Zaniklá tvrz v centru obce Bělá založená po roce 1426 Janem z Bělé, po roce 1648 postupně zaniká.
Hlavní obrázek místa
Pohled z jihu na místo tvrze
© Roman Krejčí 10/2006
Tvrz stála ve východní části obce pod kopce s hospodářským dvorem. Nyní se nachází u silnice a cyklostezky Bělá-Závada poblíž fotbalového hřiště. Plánují se terénní úpravy místa, které patrně navždy zahalí toto místo do historie, kterou však archeologické nálezy mohou ještě obohatit. Poblíž tvrziště také léčivý pramen. Zajímavostí je to, že většina publikací nedokázala uspokojivě lokalizovat místo, kde tvrz stála, což se podařilo až panu Václavu Štěpánovi, PhD. při psaní publikaci o historii obce v roce, která vyšla v roce 2005. Dnes, v roce 2006 jsou v areálu bývalé tvrze prováděny úpravy terénu k vybudování víceúčelového hřiště. Možná se podaří najít i nějaké zbytky tvrze...
Roman Krejčí, 8.8. 2006
historie

Počátky tvrze

V obci nedaleko Hlučína byl již před výstavbou tvrze dvůr, kde sídlili páni z Bělé. Když Jaroslav z Bělé prodal panství svým synům Ježkovi a Janovi, nežili již všichni ve zmíněném dvoře, ale mladší Jan začal budovat po roce 1426 opevněnou tvrz. Podle pátrání Václava Štěpána, autora publikace o historii obce, stávala tvrz poblíž silnice Bělá-Závada, obklopená ze všech stran vodními příkopy, které jsou dodnes patrné, i když narušení stavbou zmíněné silnice a korytem potoka, který zde ovšem sehrál roli již v době existence tvrze. Potok zásoboval vodou dva nově vzniklé rybníky, které měly zvýšit obranyschopnost tvrze, která podle lidových legend byla výstavná a říkalo se jí někdy i zámek. Tvrz díky vodnímu opevnění stále zřejmě doslova na ostrově, který dnes již jen tušíme. Zánik tvrze je spojen s obdobím třicetileté války, kdy zejména v letech 1630-1648 obec trpěla, dvůr byl vypálen, tvrz zbořena.

Roman Krejčí dle publikace: Štěpán, V. : Bělá očima staletí, Dějiny hlučínské obce, Bělá 2005, 8.8. 2006

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP),

Místa v okolí

 Závada
 Závada
 hrobka Lichnovských
 Chuchelná
 Bolatice
 Albertovec
 poutní kříž
 dvůr se stodolou
 Dolní Benešov
 kostel sv. Kateřiny
 městské hradby
 Hlučín
 židovský hřbitov
 Smolkov
 Smolkov
 Ostrá hůrka
 Dobroslavice
 Šilheřovice
 Lovecký zámeček
 kostel sv. Mikuláše
 Manor house
 Štítina
 Hrabyně
 Kravaře
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Jiří
 Annin dvůr
 Milotička
 kaple sv. Kříže
 Velké Hoštice
 Suché Lazce
 dvůr Paseky
 Oldřišov
 strážní věž
 jáma Josef
 Chałupki
 Přerovec
 kaple sv. Barbory
 obecní kaple
 štola Tereza
 štola Štolní
 štola Vilemína
 štola Nový
 Bohumín
 Hošťálkovice
 Landek
 štola Hubert
 Třebovice
 větrný důl Vrbice
 Důl Heřmanice
 Pustá Polom
 Důl Jindřich
 Raduň
 Polský dům
 nová radnice
 vila Felixe Neumanna
 vila dr. Julia Eisnera
 Městská jatka
 důl Josef
 vodárna na Hladnově
 Sýkorův most
 socha sv. Floriána
 kaple na Zámostí
 Důl Petr Bezruč
 radnice
 kostel sv. Václava
 sloup Panny Marie
 stará radnice
 městské hradby
 důl Prokop
 ZOO Ostrava
 důl Ema a Lucie
 Rychvald
 halda Ema
 důl Neumann
 důl Michálka
 důl Michal
 židovský hřbitov
 kostel Panny Marie
Základní informace místa
ID místa: 4510
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.10.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama