Krátké dochované úseky hradeb obklopující město Skalica pocházející ze 14. století. Ohrazení zřejmě částečně zahrnulo do svého obvodu i starší opevněné sídlo.
Hlavní obrázek místa
Zbytek opevnění s panoramatem města
© Jiří Cukr, 08/2015
Město Skalica najdete nedaleko moravských hranic, západně je Hodonín, severovýchodně Strážnice. Je to staré středověké královské město, tudíž jsou tu k vidění zajímavé stavební památky např. rotunda sv. Jiří, pozůstatky raně středověkého hrádku, františkánský klášter, další kostely a kláštery, radnice, domy...
14.12. 2008
popis

Hradby měli čtyři brány. Nejvýznamnější byly Strážnická a Holíčská – procházela tudy obchodní cesta zvaná Česká, kterou ještě před postavením hradeb chránil raně středověký hrádek v místě dnešní Kalvárie. Hradby se dochovala jen v krátkých úsecích a na některé byly nalepeny domky.

filip ingr, 8.7. 2008

historie

Hradby

Hradby opředené pověstmi kolem jejich vzniku (král Bela IV. dokonce i král Bela II. Slepý) vznikly približně v roce 1372 za kralování Ludvíka z Anjou. Prý to měly být hradby tak mohutné, že se na jejich dolních a horních baštách dokázal otočit volský zápřah. Ve skutečnosti to asi tak nebylo, ale žádná z bašt se nezachovala. Ze čtyř bran se zachovala jen jediná, a to Severní brána, ze které jsou jen ruiny. Nejzachovalejší úsek hradeb je při františkánské klášteře. Jako strážní věž posloužila kaple sv.Jiří, která se nadstavěla a připojila k hradební zdi (nedávno byly opraveny úseky hradeb u rotundy). Branky tzv. fortny byly ve Skalici dvě, první Horní brána a druhá stála při předměstské baště, v roce 1923 se zřítila. Za vlády Matyáše Korvína byly hradby zpěvněny a udržovány místními měšťany.

filip ingr, 3.7. 2008

pověsti

O opevnění města hradbami

Když se král Bela II. Slepý dostal po rocích zápasení zpět na uherský trůn rozhodl se, že za to, že se ve Skalici narodil, dá ohradit město hradbami tak hrubými, aby po nich mohly přejet dva vozy vedle sebe. Po čase se králův příkaz zdál příliš náročný, a proto je postavili tak mohutné jen na jednom místě a jinde už byly normální velikosti. Když král znovu přijel do města, ptal se na vykonanou práci, radní podplatili králův průvod, aby mu neprozradili tento podvod. Potom ho vozili ne po hradbách, jak si myslel, ale vedle nich. Když se to dozvěděl, ukrutně se rozhněval a nechal stavitele a představitele Skalice zazdít do hradeb a ještě v ten den nechal zazdít i mnoho dalších mužů. Až když král odjel, vyšlo najevo, že to nebyli ti, kteří měli pykat, ale zločinci z městského vězení. Ale o této záměně se král již nedozvěděl, protože zemřel. Ulice, kde je rodný dům krále Bély II. se nazývá Královská.

filip ingr, 3.7. 2008

Komentáře

Slovensko, Trnavský,

Místa v okolí

 kaple sv. Jiří
 Skalica
 Gvadányiho kúria
 radnice
 mariánský sloup
 Mittákovská kúria
 karner sv. Anny
 Rohatec
 Plže
 kaple sv. Floriána
 loretánská kaple
 manufaktura
 megalitické kameny
 větrný mlýn
 Holíč
 kostel sv. Vavřince
 morový sloup
 Hodonín
 Hodonín
 kaple Panny Marie
 kamenný kříž
 Svatý obrázek
 kamenný kříž
 kaple sv. Rocha
 skanzen Strážnice
 Meandry Moravy
 Průžkův mlýn
 Bílá věž
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Martina
 městské opevnění
 ZOO Hodonín
 židovský hřbitov
 synagoga
 Strážnice
 kaple Panny Marie
 Travičná
 Váté písky
 Mikulčice
 Mikulčice
 Vnorovy
 kostel Všech Svatých
 Včelíny
 Milotice
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 Bzenec
 Bzenec
 kostel sv. Vavřince
 Vracov
 Slovácká chalupa
 Vojšice
 Jarohněvice
 židovský hřbitov
 Baťův kanál
 Veselí nad Moravou
 synagoga
 Rohov
 sousoší Panny Marie
 kostel Panny Marie
 Gbely
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 Sobotište
 Šardice
Kontaktní informace
http://www.skalica.sk
Základní informace místa
ID místa: 6454
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.12.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama