Pozdně klasicistní stavba z 1. pol. 19. stol. postavena v odlehlejší části zámeckého parku při jeho komponování za hraběte F.A. Magnise. Čtvercová zděná s půlkruhovým vstupem v průčelí, krytá taškovou sedlovou střechou. Kolem vstupu svérázná malba lidovými květinovými dekory. Památkově chráněná.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 04/2022
Kaple stojí v odlehlé části zámeckého parku v blízkosti Kulatého rybníku. Byla vystavěna v 1. polovině 19. století jako součást kompozice nově budovaného zámeckého parku za majitele hraběte Františka Antonína Magnise. Je to zděná stavba čtvercového půdorysu. Na průčelní straně je prolomen pravoúhlý vchod s půlkruhovým zaklenutím s klenákem ve vrcholu, uzavřený novodobou mříží se sítí. Kolem vstupu je svérázná lidová malba s květinovými motivy. Fasády na nízkém podnoží s lizénami v nárožích a průběžnou hlavní římsou. V bočních fasádách jsou lunetová okna s vrcholovým klenákem na průběžné profilované římse. Na bočních stranách jsou okna prosklená; v zadní fasádě je slepé, vyplněné štukovou klasicizující palmetou. Nad průčelím a zadní částí je nízký trojúhelníkový štít a v nárožích hladké jednoduché akrotérie. Kaple je kryta taškovou sedlovou střechou. Památkově chráněná od 3. 5. 1958.
Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 24.5. 2022
Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Strážnice

Místa v okolí

 Strážnice
 židovský hřbitov
 synagoga
 kaple Panny Marie
 Průžkův mlýn
 kostel sv. Martina
 Bílá věž
 městské opevnění
 skanzen Strážnice
 kaple sv. Rocha
 kamenný kříž
 Svatý obrázek
 kaple Panny Marie
 kamenný kříž
 Meandry Moravy
 Vnorovy
 Váté písky
 Včelíny
 Plže
 židovský hřbitov
 Travičná
 Baťův kanál
 synagoga
 Veselí nad Moravou
 sousoší Panny Marie
 kostel Panny Marie
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 Bzenec
 Bzenec
 kostel sv. Anny
 Mittákovská kúria
 Gvadányiho kúria
 Skalica
 mariánský sloup
 karner sv. Anny
 městské opevnění
 kaple sv. Jiří
 radnice
 Rohatec
 Vojšice
 Uherský Ostroh
 Vracov
 Domanín
 kostel sv. Vavřince
 sloup Panny Marie
 sv. Antonín
 kostel sv. Ondřeje
 vinné búdy
 Polešovické rybníky
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 kostel Všech Svatých
 Nový Tábor
 Žeravice
 Milotice
 větrný mlýn
 Žádovice
 Vlkoš
 morový sloup
 kostel sv. Vavřince
 Hodonín
 Hodonín
 loretánská kaple
 manufaktura
 megalitické kameny
 kaple sv. Floriána
 evangelický kostel
 větrný mlýn
 Holíč
 Súsedská
 kostel sv. Alžběty
 kaple sv. Rocha
 Johanka
 Dolní Moštěnice
 Letecké muzeum
 Kostelec
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 mariánský sloup
 Panský dvůr
 Kunovice
Základní informace místa
ID místa: 16390
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.5.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama