Pozůstatek tvrze, která však není v písemných pramenech doložena. Její stáří ani historie nejsou známé, nálezy z tvrziště obsahovaly zlomky středověké keramiky. Na místě lze vidět uměle navršený kruhovitý pahrbek o průměru asi 17 m, vysoký kolem 4 m. Okolo jádra je zachovaný příkop a náznaky valů.
Hlavní obrázek místa
tvrziště Hřádek
© Milan Caha 12/2009
Pravděpodobně pozůstatek tvrze, která však není v písemných pramenech doložena. Její stáří ani historie nejsou známé. Dle historie obce lze odhadnout, že tvrz zde nebyla dříve než ve 13. století, kdy bylo okolí kolonizováno. Podle místní legendy se jedná o pohřební mohylu náčelníka Kumánů, který zde zemřel. Tato legenda však rovněž nemá oporu ani v písemných pramenech, ani v archeologických nálezech. Ojedinělé drobné archeologické nálezy z jádra tvrziště obsahovaly pouze zvířecí kosti a zlomky středověké keramiky. Dnes lze na místě vidět uměle navršený kruhovitý pahrbek o průměru asi 17 m, vysoký kolem 4 m. Okolo jádra je náznak příkopu a valů.
Milan Caha (zdroj: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku I : Jižní Morava. Praha, 1981), 5.12. 2012

Půdorys místa

terénní náčrt tvrziště
© Miroslav Plaček: Povrchový průzkum středověké fortifikace v Horním Němčí, Přehled výzkumů, ArÚ AV ČR, Brno 1993
Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Horní Němčí

Místa v okolí

 Volenov
 Kanšperk
 Strání
 Strání
 rozhledna U Křížku
 Vlčnov
 kostel sv. Vavřince
 Penkův dvůr
 Hluk
 Bánov
 městské opevnění
 Panský dům
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 Obora
 Lopeník
 kostel sv. Ondřeje
 vinné búdy
 sloup Panny Marie
 větrný mlýn
 sv. Antonín
 Zuvačov
 Nezdenice
 Lhotka u Hradčovic
 Vojšice
 Letecké muzeum
 Kunovice
 Panský dvůr
 Nový Světlov
 židovský hřbitov
 církevní areál Sady
 kostel sv. Alžběty
Základní informace místa
ID místa: 8588
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.12.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama