Kostel sv. Cyrila a Metoděje vystavěn v l. 1855–1857. Postupně až do roku 1873 dovybavován interiér. Roku 1987 do prohlubně mensy nově instalovaného oltáře uloženy ostatky sv. Jana Nepomuckého Neumanna.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Ratíškovicích
Pohled na kostel od východu
© Pavel Vítek 02/2008
Obec Ratíškovice leží 7 km severně od Hodonína a 12 km jižně od Kyjova. Obcí prochází silnice II/432 Hodonín – Kyjov a na severozápadním konci obce u této silnice, směrem na Kyjov, kostel po levé straně nalezneme. Ve 3 km vzdálených Miloticích nalezneme v parku veřejnosti přístupný barokní zámek.
Pavel Vítek, 29.2. 2008
historie

První kostel v Ratíškovicích byl vystavěn okolo roku 1445, doba jeho zániku však není známa. Později byla v obci okolo roku 1660 vystavěna malá kaple, v místech mezi dnešním kostelem a hřbitovem. Až teprve roku 1855 bylo započato s výstavbou dnešního kostela, k jehož vysvěcení došlo roku 1857. Kostel byl zasvěcen sv. Cyrilu a Metodějovi. Teprve pak ale došlo k postupnému vybavení interiéru kostela. Postupně tak byl kostel vybaven hlavním oltářem, bočními oltáři a byla dokončena vnitřní výzdoba. R. 1867 byly instalovány varhany a roku 1873 zakoupen první z kostelních zvonů. Roku 1933 byl do kostela zaveden elektrický proud. Kostel byl v průběhu svého trvání několikrát opravován. Poprvé v roce 1907, následně pak roku 1927 a po 2. svět. válce. Tehdy také byly do kostelní věže zakoupeny další dva zvony. Poslední renovace kostela proběhla v letech 1983 – 1985 a 1987. Roku 1987 byl instalován nový oltář…  číst dále

Pavel Vítek - zdroj - www.ratiskovice.com, 29.2. 2008

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Ratíškovice

Místa v okolí

 Milotice
 Rohatec
 Jarohněvice
 kostel sv. Vavřince
 ZOO Hodonín
 Vlkoš
 Vracov
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 morový sloup
 kostel sv. Vavřince
 Meandry Moravy
 Hodonín
 kaple sv. Rocha
 Hodonín
 Váté písky
 Skalica
 mariánský sloup
 městské opevnění
 kaple sv. Jiří
 Bzenec
 Plže
 Kyjov
 Gvadányiho kúria
 kaple sv. Josefa
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 Mittákovská kúria
 mariánský sloup
 radnice
 karner sv. Anny
 Bzenec
 Žádovice
 Šardice
 kaple Panny Marie
 kamenný kříž
 skanzen Strážnice
 kaple sv. Rocha
 kamenný kříž
 Svatý obrázek
 Kostelec
 Průžkův mlýn
 vrchnostenský pivovar
 kaple Panny Marie
 Strážnice
 kostel sv. Martina
 Bílá věž
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 synagoga
 Súsedská
 Johanka
 městské opevnění
 Slovácká chalupa
 Dolní Moštěnice
 Žeravice
 Sobůlky
 manufaktura
 Strážovice
 Domanín
 Holíč
 megalitické kameny
 hrádek v poloze Valy
 loretánská kaple
 Stavěšice
 kaple sv. Floriána
 evangelický kostel
 Věteřov
 Bukovanský mlýn
 Vnorovy
 větrný mlýn
 Mikulčice
 Bohuslavice
 sklepní ulička
 Včelíny
 Mikulčice
 kostel sv. Anny
 Starý Poddvorov
 Potvorovice
 Nechvalín
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Na Podluží
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 Travičná
 kostel sv. Isidora
 Polešovické rybníky
 Žarošice
 kostel sv. Anny
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Ratíškovice
Vítězná 229
696 02 Ratíškovice
Tel: 518 367 222
Základní informace místa
ID místa: 5848
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama