Baťův kanál byl vybudován v l. 1935–1938 jako nová dopravní trasa spojující Otrokovice (býv. Baťov) a Rohatec. Je dlouhý 50 km, celkem je na něm 14 plavebních komor a výškový rozdíl je 18 m. Zčásti vede korytem řeky Moravy. Nákladní lodě byly taženy motorovými remorkéry, koňskými potahy či traktory.
Hlavní obrázek místa
Baťův kanál
© Stanislav Brebera 08/2004
Dnes slouží Baťův kanál jako turistická vodní cesta. Ve Veselí nad Moravou se nachází přístaviště s informačním centrem. Na dalších místech (Vnorovy, Strážnice aj.) vzniká řada aktivit pro rozvoj cestovního ruchu. Návštěvníci mohou využít výletní lodě k vyhlídkovým plavbám. K dispozici je loď pro 60 osob, kajaky, rafty, veslice. Pravidelná nedělní plavba od 14 hodin z přístaviště ve Veselí nad Moravou. Po malé instruktáži mohou zájemci vyrazit na malém motorovém člunu sami. K pěším výletům v okolí se nabízejí naučné stezky, které přibližují návštěvníkům zdejší přírodní a kulturní zajímavosti. Další atrakcí jsou vinné sklepy, vinotéky, historický pivovar, kulturní a technické památky v okolí. Návštěvníci mohou využít nabídky půjčovny jízdních kol
www.batacanal.cz, 3.8. 2004
turistické

Unikátní stavebně-technická památka, nyní hojně využívaná jako turistická atrakce. Táhne se od Otrokovic až téměř k Hodonínu částečně po řece Moravě, částečně v samostatném kanále souběžně s řekou. Nejzajímavějším je dolní úsek mezi Veselím nad Moravou přes Strážnici do Petrova. Na trase cca 12 km je 6 plavebních komor s unikátním křížením kanálu s řekou Moravou u Vnorov a s říčkou Veličkou u Strážnice. Plavba po kanále umožňuje poznat technické zajímavosti z historie i současnosti provozu této vodní cesty a je výbornou příležitostí užívat krásy Moravského Slovácka. Ve Strážnici kanál prochází areálem zámeckého parku přímo v místech, kde se konají tradiční mezinárodní folklorní slavnosti. Přístaviště je pak umístěno u strážnického Skanzenu, okolo kterého kanál prochází na další cestě do Petrova. Plavbu je možno kombinovat i s cykloturistikou a samozřejmě s návštěvou pamětihodností v okolí…  číst dále

nero, 20.10. 2004

historie

Baťův kanál byl budován v letech 1935 - 1938 a s celkovou délkou 50 km spojuje Otrokovice (tehdy Baťov) s Rohatcem. Zčásti vede korytem řeky Moravy a z toho důvodu jsou v místech křížení se s řekou plavební komory. Celkem se čtrnácti komorami překonávají lodě výškový rozdíl 18 m. U komor se nacházely obytné domky, kde bydleli správci komor. Plavba nákladních lodí probíhala díky tažným motorovým remorkérům (úseky na řece Moravě) nebo za tahu traktorů (na kanále). Za ideálního počasí trvala plavba Otrokovice - Rohatec asi 10 hodin.

www.batacanal.cz, 3.8. 2004

Další texty historie
otvíračka

V sezóně je na řadě míst kanálu pravidelná lodní doprava (Uherské Hradiště, Veselí n. Mor., Strážnice, Hodonín), většinou ale jen v neděli od května do září. Na trase fungují i půjčovny lodí, kde možno si pronajmout člun pro vlastní plavbu. Pro individuální plavby jsou komory obsluhovány o weekendech (květen-září), o prázdninách i ve všední dny.

nero, 20.10. 2004

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO),

Místa v okolí

 Veselí nad Moravou
 sousoší Panny Marie
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel Panny Marie
 Včelíny
 Vnorovy
 Uherský Ostroh
 kostel sv. Anny
 sv. Antonín
 sloup Panny Marie
 vinné búdy
 kostel sv. Ondřeje
 Strážnice
 Váté písky
 židovský hřbitov
 synagoga
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Martina
 Bílá věž
 městské opevnění
 Průžkův mlýn
 skanzen Strážnice
 židovský hřbitov
 Bzenec
 mariánský sloup
 Meandry Moravy
 Domanín
 Bzenec
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Travičná
 Letecké muzeum
 Vracov
 Plže
 Vojšice
 Hluk
 Panský dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Penkův dvůr
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Kunovice
 Žeravice
 židovský hřbitov
 církevní areál Sady
 Špitálky
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Smraďavka
 synagoga
 větrný mlýn
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 Buchlovice
 boží muka
 kostel sv. Martina
 Žádovice
 smírčí kříž
 Kanšperk
 Rohatec
 Mittákovská kúria
 městské opevnění
 kaple sv. Jiří
 Vlčnov
 Gvadányiho kúria
 Skalica
 Johanka
 radnice
 mariánský sloup
 karner sv. Anny
 Dolní Moštěnice
 Vřesovice
 kostel sv. Klimenta
 hradisko sv. Klimenta
 Koryčanská kaple
 Mistřice
Kontaktní informace
Informační centrum Baťova kanálu
Zámecká 2
698 01 Veselí nad Moravou
Tel: +420 518 325 330
http://www.batacanal.cz
abk@batacanal.cz
Základní informace místa
ID místa: 2493
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.10.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama