Poutní kapli postavil r. 1668 kníže Hartman z Lichtensteina. Brzy se stala oblíbeným poutním místem a r. 1697 byla stavebně rozšířena. V obd. josefínských reforem byla r. 1786 uzavřena, na žádost občanů u císaře Františka I. znovu otevřena r. 1819. Interiér vyzdobili ak. malíř J. Köhler či J. Hána.
Hlavní obrázek místa
Svatý Antonínek
16.07.2011
© Petr Koutník, 08/2011
Kaple se nachází na Blatnické hoře asi dva kilometry za obcí směrem na Ostrožskou Lhotu
Standa Brebera, 8.2. 2005
historie

Poutní kapli sv. Antonína Paduánského, lidově zvanou "Antonínek", nechal vystavět r. 1668 kníže Hartman z Lichtensteina, majitel ostrožského panství, jako poděkování za uzdravení svého syna. První pouť se konala r. 1671 a kaple se brzy stala oblíbeným poutním místem. Pro velké množství poutníků byla kaple r. 1697 stavebně rozšířena. V době josefínských reforem byla kaple r. 1786 uzavřena, prodána a vydrancována. Místní občané si žádostí u císaře Františka I. vymohli její znovuotevření - kapli získala do majetku obec a byla slavnostně otevřena a znovu vysvěcena r. 1819. Hlavní oltář z r. 1904 je z bílého mramoru, interiér vyzdobili obrazy lidový umělec Josef Hána a r. 1937 akademický malíř Jano Köhler. Podle pověstí zde v dávných dobách bývalo staroslovanské pohanské obětiště a později zde působili věrozvěstové Cyril a Metoděj.

čerpáno z http://ado.cz/poutni/blatnice/blatnice.htm, 17.3. 2012

Další texty historie
pověsti

Posvátná studánka

Podle pověstí bylo na Blatnické hoře staroslovanské pohanské obětiště; v době cyrilometodějské mise jedno z působišť věrozvěstů, kteří z posvátné studánky křtili naše slovanské předky.

8.2. 2005

otvíračka

Poutě: 13. 6. v den svátku sv. Antonína (místní pouť), následující neděli (hlavní pouť), za 14 dnů druhá hlavní pouť, poslední neděli v srpnu děkovná pouť, poslední sobotu v říjnu dušičková pouť.

8.2. 2005

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Blatnice pod Svatým Antonínkem

Místa v okolí

 vinné búdy
 sv. Antonín
 sloup Panny Marie
 kostel sv. Ondřeje
 Hluk
 Penkův dvůr
 kostel sv. Vavřince
 kostel Panny Marie
 Uherský Ostroh
 sousoší Panny Marie
 synagoga
 Veselí nad Moravou
 židovský hřbitov
 Baťův kanál
 Letecké muzeum
 Kanšperk
 Včelíny
 Panský dvůr
 Vlčnov
 Kunovice
 Vnorovy
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 církevní areál Sady
 Obora
 Horní Němčí
 větrný mlýn
 Vojšice
 Polešovické rybníky
 synagoga
 boží muka
 Špitálky
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 synagoga
 Maják Šrotík
 Kovozoo
 Strážnice
 městské opevnění
 vrchnostenský pivovar
 kostel sv. Martina
 kaple Panny Marie
 Bílá věž
 Lhotka u Hradčovic
 Průžkův mlýn
 Travičná
 skanzen Strážnice
 kaple sv. Rocha
 kamenný kříž
 Svatý obrázek
 Váté písky
 městské opevnění
 kaple Panny Marie
 Panský dům
 Uherský Brod
 kamenný kříž
 kostel sv. Václava
 Uherský Brod
 Domanín
 Ořechov
 Mistřice
 kaple sv. Václava
 Volenov
 židovský hřbitov
 Meandry Moravy
 Bzenec
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 Smraďavka
 Plže
 smírčí kříž
Základní informace místa
ID místa: 2839
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.2.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama