Autorem morového sloupu je Antonín Riga a pochází z roku 1716. V nárožích sochy svatých Františka Xaverského, Rocha, Rozálie a Karla Boromejského. Na vrcholu sloupu Panna Marie Immaculata. Opravy v letech 1856, 1939 a 1972–1973.
Hlavní obrázek místa
Morový sloup na náměstí v Hodoníně
© Pavel Vítek 02/2008
Město Hodonín leží na dolním toku řeky Moravy na hranicích se Slovenskem. Ve městě najdeme řadu pro turisty zajímavých objektů, jako kostel sv. Vavřince, nebo nedaleko se nacházející zámek, v kterém v současnosti působí Masarykovo muzeum. Morový sloup se nachází na Masarykově náměstí vedle kostela sv. Vavřince.
Pavel Vítek, 28.2. 2008
historie

Morový sloup na Masarykově náměstí v Hodoníně je prací Antonína Rigy a pochází z roku 1716. Na vysunutých nárožích, vybíhajících z čtyřbokého podstavce jsou umístěny sochy morových patronů, sv. Františka Xaverského, sv. Rocha, sv. Rozálie a sv. Karla Boromejského. Na vrcholu obláčkového sloupu s okřídlenými andělíčky socha Panny Marie Immaculaty (neposkvrněné). Opravy Morového sloupu proběhly v letech 1856, 1939 a 1972 – 1973.

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Moravy a Slezska 1, ACADEMIA 1994, 28.2. 2008

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Hodonín

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Hodonín
 Hodonín
 ZOO Hodonín
 Holíč
 manufaktura
 megalitické kameny
 loretánská kaple
 evangelický kostel
 kaple sv. Floriána
 Mikulčice
 Rohatec
 Mikulčice
 větrný mlýn
 Skalica
 městské opevnění
 kaple sv. Jiří
 Gvadányiho kúria
 radnice
 mariánský sloup
 Mittákovská kúria
 karner sv. Anny
 Slovácká chalupa
 Plže
 kostel sv. Izidora
 Jarohněvice
 kostel Všech Svatých
 Potvorovice
 Týnec
 Milotice
 Starý Poddvorov
 Na Podluží
 Meandry Moravy
 Tvrdonice
 skanzen Strážnice
 Průžkův mlýn
 Gbely
 kaple Panny Marie
 Templářské sklepy
 Čejkovice
 Šardice
 kostel sv. Martina
 Bílá věž
 kostel sv. Kunhuty
 Váté písky
 městské opevnění
 synagoga
 Strážnice
 židovský hřbitov
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Vavřince
 sklepní ulička
 Vracov
 mariánský sloup
 Bzenec
 židovský hřbitov
 Bzenec
 Lanžhot
Základní informace místa
ID místa: 6061
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama