Na místě původního dřevěného kostela z 13. stol. vystavěn zděný r. 1625. Za dobu svého trvání kostel několikrát vyhořel, naposledy r. 1860. Vždy rychle opraven. Na hřbitově je pochován Jan Zajíc, jenž se 25. února 1969 upálil na protest proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy.
Hlavní obrázek místa
Hřbitovní kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Vítkově
Pohled na kostel od jihovýchodu.
© Pavel Vítek 06/2011
Vítkov se poprvé písemně připomíná roku 1301. Podle nejstarších kronik zde stál kostel již v polovině 13. století, asi v roce 1268. Tento kostel byl dřevěný a několikrát vyhořel. Za vpádu Dánů byl kostel vypleněn a na jeho místě byl postaven v roce 1625 kostel kamenný, zasvěcený Nanebevzetí Panny Marie. Postavit jej nechal Vilém Alexandr Oderský. Kostel měl vysokou cibulovitou věž a v ní byl umístěn zvon vážící jednu tunu. Kostel plnil i funkci tvrze, o čemž svědčí okna v podobě střílen na východní straně kostela. Během 19. století kostel opět dvakrát vyhořel. Nejprve v roce 1830 a podruhé roku 1860. Tehdy za oběť požáru padlo i celé jeho vybavení. Byly zachráněny jen obrazy Ignáce Güntera z roku 1771, které znázorňují Křížovou cestu. Po požáru byl kostel opraven, cibulovitá věž byla ale nahrazena nízkou stříškou. Ta je na kostele i v současnosti. Kostel byl až do počátku 20. století kostelem farním, dokud nebyl postaven nový farní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Na hřbitově je pochován Jan Zajíc, jenž se 25. února 1969 upálil na protest proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy.
Pavel Vítek, 29.7. 2011
turistické

Město Vítkov leží 27 km jižně od Opavy a 17 km severozápadně od Fulneku. Městem prochází železniční trať Suchdol nad Odrou - Budišov nad Budišovkou. Městem neprochází žádná hlavní silnice. Hřbitov s kostelem Nanebevzetí Panny Marie leží asi 400 m jižně od centra města.

Pavel Vítek, 29.7. 2011

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Vítkov

Místa v okolí

 Vítkov
 kostel sv. Ondřeje
 Klokočov
 Františkův Dvůr
 kostel sv. Markéty
 Vikštejn
 Roderichova kaple
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Dubová
 Švédská skála
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Trojice
 kostel sv. Anny
 Jánské Koupele
 Spálov
 Melč
 Kružberk
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 zvonice
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Vrchy
 vodní mlýn
 kamenný most
 radnice
 fara
 kostel sv. Floriána
 Wesselsky mlýn
 Weisshuhnův kanál
 kostel sv. Vavřince
 Kerhartice
 Polzerova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Vildštejn
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Mikuláše
 Lukavec
 Štáblovice
 loretánská kaple
 kostel sv. Vavřince
 Děrné
 Knurrův dům
 Fulnek
 Hradec nad Moravicí
 katovna
 Bravinné
 městské hradby
 Odry
 Dolní Životice
 Stará Voda
 Dolní Životice
 Medlice
 kostel Panny Marie
 Litultovice
 Jakubčovické šance
 Jakartovice-Deštné
 Šance
 Mladecko
 Šternek
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Jiljí
 Hodinová věž
 morový sloup
 Kujavy
 Potštát
 kostel sv. Markéty
 Slezská Harta
 Raduň
 kostel sv. Vavřince
Základní informace místa
ID místa: 10336
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.7.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama