Krátké dochované úseky hradeb obklopující město Skalica pocházející ze 14. století. Ohrazení zřejmě částečně zahrnulo do svého obvodu i starší opevněné sídlo.
Hlavní obrázek místa
Severná brána
© filip ingr, 07/2008
Město Skalica najdete nedaleko moravských hranic, západně je Hodonín, severovýchodně Strážnice. Je to staré středověké královské město, tudíž jsou tu k vidění zajímavé stavební památky např. rotunda sv. Jiří, pozůstatky raně středověkého hrádku, františkánský klášter, další kostely a kláštery, radnice, domy...
14.12. 2008
popis

Hradby měli čtyři brány. Nejvýznamnější byly Strážnická a Holíčská – procházela tudy obchodní cesta zvaná Česká, kterou ještě před postavením hradeb chránil raně středověký hrádek v místě dnešní Kalvárie. Hradby se dochovala jen v krátkých úsecích a na některé byly nalepeny domky.

filip ingr, 8.7. 2008

historie

Hradby

Hradby opředené pověstmi kolem jejich vzniku (král Bela IV. dokonce i král Bela II. Slepý) vznikly približně v roce 1372 za kralování Ludvíka z Anjou. Prý to měly být hradby tak mohutné, že se na jejich dolních a horních baštách dokázal otočit volský zápřah. Ve skutečnosti to asi tak nebylo, ale žádná z bašt se nezachovala. Ze čtyř bran se zachovala jen jediná, a to Severní brána, ze které jsou jen ruiny. Nejzachovalejší úsek hradeb je při františkánské klášteře. Jako strážní věž posloužila kaple sv.Jiří, která se nadstavěla a připojila k hradební zdi (nedávno byly opraveny úseky hradeb u rotundy). Branky tzv. fortny byly ve Skalici dvě, první Horní brána a druhá stála při předměstské baště, v roce 1923 se zřítila. Za vlády Matyáše Korvína byly hradby zpěvněny a udržovány místními měšťany.

filip ingr, 3.7. 2008

pověsti

O opevnění města hradbami

Když se král Bela II. Slepý dostal po rocích zápasení zpět na uherský trůn rozhodl se, že za to, že se ve Skalici narodil, dá ohradit město hradbami tak hrubými, aby po nich mohly přejet dva vozy vedle sebe. Po čase se králův příkaz zdál příliš náročný, a proto je postavili tak mohutné jen na jednom místě a jinde už byly normální velikosti. Když král znovu přijel do města, ptal se na vykonanou práci, radní podplatili králův průvod, aby mu neprozradili tento podvod. Potom ho vozili ne po hradbách, jak si myslel, ale vedle nich. Když se to dozvěděl, ukrutně se rozhněval a nechal stavitele a představitele Skalice zazdít do hradeb a ještě v ten den nechal zazdít i mnoho dalších mužů. Až když král odjel, vyšlo najevo, že to nebyli ti, kteří měli pykat, ale zločinci z městského vězení. Ale o této záměně se král již nedozvěděl, protože zemřel. Ulice, kde je rodný dům krále Bély II. se nazývá Královská.

filip ingr, 3.7. 2008

Slovensko, Trnavský,

Místa v okolí

 kaple sv. Jiří
 Skalica
 radnice
 mariánský sloup
 Gvadányiho kúria
 karner sv. Anny
 Mittákovská kúria
 Rohatec
 Plže
 manufaktura
 loretánská kaple
 kaple sv. Floriána
 megalitické kameny
 evangelický kostel
 Holíč
 větrný mlýn
 kostel sv. Vavřince
 morový sloup
 Hodonín
 Hodonín
 skanzen Strážnice
 Průžkův mlýn
 Meandry Moravy
 Bílá věž
 kostel sv. Martina
 kaple Panny Marie
 městské opevnění
 ZOO Hodonín
 synagoga
 židovský hřbitov
 Strážnice
 Travičná
 Váté písky
 Mikulčice
 Mikulčice
 Vnorovy
 kostel Všech Svatých
 Včelíny
 Milotice
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 Bzenec
 Bzenec
 kostel sv. Vavřince
 Vracov
 Slovácká chalupa
 Vojšice
 Jarohněvice
 židovský hřbitov
 Baťův kanál
 Veselí nad Moravou
 synagoga
 Rohov
 sousoší Panny Marie
 kostel Panny Marie
 Gbely
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 Sobotište
 Šardice
Kontaktní informace
http://www.skalica.sk
Základní informace místa
ID místa: 6454
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.12.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama