Zámek z první poloviny 18. století. Po odkoupení zámku městem Vítkov přeměněn v nemocnici. Nemocniční budova, která byla původně zámečkem, byla v sedmdesátých letech 20. století zbourána.
Hlavní obrázek místa
Zámek ve Vítkově
Západně od této budovy stával v areálu nemocnice zámek
© Pavel Vítek 07/2011
Město Vítkov leží 27 km jižně od Opavy a 17 km severozápadně od Fulneku. Městem prochází železniční trať Suchdol nad Odrou - Budišov nad Budišovkou. Městem neprochází žádná hlavní silnice. Vítkovská nemocnice, v jejímž areálu se bývalý zámeček nacházel, leží při silnici do Melče po pravé straně.
Pavel Vítek, 17.9. 2012
historie

Vítkov se poprvé písemně připomíná roku 1301. V letech 1713–1714 dal tehdejší majitel vítkovského panství F. K. Wipplar z Ulschitz postavit barokní zámeček na Horní Vsi u Vítkova. V roce 1802 zakoupil panství Emanuel Záviše z Osenic a v roce 1875 jej koupilo samotné město Vítkov a s městem Horní Ves splynula. Zakoupením panství město zámeček přeměnilo v nemocnici. Vítkovská nemocnice je součástí nemocnice v Novém Jičíně. Okolo bývalého zámečku byly přistavěny další nemocniční budovy. Nemocniční budova, která byla původně zámečkem, byla v sedmdesátých letech 20. století zbourána.

Pavel Vítek, 17.9. 2012

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Vítkov

Místa v okolí

 Vikštejn
 Roderichova kaple
 Dubová
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Markéty
 Klokočov
 kostel sv. Ondřeje
 Františkův Dvůr
 Melč
 Jánské Koupele
 kostel sv. Trojice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Kružberk
 Švédská skála
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Anny
 Weisshuhnův kanál
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Spálov
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 fara
 zvonice
 Štáblovice
 Kerhartice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 Wesselsky mlýn
 Hradec nad Moravicí
 Vildštejn
 Lukavec
 kostel sv. Vavřince
 Dolní Životice
 Dolní Životice
 Polzerova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Děrné
 loretánská kaple
 Litultovice
 Bravinné
 kostel sv. Mikuláše
 Jakubčovické šance
 Knurrův dům
 Šance
 Fulnek
 Medlice
 Jakartovice-Deštné
 kostel Panny Marie
 Choltice
 Mladecko
 katovna
 městské hradby
 Odry
 Dorňákův kopec
 Šternek
 Stará Voda
 kostel sv. Michala
 Slavkov
 Jakartovice
 kostel sv. Anny
 Kujavy
 kostel sv. Markéty
 Raduň
 Slezská Harta
 kostel sv. Vavřince
Základní informace místa
ID místa: 10962
Typ místa: zámek
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.9.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama