Františkův Dvůr vznikl ze zámeckého velkostatku. V r. 1953 chov koňských plnokrevníků, od r. 1963 chladnokrevníci slezského nordického plemena. Dnes významné místo agroturistiky v nádherné krajině Oderských vrchů.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 06/2015
Františkův Dvůr je významný hřebčín, který se nachází nad obcí Klokočov, asi ve výšce 600 m n. m. Na místo s pěkným výhledem vede odbočka z modré turistické značky, která směřuje z Vítkova přes Oderské vrchy do Budišova nad Budišovkou. V samotném areálu je možnost občerstvení. Ze zajímavostí v okolí lze jmenovat zámeček v Klokočově, kostel sv. Ondřeje či poutní místo Panny Marie ve skále v nedalekém Klokočůvku.
14.6. 2015
historie

Františkův Dvůr je moderní turistické centrum, které splňuje všechny významné rekreační požadavky dnešní doby. V samotném areálu návštěvník najde mimo ubytování a restaurace i sportovní vyžití. Hlavním účelem je však chovatelství unikátního slezského nordického koně. Ten je tak prvořadým cílem návštěvy turistů. Samotný Františkův Dvůr vznikl z bývalého zámeckého velkostatku na panství Klokočov. Během první pozemkové reformy v roce 1919 došlo k rozparcelování zdejších pozemků. Část získali kolonisté z nedalekého Spálova, kteří zde založili svoji kolonii. Chov ušlechtilých koní u Klokočova sahá k roku 1953, kdy bylo využito Františkova Dvora a 470 ha zdejších pastvin. Původně zde byli chováni teplokrevníci, avšak po roce 1963 sem byli přesunuti chladnokrevní koně z Hořejších Kunčic, kde o jejich chov tehdy nebyl zájem. Zbytek stáda zde nakonec našel vynikající podmínky k chovu. Zdejší slezský nordický kůň se začal formovat…  číst dále

Ivo Rozehnal - použité zdroje: web frantiskuvdvur.cz, equichannel.cz/hrebcin-frantiskuv-dvur-klokocov, infotabule z místa,, 14.6. 2015

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Klokočov

Místa v okolí

 kostel sv. Ondřeje
 Klokočov
 Švédská skála
 Spálov
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Anny
 Vítkov
 zvonice
 kostel sv. Vavřince
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Trojice
 Vikštejn
 kostel sv. Vavřince
 Roderichova kaple
 Wesselsky mlýn
 Dubová
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 kamenný most
 vodní mlýn
 fara
 radnice
 Davidův mlýn
 Kružberk
 Polzerova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Jánské Koupele
 kaple sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 Vrchy
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Floriána
 Halaška
 Melč
 katovna
 Odry
 městské hradby
 Stará Voda
 Vildštejn
 Veselská rozhledna
 Partutovice
 loretánská kaple
 Kerhartice
 radnice
 Potštát
 Knurrův dům
 morový sloup
 Hodinová věž
 Bratrský sbor
 zvonice
 Fulnek
 kostel sv. Martina
 Děrné
 Lukavec
 Weisshuhnův kanál
 Olšová
 kamenný most
 Puchart
 Bravinné
 Medlice
 větrný mlýn
 větrný mlýn
 kaple
 Štáblovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel Panny Marie
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiljí
 Šternek
 Hradec nad Moravicí
 Hanuše
 Jakubčovické šance
 Šance
 kostel sv. Markéty
 Jeseník nad Odrou
Kontaktní informace
Františkův dvůr
Klokočov 85
747 47 Vítkov, Klokočov
Tel: 725 922 530
http://www.frantiskuvdvur.cz/kone/
info@frantiskuvdvur.cz
Základní informace místa
ID místa: 12263
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.6.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama