Zaniklá tvrz v centru obce Bělá založená po roce 1426 Janem z Bělé, po roce 1648 postupně zaniká.
Hlavní obrázek místa
Pohled z jihu na místo tvrze
© Roman Krejčí 10/2006
Tvrz stála ve východní části obce pod kopce s hospodářským dvorem. Nyní se nachází u silnice a cyklostezky Bělá-Závada poblíž fotbalového hřiště. Plánují se terénní úpravy místa, které patrně navždy zahalí toto místo do historie, kterou však archeologické nálezy mohou ještě obohatit. Poblíž tvrziště také léčivý pramen. Zajímavostí je to, že většina publikací nedokázala uspokojivě lokalizovat místo, kde tvrz stála, což se podařilo až panu Václavu Štěpánovi, PhD. při psaní publikaci o historii obce v roce, která vyšla v roce 2005. Dnes, v roce 2006 jsou v areálu bývalé tvrze prováděny úpravy terénu k vybudování víceúčelového hřiště. Možná se podaří najít i nějaké zbytky tvrze...
Roman Krejčí, 8.8. 2006
historie

Počátky tvrze

V obci nedaleko Hlučína byl již před výstavbou tvrze dvůr, kde sídlili páni z Bělé. Když Jaroslav z Bělé prodal panství svým synům Ježkovi a Janovi, nežili již všichni ve zmíněném dvoře, ale mladší Jan začal budovat po roce 1426 opevněnou tvrz. Podle pátrání Václava Štěpána, autora publikace o historii obce, stávala tvrz poblíž silnice Bělá-Závada, obklopená ze všech stran vodními příkopy, které jsou dodnes patrné, i když narušení stavbou zmíněné silnice a korytem potoka, který zde ovšem sehrál roli již v době existence tvrze. Potok zásoboval vodou dva nově vzniklé rybníky, které měly zvýšit obranyschopnost tvrze, která podle lidových legend byla výstavná a říkalo se jí někdy i zámek. Tvrz díky vodnímu opevnění stále zřejmě doslova na ostrově, který dnes již jen tušíme. Zánik tvrze je spojen s obdobím třicetileté války, kdy zejména v letech 1630-1648 obec trpěla, dvůr byl vypálen, tvrz zbořena.

Roman Krejčí dle publikace: Štěpán, V. : Bělá očima staletí, Dějiny hlučínské obce, Bělá 2005, 8.8. 2006

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP),

Místa v okolí

 Závada
 Závada
 hrobka Lichnovských
 Chuchelná
 Bolatice
 Albertovec
 Dolní Benešov
 kostel sv. Kateřiny
 městské hradby
 Hlučín
 židovský hřbitov
 Smolkov
 Smolkov
 Šilheřovice
 Lovecký zámeček
 kostel sv. Mikuláše
 Manor house
 Štítina
 Hrabyně
 Kravaře
 kostel sv. Jakuba
 Annin dvůr
 Velká Polom
 kaple sv. Kříže
 Velké Hoštice
 Oldřišov
 Suché Lazce
 dvůr Paseky
 strážní věž
 jáma Josef
 Chałupki
 Přerovec
 kaple sv. Barbory
 obecní kaple
 štola Tereza
 štola Štolní
 štola Vilemína
 štola Nový
 Bohumín
 Hošťálkovice
 Landek
 štola Hubert
 Třebovice
 větrní důl Vrbice
 Pustá Polom
 Důl Heřmanice
 Důl Jindřich
 Raduň
 nová radnice
 vila dr. Julia Eisnera
 Městská jatka
 vila Felixe Neumanna
 vodárna na Hladnově
 důl Josef
 Sýkorův most
 socha sv. Floriána
 kaple na Zámostí
 Důl Petr Bezruč
 radnice
 kostel sv. Václava
 sloup Panny Marie
 stará radnice
 městské hradby
 důl Prokop
 ZOO Ostrava
 Rychvald
 důl Ema a Lucie
 halda Ema
 důl Neumann
 důl Michálka
 důl Michal
 židovský hřbitov
 kostel Panny Marie
Základní informace místa
ID místa: 4510
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.10.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama