
Unikátní stavebně-technická památka, nyní hojně využívaná jako turistická atrakce. Táhne se od Otrokovic až téměř k Hodonínu částečně po řece Moravě, částečně v samostatném kanále souběžně s řekou. Nejzajímavějším je dolní úsek mezi Veselím nad Moravou přes Strážnici do Petrova. Na trase cca 12 km je 6 plavebních komor s unikátním křížením kanálu s řekou Moravou u Vnorov a s říčkou Veličkou u Strážnice. Plavba po kanále umožňuje poznat technické zajímavosti z historie i současnosti provozu této vodní cesty a je výbornou příležitostí užívat krásy Moravského Slovácka. Ve Strážnici kanál prochází areálem zámeckého parku přímo v místech, kde se konají tradiční mezinárodní folklorní slavnosti. Přístaviště je pak umístěno u strážnického Skanzenu, okolo kterého kanál prochází na další cestě do Petrova. Plavbu je možno kombinovat i s cykloturistikou a samozřejmě s návštěvou pamětihodností v okolí… číst dále
Baťův kanál byl budován v letech 1935 - 1938 a s celkovou délkou 50 km spojuje Otrokovice (tehdy Baťov) s Rohatcem. Zčásti vede korytem řeky Moravy a z toho důvodu jsou v místech křížení se s řekou plavební komory. Celkem se čtrnácti komorami překonávají lodě výškový rozdíl 18 m. U komor se nacházely obytné domky, kde bydleli správci komor. Plavba nákladních lodí probíhala díky tažným motorovým remorkérům (úseky na řece Moravě) nebo za tahu traktorů (na kanále). Za ideálního počasí trvala plavba Otrokovice - Rohatec asi 10 hodin.
V sezóně je na řadě míst kanálu pravidelná lodní doprava (Uherské Hradiště, Veselí n. Mor., Strážnice, Hodonín), většinou ale jen v neděli od května do září. Na trase fungují i půjčovny lodí, kde možno si pronajmout člun pro vlastní plavbu. Pro individuální plavby jsou komory obsluhovány o weekendech (květen-září), o prázdninách i ve všední dny.
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.