Novogotický farní kostel Nanebevzetí Panny Marie vybudován v letech 1910–1914 (vysvěcen až v říjnu 1918). Trojlodní kostel podle návrhu architekta Wenzela Mattusche je vystavěn ve tvaru kříže. Nejkrásnější stavba ve Vítkově. 28.4.1994 prohlášen za kulturní památku.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2019
Město Vítkov leží 27 km jižně od Opavy a 17 km severozápadně od Fulneku. Městem prochází železniční trať Suchdol nad Odrou - Budišov nad Budišovkou. Městem neprochází žádná hlavní silnice. Kostel Nanebevzetí Panny Marie je nepřehlédnutelnou dominantou města. Stojí na vyvýšeném místě na východní straně města.
Pavel Vítek, 12.10. 2011
popis

Kostel je vystavěn ve tvaru kříže. Má jednu hlavní loď s vysokou žebrovou klenbou. Vedle hlavní lodi jsou dvě boční, které jsou podstatně nižší a každá má boční oltář. Novogoticky je zkrášlen i vnitřek chrámu. Klenutí, malovaná okna, oltáře, zpovědnice, křížová cesta, umístěná ve výklencích silných zdí a vše ostatní dodržuje novogotický sloh. Hezký je hlavní oltář, vyřezaný z vítkovského lipového dřeva. Kostel utrpěl koncem druhé světové války, byl však opraven ze sbírek a ze státního příspěvku. U vchodu do chrámu je instalována socha sv. Marka, pocházející z 19. století, která byla původně umístěna na náměstí na paměť epidemie cholery a tyfu.

Vítek Pavel, 12.10. 2011

historie

Vítkov se poprvé písemně připomíná roku 1301. Novogotický farní kostel Nanebevzetí Panny Marie je nejkrásnější a největší stavbou ve Vítkově a širokém okolí. Byl vybudován v letech 1910–1914 a je nazýván „Vítkovou katedrálou“. Stavba kostela stavitele Wenzela Mattusche z Vejprt byla vybrána jako nejlepší z 60 návrhů. V důsledku 1. světové války však došlo k jeho vysvěcení až 15. října 1918. 28.4.1994 byl novogotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, socha sv. Marka umístěná před kostelem a přilehlý městský park prohlášen za kulturní památku.

Pavel Vítek, 12.10. 2011

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Vítkov

Místa v okolí

 Vítkov
 kostel sv. Ondřeje
 Klokočov
 Vikštejn
 Františkův Dvůr
 kostel sv. Markéty
 Roderichova kaple
 Dubová
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Švédská skála
 kostel sv. Trojice
 kostel sv. Anny
 Jánské Koupele
 Melč
 Spálov
 kostel sv. Mikuláše
 Kružberk
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 zvonice
 Vrchy
 vodní mlýn
 kamenný most
 kostel sv. Floriána
 radnice
 fara
 Wesselsky mlýn
 Weisshuhnův kanál
 kostel sv. Vavřince
 Kerhartice
 Polzerova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Vildštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Lukavec
 Štáblovice
 kostel sv. Vavřince
 loretánská kaple
 Děrné
 Knurrův dům
 Fulnek
 Hradec nad Moravicí
 Bravinné
 katovna
 městské hradby
 Odry
 Dolní Životice
 Dolní Životice
 Stará Voda
 Medlice
 Litultovice
 kostel Panny Marie
 Jakubčovické šance
 Šance
 Jakartovice-Deštné
 Dorňákův kopec
 Mladecko
 Šternek
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Michala
 Kujavy
 Hodinová věž
 morový sloup
 Potštát
 kostel sv. Markéty
 Slezská Harta
 Raduň
 kostel sv. Vavřince
Kontaktní informace
Římskokatolický farní úřad
Hřbitovní 592
749 01 Vítkov
Tel: 603 953 827
http://www.farnostvitkov.cz
farnostvitkov@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 10482
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.10.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama