Muzeum pedagoga, spisovatele a archeologa Eduarda Štorcha (1878-1956) bylo v Lobči zřízeno v srpnu 2010 v budově obecního úřadu. Přibližuje jednak Štorchovu osobnost a jednak je tu expozice ze života pravěkých lidí s ukázkami lovu mamuta, obydlí, skalních maleb, způsobu opracování pazourků apod.
Hlavní obrázek místa
Lobeč - Muzeum Eduarda Štorcha
© Jiří Špaček, 08/2016
Nevelká obec Lobeč je prvně doložena r. 1323 a nyní má necelých 150 obyvatel. Prochází jí silnice II/273 z Mělníka přes Mšeno směrem na Doksy. Nejbližší železniční zastávka Skramouš na regionální trati 064 z Mladé Boleslavi do Mšena a Mělníka je vzdálena 2,5 km po modré značce, která obcí prochází ze Mšena přes Nosálov k rozhledně na Vrátenské hoře. Muzeum Eduarda Štorcha se nachází v budově obecního úřadu ve stráni naproti pivovaru, přístup k němu je ze silnice označen. Dalším pozoruhodnostem Lobče, tedy zámku, kostelu a pivovaru, jsou věnována samostatná hesla.
7.9. 2016
historie

Eduard Štorch (1878 Ostroměř – 1956 Praha) byl český pedagog, spisovatel a archeolog. Proslul svými povídkami a romány situovanými nejčastěji do období doby kamenné a bronzové. Jeho nejznámější dílo nese název Lovci mamutů. Jako pedagog působil Štorch nejprve na Hradecku, později na Mostecku a nakonec v Praze. V době Rakouska-Uherska byl pro své vlastenecké postoje a projevy často překládán. Byl významným představitelem reformního pedagogického hnutí zejména ve 20. letech 20. stol. Jeho zálibou byla archeologie. Vlastním výzkumům se věnoval v Praze a později v Lobči, kde si r. 1933 zakoupil rekreační domek. V závěru r. 1935 utrpěl při lyžařském kurzu cizím zaviněním vážný úraz, pro jehož následky musel být předčasně penzionován. Nadále se věnoval literární tvorbě, zejména historickým povídkám a románům od doby kamenné až do příchodu křesťanství do Čech. Zemřel v Praze, ale jeho hrob se nachází v Lobči. Archeologické…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: stránky cs.wikipedia.org), 7.9. 2016

Středočeský kraj,  Mělník  (ME), Lobeč

Místa v okolí

 pivovar
 Lobeč
 Vrátenská hora
 větrný mlýn
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 mariánské sousoší
 radnice
 kostel sv. Martina
 Obří hlava a Žába
 kostel sv. Vojtěcha
 Stránka
 Houska
 Týn
 Pokličky
 kostel sv. Jiří
 Hradsko
 Nedamy
 Kokořín
 Valdštejnsko
 Hradišť
 Kokořín - Staráky
 Skalsko
 Kokořín
 Klemperka
 Kováň
 stará škola
 fara
 kostel sv. Jiljí
 Harasov
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Bezděz
 evangelický kostel
 Bosyně
 rozhledna Vrchbělá
 Vidim
 Řepín
 Velké Všelisy
 Česká brána
 radnice
 kostel sv. Václava
 kaple
 Bělá pod Bezdězem
 Valdštejnská kaple
 Starý zámek
 mariánské sousoší
 Doksy
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Havla
 evangelický kostel
 kaple sv. Barbory
 Niměřice
 dům č.p. 31
 sušárna chmele
 Syslov
 Starý Berštejn
 socha sv. Floriána
 radnice
 fara
 Sovínky
 Dubá
 kostel sv. Václava
 Klůček
 kostel sv. Vavřince
 Swamp
 Rokytovec
 Velké Horky
 Bezno
 Myšlín
 Malodvorská tvrz
 Zakšín
 kostel sv. Jakuba
 fara
 Vorecká tvrz
 Slavín
 Břehyně-Pecopala
 Malkov
 Radechov
 kostel sv. Jiří
 Čertovy hlavy
 Klácelka
 Krnsko
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 Neuberk
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Havla
 Nový Stránov
 kostel sv. Prokopa
 socha sv. Floriana
 Kuřívody
 Vřísek
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 Stránovský viadukt
 Čap
 fara
 kostnice
 židovský hřbitov
 Hrádek nad Zámostím
 Valdštejnský lis
 Hláska
 evangelický kostel
 Hrušov
 kostel sv. Ludmily
 Pražská brána
 Chudý hrádek
 socha Karla IV.
 vila Karola
 Stará škola
 Mělník
 zdymadlo Hadík
 kaple
 socha sv. Anny
 Hořín
 kostel sv. Mikuláše
 kaple Narození Páně
 Horky nad Jizerou
 Šlapka
Kontaktní informace
Muzeum Eduarda Štorcha
277 36 Lobeč č. p. 43
http://www.muzeumstorch.cz
muzeumlobec@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 13071
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 7.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama