Františkův Dvůr vznikl ze zámeckého velkostatku. V r. 1953 chov koňských plnokrevníků, od r. 1963 chladnokrevníci slezského nordického plemena. Dnes významné místo agroturistiky v nádherné krajině Oderských vrchů.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 06/2015
Františkův Dvůr je významný hřebčín, který se nachází nad obcí Klokočov, asi ve výšce 600 m n. m. Na místo s pěkným výhledem vede odbočka z modré turistické značky, která směřuje z Vítkova přes Oderské vrchy do Budišova nad Budišovkou. V samotném areálu je možnost občerstvení. Ze zajímavostí v okolí lze jmenovat zámeček v Klokočově, kostel sv. Ondřeje či poutní místo Panny Marie ve skále v nedalekém Klokočůvku.
14.6. 2015
historie

Františkův Dvůr je moderní turistické centrum, které splňuje všechny významné rekreační požadavky dnešní doby. V samotném areálu návštěvník najde mimo ubytování a restaurace i sportovní vyžití. Hlavním účelem je však chovatelství unikátního slezského nordického koně. Ten je tak prvořadým cílem návštěvy turistů. Samotný Františkův Dvůr vznikl z bývalého zámeckého velkostatku na panství Klokočov. Během první pozemkové reformy v roce 1919 došlo k rozparcelování zdejších pozemků. Část získali kolonisté z nedalekého Spálova, kteří zde založili svoji kolonii. Chov ušlechtilých koní u Klokočova sahá k roku 1953, kdy bylo využito Františkova Dvora a 470 ha zdejších pastvin. Původně zde byli chováni teplokrevníci, avšak po roce 1963 sem byli přesunuti chladnokrevní koně z Hořejších Kunčic, kde o jejich chov tehdy nebyl zájem. Zbytek stáda zde nakonec našel vynikající podmínky k chovu. Zdejší slezský nordický kůň se začal formovat…  číst dále

Ivo Rozehnal - použité zdroje: web frantiskuvdvur.cz, equichannel.cz/hrebcin-frantiskuv-dvur-klokocov, infotabule z místa,, 14.6. 2015

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Klokočov

Místa v okolí

 kostel sv. Ondřeje
 Klokočov
 Švédská skála
 Spálov
 kostel sv. Markéty
 Vítkov
 kostel sv. Anny
 zvonice
 kaple
 kaple
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Trojice
 Vikštejn
 Roderichova kaple
 kostel sv. Vavřince
 Wesselsky mlýn
 Dubová
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 vodní mlýn
 kamenný most
 radnice
 fara
 Polzerova kaple
 Kružberk
 Jánské Koupele
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Vrchy
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Floriána
 katovna
 Melč
 Stará Voda
 městské hradby
 Odry
 Vildštejn
 loretánská kaple
 Partutovice
 radnice
 Kerhartice
 Hodinová věž
 morový sloup
 Knurrův dům
 Potštát
 zvonice
 Bratrský sbor
 kostel sv. Martina
 Fulnek
 Děrné
 Lukavec
 Weisshuhnův kanál
 kamenný most
 Puchart
 Bravinné
 větrný mlýn
 Medlice
 větrný mlýn
 kaple
 Štáblovice
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiljí
 Hradec nad Moravicí
 Šternek
 Jakubčovické šance
 Šance
 kostel sv. Markéty
 Jeseník nad Odrou
Kontaktní informace
Františkův dvůr
Klokočov 85
747 47 Vítkov, Klokočov
Tel: 725 922 530
http://www.frantiskuvdvur.cz/kone/
info@frantiskuvdvur.cz
Základní informace místa
ID místa: 12263
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.6.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama