Na území někdejšího vojenského výcvikového prostoru mezi městem Benátky nad Jizerou a obcí Lipník je od r. 2015 zřízena pastevní rezervace pro zubry a divoké koně plemene exmoorského pony. Lze do ní nahlížet z modře značené stezky, která vede po její západní a jižní hranici.
Hlavní obrázek místa
rezervace koní a zubrů
© Pavel Kacl 11/2020
Pastevní rezervace zubrů a divokých koní plemene exmoorského pony je zřízena od r. 2015 na rozsáhlé pastvině mezi městem Benátky nad Jizerou a obcí Lipník. Nachází se v místech někdejšího vojenského výcvikového prostoru, od r. 2020 je součástí národní přírodní památky Mladá. Vlastní rezervace o rozloze 120 ha je sice oplocena a nepřístupná, po její celé západní a jižní hranici však vede modře značená turistická stezka z Dražic nad Jizerou do Milovic a umožňuje výhled na pastvinu.
Jiří Špaček, 14.9. 2022
popis

Východně od Benátek nad Jizerou se nachází pastevní rezervace. Na pastvině, která má rozlohu 120 ha, se pasou divocí koně a zubři. Stádo zubrů pochází ze tří polských rezervací, koně plemene exmoorského pony byli přivezeni z Anglie, kde dosud divoce žijí. Rozsáhlá pastvina se rozkládá jednak na území města Benátky nad Jizerou, její větší východní část leží na katastru obce Lipník. Cílem rezervace je nejen návrat těchto velkých kopytníků do přírody, ale také s jejich pomocí chránit a obnovovat ohrožené stepní biotopy s mnoha ohroženými druhy rostlin a živočichů. Od r. 2020 je pastevní rezervace součástí národní přírodní památky Mladá, která chrání travinné a křovinné ekosystémy luk a pastvin a suchých trávníků a trávníků písčin a mělkých půd a nížinných až horských vřesovišť a lesní ekosystémy, a to na rozloze 1244,65 ha. Zahrnuje značnou část někdejšího armádního cvičiště – vojenského výcvikového prostoru Mladá.…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 14.9. 2022

Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Lipník

Místa v okolí

 Dražice
 kaple sv. Rodiny
 Benátky nad Jizerou
 zvonička
 Struhy
 Horky nad Jizerou
 kostel sv. Mikuláše
 Husův sbor
 kaple sv. Václava
 Čachovice
 Bratronice
 Vlkava
 Luštěnice
 kostel sv. Martina
 Smilovice
 Bon Repos
 Hrušov
 Strašnov
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Jiljí
 Lysá nad Labem
 židovský hřbitov
 Stránovský viadukt
 kostel sv. Jiří
 Nový Stránov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Salačův sloup
 Slivínko
 socha sv. Prokopa
 Krnsko
 fara
 Vorecká tvrz
 Loučeň
 trojiční sloup
 Malodvorská tvrz
 Chlum
 dům č. p. 7
 Bezno
 Dobrovická muzea
 Dobrovice
 pomník Helma
 radnice
 Vinařice
 Malkov
 Sovínky
 kostel sv. Mikuláše
 Pěčice
 Syslov
 kostel sv. Martina
 Kostelní Hlavno
 Velké Horky
 kostel sv. Anny
 Pomník Karla VI.
 kaple sv. Václava
 Mydlovar
 Hlavenec
 Lužické hradiště
 kostel sv. Václava
 Rácov
 Neuberk
 Újezdec u Pěčic
 Niměřice
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Čtvrtě
 Zdonín
 kostel sv. Víta
 Rokytovec
 kostel sv. Vojtěcha
 Opočno
 Přerov nad Labem
 Mladá Boleslav
 dům č. p. 107
 Templ
 mariánský sloup
 Velké Všelisy
 stará radnice
 nová radnice
 kostel sv. Havla
 sbor Jednoty bratrské
 Karmel
 evangelický kostel
 divadlo
 U tří mostů
 zvonice
 starý hřbitov
 Mcely
 Kolomuty
 kostel sv. Mikuláše
 Kří
 Košátky
 Čelákovice
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 Husův sbor
 synagoga
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Jiří
 vodárenská věž
 radnice
 mariánský sloup
 Šafaříkův mlýn
 Turecká věž
 kostel sv. Jiljí
 Nymburk
 městské opevnění
 silniční most
 zdymadlo Nymburk
 kostel sv. Václava
 Březno
 Toušeň
 kaple bl. Podivena
 kaple sv. Floriána
 Hradišť
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Václava
 Zámecký pivovar
 Brandýs nad Labem
 židovský hřbitov
 Stránka
 Kovanice
 kostel sv. Václava
 Ostrov u Záp
Základní informace místa
ID místa: 16725
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 14.9.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama