hlavní obrázek místa
Hlavní (západní) průčelí
© Ivan Grisa 04/2010
Kruh (velmi vzdálená součást města Doksy) leží na silnici III. třídy Žďár - Houska - Blatce. Kostel se nachází vysoko nad ní, z údolí k němu zde vystoupat po schodišti, jehož stav vyžaduje zejména při sestupu značnou opatrnost. Přes vesnici prochází červená turistická značka mezi Houskou a Bezdězem (po zmíněné silnici). Autobusové spojení funguje jen v pracovních dnech, nejbližší železniční stanice Okna (trať Bakov nad Jizerou - Jedlová) je vzdálena asi 4,5 km.
Ivan Grisa, 18.4. 2010
historie

Ves Kruh se táhne podél skalní úžlabiny a na jejích březích. Východní části dominuje barokní kostel z let 1723–24, který na místě staršího nechala postavit hraběnka Marie Magdalena z Valdštejna zřejmě podle projektu Niccolo Raimondiho (Raymondiho). Prováděcím stavitelem byl Melchior Oppelt (Opel). Zbytky staršího kostela (nebo materiál z něj) posloužily ke stavbě márnice, která snad stojí na jeho místě. Po roce 1945 a následném vyhnání německojazyčného obyvatelstva celý kostelní areál zchátral. Část bývalého hřbitova si zřejmě svévolně zabrali majitelé okolních domů a tak nelze ani zjistit, zda výše uvedená márnice, do jejíž zdi měly být zazděny i renesanční epitafy, ještě stojí. Kostel je zbaven veškerého vnitřního zařízení. Titulární existence samostatné farnosti (spravované dnes z Bělé pod Bezdězem) vyvolává otázku umístění zvonů, u farního kostela nezbytných. Kostel totiž nemá věž, relevantní literatura neuvádí ani existenci zvonice.…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 2., Academia 1979, 18.4. 2010

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Kruh

Místa v okolí

 Týn
 Vrátenská hora
 Houska
 kostel sv. Václava
 pivovar
 Lobeč
 stará škola
 fara
 kostel sv. Jiljí
 Bezděz
 Valdštejnsko
 Obří hlava a Žába
 větrný mlýn
 kaple
 Valdštejnská kaple
 mariánské sousoší
 evangelický kostel
 radnice
 Pokličky
 kostel sv. Martina
 mariánské sousoší
 Doksy
 rozhledna Vrchbělá
 Stránka
 Nedamy
 Klůček
 Starý Berštejn
 Swamp
 dům č.p. 31
 Kokořín
 kaple sv. Barbory
 Myšlín
 kostel sv. Jiří
 Hradsko
 socha sv. Floriána
 socha sv. Prokopa
 sušárna chmele
 radnice
 Česká brána
 Dubá
 fara
 Kokořín - Staráky
 radnice
 Břehyně-Pecopala
 Kokořín
 Klemperka
 Vidim
 Bělá pod Bezdězem
 Skalsko
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Starý zámek
 židovský hřbitov
 Hradišť
 Kováň
 Harasov
 Zakšín
 Konvalinkový vrch
 Bosyně
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 Radechov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Ondřeje
 Vřísek
 kostel sv. Vavřince
 zvonice
 Kuřívody
 Jestřebí
 fara
 kostnice
 Psí kostel
 Velké Všelisy
 Řepín
 kostel sv. Havla
 kaple sv. Prokopa
 socha sv. Floriana
 Slavín
 Čap
 Chudý hrádek
 Niměřice
 kostel sv. Václava
 Rokytovec
 Syslov
 Novozámecký rybník
 Velké Horky
 Sovínky
 Loubí
 Mnichovská průrva
 socha sv. Starosty
 Čertovy hlavy
 Opevnění u Švábů
 Vítkovec
 Opevnění u Švábů
 kostel sv. Barbory
 Jiljov
 Novozámecká průrva
 Bezno
 Klácelka
 Malodvorská tvrz
 fara
 Vorecká tvrz
 Barbořin most
 Malkov
 Šlapka
 Rybnov
 Nový Zámek
 kaple sv. Josefa
 Krnsko
 Dolní Beřkovice
 Milčany
 hrad u Hostíkovic
 kostel sv. Václava
 Nový Stránov
 Hrázský mlýn
 kostel sv. Jiří
 Stránovský viadukt
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Kostelní 150
294 21 Bělá pod Bezdězem
Tel: 326 702 370; 731 402 539
jan.nepomuk.jiriste@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 9019
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama