Zámeček postaven italským rodem Collalto v 17. stol. přestavbou původní lesovny. Dnes v majetku ZO Českého svazu ochránců přírody Kněžice, sídlí zde Chaloupky, středisko pro vzdělávání a výchovu v přírodě.
Hlavní obrázek místa
průčelí
© Martin Kříž, 01/2009

Historie zámečku Chaloupky

Lovecký zámeček byl postaven italským rodem Collalto v 17. stol. přestavbou původní lesovny. Collaltové ji získali po třicetileté válce v rámci konfiskace majetků Albrechta z Valdštejna (jako součást brtnického panství). V dobách morové rány v nedaleké Brtnici (pol. 18. stol.) vzniká v okolí zámečku osada Chaloupky. Po ní získává název i zámeček. Dneska se obec jmenuje Nová Brtnice, ale nikdo z místních jí neřekne jinak než Chaloupky. Po té, co je postaven nový lovecký zámeček Aleje (západně od Kněžic), Chaloupky se stávají opět hájovnou a sídlem lesních správců. Na základě Benešových dekretů byl majetek neprávem zkonfiskován a přešel do správy státních lesů a v šedesátých letech byl tento majetek Collaltům vyplacen. V roce 1993 si od Lesů ČR pronajímá objekt Český svaz ochránců přírody a o rok později objekt kupuje pro účely střediska pro výchovu a vzdělávání v přírodě. To nyní spravují Chaloupky o.p.s. školská zařízení pro zájmové a další vzdělávání. V letech 2002–2004 proběhla rekonstrukce a dostavba střediska, které z kapacitních důvodů přestalo vyhovovat stále se zvětšujícímu zájmu. Rekonstrukce střediska pro vzdělávání a výchovu v přírodě byla v roce 2004 přihlášena do soutěže Stavba Vysočiny a získala cenu veřejnosti.
Martin Kříž , 11.1. 2009
Vysočina,  Třebíč  (TR),

Místa v okolí

 Střeliště
 Kněžice
 fara
 radnice
 Hoffmannův dům
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 židovské ghetto
 Brtnice
 Dolní most
 Heraltice
 Bransouze
 Aleje
 Okříšky
 Rokštejn
 Přímělkov
 Přímělkov
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 fara
 kostel sv. Václava
 Štěměchy
 Stonařov
 Příseka
 smírčí kámen
 boží muka
 Krahulov
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 Čechočovice
 Dašovský mlýn
 Dašovice
 Holý mlýn
 Sedlatice
 synagoga
 Puklice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Víta
 Zátiší
 Luka nad Jihlavou
 Velký javor
 Kamenice
 Štítky
 kostel Všech svatých
 Jeclov
 Stařík
 Třebíč
 Želetava
 židovský hřbitov
 Čáslavice
 Městská věž
 Černý dům
 kostel sv. Martina
 Hrádek
 Sádek
 Želetava
 Čížov
 Zdeňkov
 boží muka
 děkanství
 ZOO Jihlava
 kašna Amfitrité
 kaple Olivetské hory
 Helenín
 Bavorův dům
 Neptunova kašna
 radnice
 dům čp. 55
 historické podzemí
 morový sloup
 Muzeum Vysočiny
 synagoga
 pivovar
 židovský hřbitov
 Legiodům
 kaple svaté Rodiny
 boží muka
 Výčapy
 boží muka
 Ratibořice
Kontaktní informace
Chaloupky, středisko pro vzdělávání v přírodě
Kněžice 109
675 21 Okříšky
Tel: 568870434
http://www.chaloupky.cz
chaloupky@chaloupky.cz
Základní informace místa
ID místa: 7288
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.1.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama