Baťův kanál byl vybudován v l. 1935–1938 jako nová dopravní trasa spojující Otrokovice (býv. Baťov) a Rohatec. Je dlouhý 50 km, celkem je na něm 14 plavebních komor a výškový rozdíl je 18 m. Zčásti vede korytem řeky Moravy. Nákladní lodě byly taženy motorovými remorkéry, koňskými potahy či traktory.
Hlavní obrázek místa
Baťův kanál
© Stanislav Brebera 08/2004
Dnes slouží Baťův kanál jako turistická vodní cesta. Ve Veselí nad Moravou se nachází přístaviště s informačním centrem. Na dalších místech (Vnorovy, Strážnice aj.) vzniká řada aktivit pro rozvoj cestovního ruchu. Návštěvníci mohou využít výletní lodě k vyhlídkovým plavbám. K dispozici je loď pro 60 osob, kajaky, rafty, veslice. Pravidelná nedělní plavba od 14 hodin z přístaviště ve Veselí nad Moravou. Po malé instruktáži mohou zájemci vyrazit na malém motorovém člunu sami. K pěším výletům v okolí se nabízejí naučné stezky, které přibližují návštěvníkům zdejší přírodní a kulturní zajímavosti. Další atrakcí jsou vinné sklepy, vinotéky, historický pivovar, kulturní a technické památky v okolí. Návštěvníci mohou využít nabídky půjčovny jízdních kol
www.batacanal.cz, 3.8. 2004
turistické

Unikátní stavebně-technická památka, nyní hojně využívaná jako turistická atrakce. Táhne se od Otrokovic až téměř k Hodonínu částečně po řece Moravě, částečně v samostatném kanále souběžně s řekou. Nejzajímavějším je dolní úsek mezi Veselím nad Moravou přes Strážnici do Petrova. Na trase cca 12 km je 6 plavebních komor s unikátním křížením kanálu s řekou Moravou u Vnorov a s říčkou Veličkou u Strážnice. Plavba po kanále umožňuje poznat technické zajímavosti z historie i současnosti provozu této vodní cesty a je výbornou příležitostí užívat krásy Moravského Slovácka. Ve Strážnici kanál prochází areálem zámeckého parku přímo v místech, kde se konají tradiční mezinárodní folklorní slavnosti. Přístaviště je pak umístěno u strážnického Skanzenu, okolo kterého kanál prochází na další cestě do Petrova. Plavbu je možno kombinovat i s cykloturistikou a samozřejmě s návštěvou pamětihodností v okolí…  číst dále

nero, 20.10. 2004

historie

Baťův kanál byl budován v letech 1935 - 1938 a s celkovou délkou 50 km spojuje Otrokovice (tehdy Baťov) s Rohatcem. Zčásti vede korytem řeky Moravy a z toho důvodu jsou v místech křížení se s řekou plavební komory. Celkem se čtrnácti komorami překonávají lodě výškový rozdíl 18 m. U komor se nacházely obytné domky, kde bydleli správci komor. Plavba nákladních lodí probíhala díky tažným motorovým remorkérům (úseky na řece Moravě) nebo za tahu traktorů (na kanále). Za ideálního počasí trvala plavba Otrokovice - Rohatec asi 10 hodin.

www.batacanal.cz, 3.8. 2004

Další texty historie
otvíračka

V sezóně je na řadě míst kanálu pravidelná lodní doprava (Uherské Hradiště, Veselí n. Mor., Strážnice, Hodonín), většinou ale jen v neděli od května do září. Na trase fungují i půjčovny lodí, kde možno si pronajmout člun pro vlastní plavbu. Pro individuální plavby jsou komory obsluhovány o weekendech (květen-září), o prázdninách i ve všední dny.

nero, 20.10. 2004

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO),

Místa v okolí

 Veselí nad Moravou
 sousoší Panny Marie
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel Panny Marie
 Včelíny
 Vnorovy
 Uherský Ostroh
 kostel sv. Anny
 sv. Antonín
 sloup Panny Marie
 vinné búdy
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Ondřeje
 Váté písky
 Strážnice
 židovský hřbitov
 synagoga
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Martina
 Bílá věž
 městské opevnění
 Průžkův mlýn
 židovský hřbitov
 skanzen Strážnice
 Nový Tábor
 kaple sv. Rocha
 kamenný kříž
 Svatý obrázek
 Bzenec
 mariánský sloup
 Meandry Moravy
 Domanín
 Bzenec
 kaple Panny Marie
 kamenný kříž
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Travičná
 Letecké muzeum
 Vracov
 Plže
 Vojšice
 Panský dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Hluk
 Penkův dvůr
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Kunovice
 Žeravice
 židovský hřbitov
 církevní areál Sady
 Špitálky
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Smraďavka
 synagoga
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 větrný mlýn
 boží muka
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 Žádovice
 smírčí kříž
 Kanšperk
 Súsedská
 Rohatec
 Mittákovská kúria
 městské opevnění
 kaple sv. Jiří
 Vlčnov
 Gvadányiho kúria
 Skalica
 Johanka
 radnice
 mariánský sloup
 karner sv. Anny
 Dolní Moštěnice
 Vřesovice
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Klimenta
 Mistřice
 Koryčanská kaple
Kontaktní informace
Informační centrum Baťova kanálu
Zámecká 2
698 01 Veselí nad Moravou
Tel: +420 518 325 330
http://www.batacanal.cz
abk@batacanal.cz
Základní informace místa
ID místa: 2493
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.10.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama