Betonový silniční most vedoucí přes koryto Jizery a přilehlou inundační louku. Postaven roku 1922 jako náhrada za dřevěný objekt. Dne 7. 3. 1925 pojmenován po presidentovi ČSR Tomáši Garrigue Masarykovi. Příslušné pamětní reliéfy sňaty v letech 1939 a 1952. Obnoveny při opravě roku 1996.
Hlavní obrázek místa
Hlavní mostní pole od východu
© Ivan Grisa 09/2011

Masarykův most v Debři u Mladé Boleslavi

Přechod přes Jizeru mezi Hrdlořezy (na pravém břehu) a Debří na důležité cestě od Prahy přes Mladou Boleslav do Bělé pod Bezdězem a dále na Žitavu zajišťoval zřejmě od středověku dřevěný most. Ten byl často ničen povodněmi i procházejícími vojsky (doloženo např. koncem třicetileté války, následkem čehož byla obnovena převozní povinnost pro obyvatele jediné debřské levobřežní usedlosti). Dřevěný most přestával stačit nárokům rostoucí silniční dopravy. O jeho náhradě se uvažovalo již před I. světovou válkou, která ale uskutečnění záměru odsunula. Roku 1922 byl postaven betonový objekt. Ten sestává z hlavního pole, neseného obloukovými nosníky o rozpětí 46,5 m nad korytem Jizery (tzv. Langerův trám), a ze šesti polí nad inundační loukou, tvořených prostými trámovými deskami. Celková délka mostu činí 135 m. Dne 7. 3. 1925 byl most při příležitosti 75. narozenin presidenta Tomáše Garrigua Masaryka označen jeho jménem. Tuto událost připomínaly dvě reliefní plakety, umístěné z každé strany na prvním příčném nosníku obloukového pole. Ty byly odstraněny v letech 1939 a 1952. Most po roce 1945 postupně chátral, stával se navíc vzhledem ke své nedostatečné šířce kapacitním omezením silnice I/38, která tudy až do konce 80. let 20. století vedla. Až její přeložka umožnila provedení důkladné rekonstrukce roku 1996, při níž byly na most znovu osazeny i plakety s bustou TGM. Most dnes slouží pro místní frekvenci mezi oběma částmi Debře a nedalekými Hrdlořezy.
Ivan Grisa, 27.9. 2011
Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Mladá Boleslav-Debř

Místa v okolí

 kostel sv. Barbory
 Michalovice
 Hrdlořezy
 Josefův Důl
 Rožátovský mlýn
 Kosmonosy
 fara
 Loreta
 Zvířetice
 Karmel
 divadlo
 nová radnice
 starý hřbitov
 stará radnice
 kostel sv. Havla
 mariánský sloup
 Templ
 dům č. p. 107
 kostel sv. Vavřince
 Mladá Boleslav
 kostel sv. Víta
 mlýn Valenta
 židovský hřbitov
 Rácov
 Neuberk
 Baba
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Mikuláše
 Rokytovec
 Studénka
 Volenovice
 Malkov
 Velké Horky
 Krnsko
 Maníkovice
 Kolomuty
 Chlum
 Niměřice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 Stránovský viadukt
 kostel sv. Václava
 Nový Stránov
 Kováň
 evangelický kostel
 Bělá pod Bezdězem
 radnice
 Vinařice
 Česká brána
 kostel sv. Václava
 Skalsko
 Březno
 kostel sv. Václava
 Lhotice
 radnice
 Strašnov
 dům č. p. 7
 Dobrovice
 trojiční sloup
 Dobrovická muzea
 kostel sv. Anny
 radnice
 Dobrá Voda 1
 Sovínky
 Syslov
 Hrušov
 Sukorady
 Radechov
 Dobrá Voda 2
 Malodvorská tvrz
 Mnichovo Hradiště
 Dobrá Voda 3
 fara
 Bezno
 Vorecká tvrz
 kostel sv. Václava
 Chvistonosy
 Valdštejnsko
 radnice
 kostel sv. Prokopa
 Kněžmost
 Valečov
 Velké Všelisy
 rozhledna Vrchbělá
 Soleček
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 kaple Narození Páně
 Horky nad Jizerou
 Pěčice
 kostel sv. Prokopa
 Solec
 větrný mlýn
 Obětní kámen
 most přes Jizeru
 Zásadka
 Klamorna
 Hrada
 Drábské světničky
 Píčův statek
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 Hradišť
 kostel sv. Václava
 Mužský
 Kurovodice
 rozhledna Čížovka
 kaple sv. Jiljí
 Komárovský rybník
 Hynšta
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Vavřince
 Újezdec u Pěčic
 Loukovec
 fara
 Staré Hrady
 kostel Všech svatých
 Bezděz
 evangelický kostel
 Ujkovice
 Bažantnice
 Svijany
 kaple sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 10425
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama