Poutní kapli postavil r. 1668 kníže Hartman z Lichtensteina. Brzy se stala oblíbeným poutním místem a r. 1697 byla stavebně rozšířena. V obd. josefínských reforem byla r. 1786 uzavřena, na žádost občanů u císaře Františka I. znovu otevřena r. 1819. Interiér vyzdobili ak. malíř J. Köhler či J. Hána.
Hlavní obrázek místa
Pohled od jihovýchodu (z parkoviště)
© Jiří Cukr, 08/2015
Kaple se nachází na Blatnické hoře asi dva kilometry za obcí směrem na Ostrožskou Lhotu
Standa Brebera, 8.2. 2005
historie

Poutní kapli sv. Antonína Paduánského, lidově zvanou "Antonínek", nechal vystavět r. 1668 kníže Hartman z Lichtensteina, majitel ostrožského panství, jako poděkování za uzdravení svého syna. První pouť se konala r. 1671 a kaple se brzy stala oblíbeným poutním místem. Pro velké množství poutníků byla kaple r. 1697 stavebně rozšířena. V době josefínských reforem byla kaple r. 1786 uzavřena, prodána a vydrancována. Místní občané si žádostí u císaře Františka I. vymohli její znovuotevření - kapli získala do majetku obec a byla slavnostně otevřena a znovu vysvěcena r. 1819. Hlavní oltář z r. 1904 je z bílého mramoru, interiér vyzdobili obrazy lidový umělec Josef Hána a r. 1937 akademický malíř Jano Köhler. Podle pověstí zde v dávných dobách bývalo staroslovanské pohanské obětiště a později zde působili věrozvěstové Cyril a Metoděj.

čerpáno z http://ado.cz/poutni/blatnice/blatnice.htm, 17.3. 2012

Další texty historie
pověsti

Posvátná studánka

Podle pověstí bylo na Blatnické hoře staroslovanské pohanské obětiště; v době cyrilometodějské mise jedno z působišť věrozvěstů, kteří z posvátné studánky křtili naše slovanské předky.

8.2. 2005

otvíračka

Poutě: 13. 6. v den svátku sv. Antonína (místní pouť), následující neděli (hlavní pouť), za 14 dnů druhá hlavní pouť, poslední neděli v srpnu děkovná pouť, poslední sobotu v říjnu dušičková pouť.

8.2. 2005

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Blatnice pod Svatým Antonínkem

Místa v okolí

 vinné búdy
 sv. Antonín
 sloup Panny Marie
 kostel sv. Ondřeje
 Hluk
 kostel sv. Vavřince
 Penkův dvůr
 kostel Panny Marie
 Uherský Ostroh
 sousoší Panny Marie
 synagoga
 Veselí nad Moravou
 židovský hřbitov
 Baťův kanál
 Letecké muzeum
 Včelíny
 Panský dvůr
 Vlčnov
 Kanšperk
 Kunovice
 Vnorovy
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 církevní areál Sady
 Obora
 Horní Němčí
 větrný mlýn
 Vojšice
 Polešovické rybníky
 synagoga
 boží muka
 Špitálky
 Kovozoo
 synagoga
 židovský hřbitov
 Maják Šrotík
 Strážnice
 městské opevnění
 Bílá věž
 kostel sv. Martina
 Průžkův mlýn
 kaple Panny Marie
 Lhotka u Hradčovic
 Travičná
 skanzen Strážnice
 Váté písky
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 Domanín
 Uherský Brod
 Panský dům
 Ořechov
 Uherský Brod
 kaple sv. Václava
 Mistřice
 židovský hřbitov
 Bzenec
 Meandry Moravy
 mariánský sloup
 Volenov
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 Smraďavka
 Plže
 smírčí kříž
Základní informace místa
ID místa: 2839
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.2.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama