Barokní kostel vznikl r. 1717 přístavbou k věži pův. kostela, postaveného pravděp. v 11. – 12. stol. / zmiňovaného r. 1346. V 17. stol. byl pův. kostel až na gotickou věž stržen a r. 1717 přistavěn nový. V 50. l. 20. stol. provedena nadstavba věže. R. 2011 rekonstrukce. Malířská výzdoba od J. Úprky.
Hlavní obrázek místa
sv.Ondřej
© Stanislav Brebera 02/2005
Kostel sv.Ondřeje se nachází uprostřed obce.
Standa Brebera, 8.2. 2005
historie

Barokní kostel vznikl r. 1717 přístavbou k věži původního gotického kostela. První kostel byl v obci postaven pravděpodobně již v 11. – 12. stol., ač byl prvně zmiňován až r. 1346. V důsledku válek, loupeživých nájezdů a požárů byl kostel v 17. stol. ve velmi špatném stavu. Původní kostel byl kromě věže stržen a r. 1717 byla přistavěna nová chrámová loď v podobě, v jaké se zachovala dodnes, údajně podle návrhu arch. Antona Ospela. R. 1829 byl kostel po požáru opravován a byla přistavěna sakristie. R. 1888 provedl výzdobu kostela malíř Joža Úprka, kterého pro tuto práci získal vlastenecký farář p. Mořic Růžička. Ke konci 50. let 20. stol. byl kostel opravován a při této příležitosti byla provedena nadstavba věže. R. 2011 prošel kostel generální rekonstrukcí.

čerpáno z http://www.antoninek.cz, 17.3. 2012

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Blatnice pod Svatým Antonínkem

Místa v okolí

 sloup Panny Marie
 sv. Antonín
 vinné búdy
 kostel Panny Marie
 synagoga
 sousoší Panny Marie
 Hluk
 židovský hřbitov
 Veselí nad Moravou
 Penkův dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Baťův kanál
 Uherský Ostroh
 Včelíny
 Kanšperk
 Vnorovy
 Letecké muzeum
 Vojšice
 větrný mlýn
 kostel sv. Anny
 Panský dvůr
 Vlčnov
 Kunovice
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 Strážnice
 Horní Němčí
 synagoga
 městské opevnění
 vrchnostenský pivovar
 kostel sv. Martina
 Bílá věž
 Travičná
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 Průžkův mlýn
 církevní areál Sady
 Polešovické rybníky
 skanzen Strážnice
 Svatý obrázek
 kaple sv. Rocha
 kamenný kříž
 Obora
 kaple Panny Marie
 kamenný kříž
 Váté písky
 synagoga
 Meandry Moravy
 boží muka
 Špitálky
 Kovozoo
 židovský hřbitov
 Domanín
 Maják Šrotík
 Bzenec
 mariánský sloup
 Ořechov
 Bzenec
 kaple sv. Václava
 Lhotka u Hradčovic
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 Plže
 Uherský Brod
 Panský dům
 Uherský Brod
 Buchlovice
 Smraďavka
 smírčí kříž
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Blatnice pod Svatým Antonínkem
Blatnice pod Sv. Ant. č. 27
696 71
Tel: 518 331 424; 732 659 439
http://www.sweb.cz/FarnostBlatnice/
Farnostblatnice@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 2842
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.2.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama