Zaniklá tvrz v centru obce Bělá založená po roce 1426 Janem z Bělé, po roce 1648 postupně zaniká.
Hlavní obrázek místa
Pohled z jihu na místo tvrze
© Roman Krejčí 10/2006
Tvrz stála ve východní části obce pod kopce s hospodářským dvorem. Nyní se nachází u silnice a cyklostezky Bělá-Závada poblíž fotbalového hřiště. Plánují se terénní úpravy místa, které patrně navždy zahalí toto místo do historie, kterou však archeologické nálezy mohou ještě obohatit. Poblíž tvrziště také léčivý pramen. Zajímavostí je to, že většina publikací nedokázala uspokojivě lokalizovat místo, kde tvrz stála, což se podařilo až panu Václavu Štěpánovi, PhD. při psaní publikaci o historii obce v roce, která vyšla v roce 2005. Dnes, v roce 2006 jsou v areálu bývalé tvrze prováděny úpravy terénu k vybudování víceúčelového hřiště. Možná se podaří najít i nějaké zbytky tvrze...
Roman Krejčí, 8.8. 2006
historie

Počátky tvrze

V obci nedaleko Hlučína byl již před výstavbou tvrze dvůr, kde sídlili páni z Bělé. Když Jaroslav z Bělé prodal panství svým synům Ježkovi a Janovi, nežili již všichni ve zmíněném dvoře, ale mladší Jan začal budovat po roce 1426 opevněnou tvrz. Podle pátrání Václava Štěpána, autora publikace o historii obce, stávala tvrz poblíž silnice Bělá-Závada, obklopená ze všech stran vodními příkopy, které jsou dodnes patrné, i když narušení stavbou zmíněné silnice a korytem potoka, který zde ovšem sehrál roli již v době existence tvrze. Potok zásoboval vodou dva nově vzniklé rybníky, které měly zvýšit obranyschopnost tvrze, která podle lidových legend byla výstavná a říkalo se jí někdy i zámek. Tvrz díky vodnímu opevnění stále zřejmě doslova na ostrově, který dnes již jen tušíme. Zánik tvrze je spojen s obdobím třicetileté války, kdy zejména v letech 1630-1648 obec trpěla, dvůr byl vypálen, tvrz zbořena.

Roman Krejčí dle publikace: Štěpán, V. : Bělá očima staletí, Dějiny hlučínské obce, Bělá 2005, 8.8. 2006

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP),

Místa v okolí

 Závada
 Závada
 hrobka Lichnovských
 Chuchelná
 Bolatice
 Albertovec
 Dolní Benešov
 kostel sv. Kateřiny
 městské hradby
 Hlučín
 židovský hřbitov
 Smolkov
 Smolkov
 Dobroslavice
 Šilheřovice
 Lovecký zámeček
 kostel sv. Mikuláše
 Manor house
 Štítina
 Hrabyně
 Kravaře
 kostel sv. Jakuba
 Annin dvůr
 Milotička
 kaple sv. Kříže
 Velké Hoštice
 Suché Lazce
 dvůr Paseky
 Oldřišov
 strážní věž
 jáma Josef
 Chałupki
 Přerovec
 kaple sv. Barbory
 obecní kaple
 štola Tereza
 štola Štolní
 štola Vilemína
 štola Nový
 Bohumín
 Hošťálkovice
 Landek
 štola Hubert
 Třebovice
 větrní důl Vrbice
 Důl Heřmanice
 Pustá Polom
 Důl Jindřich
 Raduň
 Polský dům
 nová radnice
 vila Felixe Neumanna
 vila dr. Julia Eisnera
 Městská jatka
 důl Josef
 vodárna na Hladnově
 Sýkorův most
 socha sv. Floriána
 kaple na Zámostí
 Důl Petr Bezruč
 radnice
 kostel sv. Václava
 sloup Panny Marie
 stará radnice
 městské hradby
 důl Prokop
 ZOO Ostrava
 důl Ema a Lucie
 Rychvald
 halda Ema
 důl Neumann
 důl Michálka
 důl Michal
 židovský hřbitov
 kostel Panny Marie
Základní informace místa
ID místa: 4510
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.10.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama