Zaniklá tvrz, která patřila k bývalé osadě Haluzice. Podle archeol. nálezů se zde žilo v 2. pol. 13. stol. V písemných pramenech se tvrz nezmiňuje. R. 1356 byl majitelem vsi Jindřich z Nevojic, před ním Jaroslav z Jestřabic. R. 1464 byla tvrz pustá, patrně po připojení k většímu panství.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled
V popředí příkop a val předpolí, vzadu vystupuje pahorek jádra
© Roman Řezáč 10/2004
Nepříliš výrazné, ale stále dobře patrné reliéfní pozůstatky tvrze leží na klesajícím výběžku, několik metrů nad železniční tratí, asi 500 m jižně od zastávky Haluzice. Místo je díky pracím při stavbě železnice částečně porušené. Také v tomto případě, stejně jako u některých jiných míst, je potřeba upozornit na chybné značení na turistických mapách, které místo uvádí ještě asi dalších 500 m jižně na kopci Hrádek.
Roman Řezáč, 2.10. 2004
historie

Tvrz byla dvojdílná, jádro mělo rozměry 12 x 6 m, zřejmě s věžovitou budovou. Kolem jádra byl asi 8 m široký příkop. Předpolí stoupalo směrem do svahu, v jeho čele je stále patrný val a příkop měl asi jen 6 m šířky.

Roman Řezáč, 2.10. 2004

Další texty historie
Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO),

Místa v okolí

 Hrádek u Snovídek
 Bohuslavice
 Nechvalín
 Bukovanský mlýn
 Koryčany
 kostel sv. Vavřince
 Nemotice
 kostel sv. Václava
 Palánek
 Koryčanská kaple
 Vřesovice
 Kostelec
 hrádek v poloze Valy
 Sobůlky
 Dolní Moštěnice
 Věteřov
 Nevojice
 hradisko sv. Klimenta
 Kozel
 Johanka
 kostel sv. Klimenta
 mariánský sloup
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 Nové Zámky
 Cimburk u Koryčan
 Brankovice
 Újezd u Ždánic
 hrádek u Nevojic
 Súsedská
 Kazatelna
 kaple sv. Rocha
 Strážovice
 Milonice
 Milonice
 Žádovice
 Vícemilice
 Střílky
 barokní hřbitov
 Vlkoš
 Střílky
 Osvětimany
 Kvášov
 kostel sv. Havla
 socha sv. Floriána
 Svatobořice
 Stavěšice
 radnice
 Žeravice
 Bučovice
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 Komorov
 Konůvky
 Bučovice
 Chvalkovice
 Kojátky
 morový památník
 Zástřizly
 Kepkov
 Chvalnov
 Lísky
 větrný mlýn
 Nové Hvězdlice
 Uhřice
 Rašovice
 Nové Hvězdlice
 Chvalkovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel Všech Svatých
 Milotice
 Vracov
 kostel Všech Svatých
 smírčí kříž
 Šardice
 židovský hřbitov
 kaple sv. Floriána
 Dambořice
 Buchlov
 kaple sv. Václava
 Pavlovice
 Ořechov
 Litenčice
 Cetechovice
 Smraďavka
 Domanín
 kaple sv. Barbory
 Bohdalice
 Bzenec
 mariánský sloup
 Bzenec
 kostel sv. Jakuba
 židovský hřbitov
 Hoštice
 Roštín I
 kostel sv. Anny
 Brdo
 sklepní ulička
 Svárov
 Roštín II
 Lebedov
 Zdenička
 kostel sv. Barbory
 vodní mlýn
Základní informace místa
ID místa: 2632
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.10.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama