Františkův Dvůr vznikl ze zámeckého velkostatku. V r. 1953 chov koňských plnokrevníků, od r. 1963 chladnokrevníci slezského nordického plemena. Dnes významné místo agroturistiky v nádherné krajině Oderských vrchů.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 06/2015
Františkův Dvůr je významný hřebčín, který se nachází nad obcí Klokočov, asi ve výšce 600 m n. m. Na místo s pěkným výhledem vede odbočka z modré turistické značky, která směřuje z Vítkova přes Oderské vrchy do Budišova nad Budišovkou. V samotném areálu je možnost občerstvení. Ze zajímavostí v okolí lze jmenovat zámeček v Klokočově, kostel sv. Ondřeje či poutní místo Panny Marie ve skále v nedalekém Klokočůvku.
14.6. 2015
historie

Františkův Dvůr je moderní turistické centrum, které splňuje všechny významné rekreační požadavky dnešní doby. V samotném areálu návštěvník najde mimo ubytování a restaurace i sportovní vyžití. Hlavním účelem je však chovatelství unikátního slezského nordického koně. Ten je tak prvořadým cílem návštěvy turistů. Samotný Františkův Dvůr vznikl z bývalého zámeckého velkostatku na panství Klokočov. Během první pozemkové reformy v roce 1919 došlo k rozparcelování zdejších pozemků. Část získali kolonisté z nedalekého Spálova, kteří zde založili svoji kolonii. Chov ušlechtilých koní u Klokočova sahá k roku 1953, kdy bylo využito Františkova Dvora a 470 ha zdejších pastvin. Původně zde byli chováni teplokrevníci, avšak po roce 1963 sem byli přesunuti chladnokrevní koně z Hořejších Kunčic, kde o jejich chov tehdy nebyl zájem. Zbytek stáda zde nakonec našel vynikající podmínky k chovu. Zdejší slezský nordický kůň se začal formovat…  číst dále

Ivo Rozehnal - použité zdroje: web frantiskuvdvur.cz, equichannel.cz/hrebcin-frantiskuv-dvur-klokocov, infotabule z místa,, 14.6. 2015

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Klokočov

Místa v okolí

 kostel sv. Ondřeje
 Klokočov
 Švédská skála
 Spálov
 kostel sv. Markéty
 Vítkov
 kostel sv. Anny
 zvonice
 kaple
 kaple
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Trojice
 Vikštejn
 Roderichova kaple
 kostel sv. Vavřince
 Wesselsky mlýn
 Dubová
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 vodní mlýn
 kamenný most
 radnice
 fara
 Polzerova kaple
 Kružberk
 Jánské Koupele
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Vrchy
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Floriána
 katovna
 Melč
 Stará Voda
 městské hradby
 Odry
 Vildštejn
 loretánská kaple
 Partutovice
 Kerhartice
 Hodinová věž
 morový sloup
 Knurrův dům
 Potštát
 kostel sv. Martina
 Fulnek
 Děrné
 Lukavec
 Weisshuhnův kanál
 kamenný most
 Puchart
 Bravinné
 větrný mlýn
 Medlice
 větrný mlýn
 kaple
 Štáblovice
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiljí
 Hradec nad Moravicí
 Šternek
 Jakubčovické šance
 Šance
 kostel sv. Markéty
 Jeseník nad Odrou
Kontaktní informace
Františkův dvůr
Klokočov 85
747 47 Vítkov, Klokočov
Tel: 725 922 530
http://www.frantiskuvdvur.cz/kone/
info@frantiskuvdvur.cz
Základní informace místa
ID místa: 12263
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.6.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama