Venkovská usedlost patrně z 1. poloviny 19. století upravena po požáru v r. 1902. Stavba je cenný doklad domkářské roubené výstavby v oblasti.
Hlavní obrázek místa
Venkovská usedlost Pojedy
Stav areálu na konci roku 2007.
© Jan Kilián, 03/2008
Památkově chráněná venkovská usedlost č. p. 36 pochází patrně z 1. poloviny 19. století (prokazatelná zmínka je z r. 1843), v současné podobě po úpravách z r. 1902, kdy shořela vrchní část stavení, a po kompletní rekonstrukci z let 2006–2008. Jedná se o velmi hodnotný doklad domkářské roubené výstavby, dochovaný v téměř neporušeně podobě a tvořící významnou součást historické zástavby vsi, která je od r. 1995 vesnickou památkovou zónou. Stalo se tak díky ucelenému souboru roubených, částečně i zděných staveb polabské lidové architektury, charakteristických zvláště pro zdejší region Křinecka. Roubené domy jsou většinou (včetně č. p. 36) v tzv. kožichu, tedy omítané hliněnou omazávkou. Jejich půvabný doplněk tvoří na několika místech dosud dochované lomenice, případně dekorativní pískovcové sloupky u vstupních bran a branek.
Jan Kilián, 4.3. 2008
Středočeský kraj,  Nymburk  (NB), Pojedy

Místa v okolí

 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Kuncberk
 Křinec
 kostel sv. Jiljí
 Mcely
 Romanka
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Havla
 Rožďalovice
 Nový Ronov
 zvonička
 dub červený
 U tří mostů
 pomník Helma
 evangelický kostel
 Loučeň
 socha sv. Prokopa
 ZOO Chleby
 Dymokury
 Krňovice
 zvonice
 Újezdec u Pěčic
 Ujkovice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 Dětenice
 Muzeum piva
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 Zdonín
 evangelický kostel
 Pěčice
 kaple sv. Jiljí
 Vlkava
 kostel sv. Mikuláše
 Smilovice
 evangelický kostel
 Bratronice
 Husův sbor
 vodárenská věž
 popravčí kámen
 městské opevnění
 zdymadlo Nymburk
 Domousnice
 děkanství
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 Nymburk
 mariánský sloup
 Šafaříkův mlýn
 Turecká věž
 sousoší Panny Marie
 Kopidlno
 Milkovice
 silniční most
 synagoga
 stará radnice
 Čachovice
 palmový skleník
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Jiří
 Husův sbor
 Kovanice
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vojtěcha
 Křižánky
 Staré Hrady
 Struhy
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 kostel sv. Štěpána
 Údrnice
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Anny
 trojiční sloup
 Dobrovická muzea
 Vlčí Pole
 dům č. p. 7
 kostel sv. Martina
 Dobrovice
 radnice
 pramen Trnka
 Žižkův pramen
 židovský hřbitov
 Bolice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Markéty
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Vinařice
 Březno
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Kolomuty
 Mastnice
 Chlum
 kostel sv. Matouše
 Stará Báň
 Mydlovar
 kostel sv. Václava
 Loreta
 Kří
 Veliš
 starý hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 6066
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 17.3.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama