Farní kostel sv. Havla či Vojtěcha ve Skalsku doložen od r. 1364. Z původní gotické stavby zachována věž, k níž byl r. 1735 přistavěn řádem servitů nový barokní kostel opravovaný r. 1879. Věž opravována několikrát v 19. stol. Zařízení pochází vesměs z 18. a 19. stol.
Hlavní obrázek místa
Skalsko - kostel sv. Havla
© Jiří Špaček, 9/2016
Obec Skalsko je prvně doložena r. 1352, zdejší kostel r. 1364. Obec má nyní něco přes 400 obyvatel. Je položena ve svahu nad hlubokým údolím Strenického potoka. Vyskytují se zde roubené stavby a pod některými usedlostmi se nacházejí rozsáhlé sklepy vytesané do pískovcové skály. Skalsko bylo v r. 1995 prohlášeno vesnickou památkovou zónou. Obec leží na silnicích III. třídy jižně od Katusic, kterými procházejí silnice II/259 a II/272. V údolí Strenického potoka se nachází nádraží Skalsko na regionální trati 064 ze Mšena do Mladé Boleslavi. Od tohoto nádraží vychází zelená turistická značka, která nejprve vede proti toku Strenického potoka a pak zamíří k severu na Bezděz. Zajímavostí obce je soukromá zahradní železnice s parostrojním muzeem, oboje přístupné veřejnosti po předchozí dohodě. Kostel sv. Havla či Vojtěcha stojí severozápadně od návsi a je nápadný roubeným nejvyšším patrem věže.
10.11. 2016
historie

Římskokatolický farní kostel sv. Havla (nebo též Vojtěcha) ve Skalsku je gotická a barokní stavba stojící severozápadně od návsi. Někdy bývá uváděno, že kostel byl po úpravách nově zasvěcen sv. Vojtěchovi, který je zobrazen na hlavním oltáři. Církev však stále používá původní zasvěcení sv. Havlu. Od r. 1958 je kostel chráněn jako kulturní památka ČR. Gotický kostel ve Skalsku je doložen od r. 1364. Z původní stavby zůstala zachována věž, k níž byl v r. 1735 přistavěn řádem servitů nový kostel, který byl opravován r. 1879. Věž byla opravována v r. 1825 a v r. 1870 byla snížena. K další opravě věže došlo v r. 1874. Kostel je jednolodní, obdélný. Má pravoúhlý presbytář a hranolovou věž po severní straně. Věž má v přízemí sakristii. Západní průčelí je členěno pilastry, vrcholí štítem a uprostřed má portál. Stěny jsou zevně členěny pilastry a vysokými půlkruhově uzavřenými okny s klenáky. Věž je složena z velkých kvádrů.…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: server wikipedie=Umělecké památky Čech 3, Academia 1980), 10.11. 2016

Půdorys místa


© Josef Vítězslav Šimák: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 46 Politický okres mnichovohradišťský, Archaelogická komise při České akademii věd a umění, Praha 1930
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Skalsko

Místa v okolí

 Skalsko
 Kováň
 evangelický kostel
 větrný mlýn
 Niměřice
 Hradišť
 Velké Všelisy
 Syslov
 Rokytovec
 Velké Horky
 Sovínky
 Bezno
 Malodvorská tvrz
 fara
 Malkov
 Vorecká tvrz
 Stránka
 Lobeč
 kostel sv. Václava
 pivovar
 Valdštejnsko
 kostel sv. Vavřince
 Krnsko
 radnice
 Česká brána
 Bělá pod Bezdězem
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 mariánské sousoší
 radnice
 kostel sv. Martina
 Nový Stránov
 evangelický kostel
 Michalovice
 Vrátenská hora
 Neuberk
 Rácov
 Hrdlořezy
 Masarykův most
 kostel sv. Barbory
 Stránovský viadukt
 kostel sv. Jiří
 Rožátovský mlýn
 kostel sv. Havla
 Hrádek nad Zámostím
 židovský hřbitov
 Templ
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Vojtěcha
 Josefův Důl
 stará radnice
 Mladá Boleslav
 mariánský sloup
 dům č. p. 107
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 nová radnice
 Karmel
 sbor Jednoty bratrské
 Obří hlava a Žába
 divadlo
 rozhledna Vrchbělá
 Hrušov
 kostel sv. Havla
 Řepín
 starý hřbitov
 Houska
 stará škola
 fara
 kostel sv. Jiljí
 Kosmonosy
 Strašnov
 Zvířetice
 fara
 Týn
 Loreta
 kostel sv. Jiří
 Bezděz
 Hradsko
 evangelický kostel
 Pokličky
 Velký a Malý Bezděz
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Mikuláše
 Horky nad Jizerou
 kaple Narození Páně
 Chlum
 Radechov
 Kokořín
 kostel Všech svatých
 Nedamy
 Kokořín - Staráky
 Slivínko
 Košátky
 mlýn Valenta
 Kokořín
 Harasov
 Salačův sloup
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Barbory
 Dražice
 Baba
 Klemperka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Havla
 Vinařice
 kostel sv. Václava
 Maníkovice
 Benátky nad Jizerou
 kaple sv. Rodiny
 radnice
 kaple
 Dobrovice
 Valdštejnská kaple
 trojiční sloup
 dům č. p. 7
 Dobrovická muzea
 Byšice
 mariánské sousoší
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Havla
 Liblice
 Starý Berštejn
 dům č.p. 31
 kaple sv. Barbory
 Smilovice
 Bratronice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Skalsko
administrovaná ex currendo
farností Mšeno
Masarykova 266
277 35 Mšeno u Mělníka
Tel: 315 693 178
Základní informace místa
ID místa: 13192
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.11.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama