Na místě původního dřevěného kostela z 13. stol. vystavěn zděný r. 1625. Za dobu svého trvání kostel několikrát vyhořel, naposledy r. 1860. Vždy rychle opraven. Na hřbitově je pochován Jan Zajíc, jenž se 25. února 1969 upálil na protest proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy.
Hlavní obrázek místa
Hřbitovní kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Vítkově
Pohled na kostel od jihovýchodu.
© Pavel Vítek 06/2011
Vítkov se poprvé písemně připomíná roku 1301. Podle nejstarších kronik zde stál kostel již v polovině 13. století, asi v roce 1268. Tento kostel byl dřevěný a několikrát vyhořel. Za vpádu Dánů byl kostel vypleněn a na jeho místě byl postaven v roce 1625 kostel kamenný, zasvěcený Nanebevzetí Panny Marie. Postavit jej nechal Vilém Alexandr Oderský. Kostel měl vysokou cibulovitou věž a v ní byl umístěn zvon vážící jednu tunu. Kostel plnil i funkci tvrze, o čemž svědčí okna v podobě střílen na východní straně kostela. Během 19. století kostel opět dvakrát vyhořel. Nejprve v roce 1830 a podruhé roku 1860. Tehdy za oběť požáru padlo i celé jeho vybavení. Byly zachráněny jen obrazy Ignáce Güntera z roku 1771, které znázorňují Křížovou cestu. Po požáru byl kostel opraven, cibulovitá věž byla ale nahrazena nízkou stříškou. Ta je na kostele i v současnosti. Kostel byl až do počátku 20. století kostelem farním, dokud nebyl postaven nový farní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Na hřbitově je pochován Jan Zajíc, jenž se 25. února 1969 upálil na protest proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy.
Pavel Vítek, 29.7. 2011
turistické

Město Vítkov leží 27 km jižně od Opavy a 17 km severozápadně od Fulneku. Městem prochází železniční trať Suchdol nad Odrou - Budišov nad Budišovkou. Městem neprochází žádná hlavní silnice. Hřbitov s kostelem Nanebevzetí Panny Marie leží asi 400 m jižně od centra města.

Pavel Vítek, 29.7. 2011

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Vítkov

Místa v okolí

 Vítkov
 kostel sv. Ondřeje
 Klokočov
 Františkův Dvůr
 kostel sv. Markéty
 Vikštejn
 Roderichova kaple
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Dubová
 Švédská skála
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Trojice
 kostel sv. Anny
 Jánské Koupele
 Spálov
 Melč
 Kružberk
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 zvonice
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Vrchy
 vodní mlýn
 kamenný most
 radnice
 fara
 kostel sv. Floriána
 Wesselsky mlýn
 Weisshuhnův kanál
 kostel sv. Vavřince
 Kerhartice
 Polzerova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Vildštejn
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Mikuláše
 Lukavec
 Štáblovice
 loretánská kaple
 kostel sv. Vavřince
 Děrné
 Knurrův dům
 Fulnek
 Hradec nad Moravicí
 katovna
 Bravinné
 městské hradby
 Odry
 Dolní Životice
 Stará Voda
 Dolní Životice
 Medlice
 kostel Panny Marie
 Litultovice
 Jakubčovické šance
 Jakartovice-Deštné
 Šance
 Mladecko
 Šternek
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Jiljí
 Hodinová věž
 morový sloup
 Kujavy
 Potštát
 kostel sv. Markéty
 Slezská Harta
 Raduň
 kostel sv. Vavřince
Základní informace místa
ID místa: 10336
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.7.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama