Pozůstatek tvrze, která však není v písemných pramenech doložena. Její stáří ani historie nejsou známé, nálezy z tvrziště obsahovaly zlomky středověké keramiky. Na místě lze vidět uměle navršený kruhovitý pahrbek o průměru asi 17 m, vysoký kolem 4 m. Okolo jádra je zachovaný příkop a náznaky valů.
Hlavní obrázek místa
tvrziště Hřádek
© Milan Caha 12/2009
Pravděpodobně pozůstatek tvrze, která však není v písemných pramenech doložena. Její stáří ani historie nejsou známé. Dle historie obce lze odhadnout, že tvrz zde nebyla dříve než ve 13. století, kdy bylo okolí kolonizováno. Podle místní legendy se jedná o pohřební mohylu náčelníka Kumánů, který zde zemřel. Tato legenda však rovněž nemá oporu ani v písemných pramenech, ani v archeologických nálezech. Ojedinělé drobné archeologické nálezy z jádra tvrziště obsahovaly pouze zvířecí kosti a zlomky středověké keramiky. Dnes lze na místě vidět uměle navršený kruhovitý pahrbek o průměru asi 17 m, vysoký kolem 4 m. Okolo jádra je náznak příkopu a valů.
Milan Caha (zdroj: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku I : Jižní Morava. Praha, 1981), 5.12. 2012

Půdorys místa

terénní náčrt tvrziště
© Miroslav Plaček: Povrchový průzkum středověké fortifikace v Horním Němčí, Přehled výzkumů, ArÚ AV ČR, Brno 1993
Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Horní Němčí

Místa v okolí

 Volenov
 Kanšperk
 Strání
 Strání
 rozhledna U Křížku
 Vlčnov
 kostel sv. Vavřince
 Penkův dvůr
 Hluk
 Bánov
 městské opevnění
 Panský dům
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 Obora
 Lopeník
 kostel sv. Ondřeje
 vinné búdy
 sloup Panny Marie
 větrný mlýn
 sv. Antonín
 Zuvačov
 Nezdenice
 Lhotka u Hradčovic
 Vojšice
 Letecké muzeum
 Kunovice
 Panský dvůr
 Nový Světlov
 židovský hřbitov
 církevní areál Sady
 kostel sv. Alžběty
Základní informace místa
ID místa: 8588
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.12.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama