Františkův Dvůr vznikl ze zámeckého velkostatku. V r. 1953 chov koňských plnokrevníků, od r. 1963 chladnokrevníci slezského nordického plemena. Dnes významné místo agroturistiky v nádherné krajině Oderských vrchů.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 06/2015
Františkův Dvůr je významný hřebčín, který se nachází nad obcí Klokočov, asi ve výšce 600 m n. m. Na místo s pěkným výhledem vede odbočka z modré turistické značky, která směřuje z Vítkova přes Oderské vrchy do Budišova nad Budišovkou. V samotném areálu je možnost občerstvení. Ze zajímavostí v okolí lze jmenovat zámeček v Klokočově, kostel sv. Ondřeje či poutní místo Panny Marie ve skále v nedalekém Klokočůvku.
14.6. 2015
historie

Františkův Dvůr je moderní turistické centrum, které splňuje všechny významné rekreační požadavky dnešní doby. V samotném areálu návštěvník najde mimo ubytování a restaurace i sportovní vyžití. Hlavním účelem je však chovatelství unikátního slezského nordického koně. Ten je tak prvořadým cílem návštěvy turistů. Samotný Františkův Dvůr vznikl z bývalého zámeckého velkostatku na panství Klokočov. Během první pozemkové reformy v roce 1919 došlo k rozparcelování zdejších pozemků. Část získali kolonisté z nedalekého Spálova, kteří zde založili svoji kolonii. Chov ušlechtilých koní u Klokočova sahá k roku 1953, kdy bylo využito Františkova Dvora a 470 ha zdejších pastvin. Původně zde byli chováni teplokrevníci, avšak po roce 1963 sem byli přesunuti chladnokrevní koně z Hořejších Kunčic, kde o jejich chov tehdy nebyl zájem. Zbytek stáda zde nakonec našel vynikající podmínky k chovu. Zdejší slezský nordický kůň se začal formovat…  číst dále

Ivo Rozehnal - použité zdroje: web frantiskuvdvur.cz, equichannel.cz/hrebcin-frantiskuv-dvur-klokocov, infotabule z místa,, 14.6. 2015

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Klokočov

Místa v okolí

 kostel sv. Ondřeje
 Klokočov
 Švédská skála
 Spálov
 kostel sv. Markéty
 Vítkov
 kostel sv. Anny
 zvonice
 kaple
 kaple
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Trojice
 Vikštejn
 Roderichova kaple
 kostel sv. Vavřince
 Wesselsky mlýn
 Dubová
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 vodní mlýn
 kamenný most
 radnice
 fara
 Polzerova kaple
 Kružberk
 Jánské Koupele
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Vrchy
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Floriána
 katovna
 Melč
 Stará Voda
 městské hradby
 Odry
 Vildštejn
 loretánská kaple
 Partutovice
 Kerhartice
 Hodinová věž
 morový sloup
 Knurrův dům
 Potštát
 kostel sv. Martina
 Fulnek
 Děrné
 Lukavec
 Weisshuhnův kanál
 kamenný most
 Puchart
 Bravinné
 větrný mlýn
 Medlice
 větrný mlýn
 kaple
 Štáblovice
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiljí
 Hradec nad Moravicí
 Šternek
 Jakubčovické šance
 Šance
 kostel sv. Markéty
 Jeseník nad Odrou
Kontaktní informace
Františkův dvůr
Klokočov 85
747 47 Vítkov, Klokočov
Tel: 725 922 530
http://www.frantiskuvdvur.cz/kone/
info@frantiskuvdvur.cz
Základní informace místa
ID místa: 12263
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.6.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama