Kostel z r. 1650, původně evangelíků augsburského vyznání. Po zákazu evangelické církve jej získali jezuité, v r. 1700 pak karmelitáni, kteří zde vybudovali klášter a v r. 1711 lékárnu. Od konce 18. stol. do r. 1950 zde sídlili milosrdní bratři.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 03/2008
V roce 1650 si v dnešní Potoční ulici postavili svůj první kostel skaličtí evangelíci augsburského vyznání. V letech 1670–1680, v rámci ostré protireformace, došlo v Uhersku k úplnému zákazu evangelické církve. Kostel v Potoční získali nejprve jezuité, v roce 1700 jej získali karmelitáni, kteří při něm vybudovali rozsáhlý klášterní komplex. V roce 1711 zde založili lékárnu, která je funkční dodnes. Řád karmelitánů byl na konci 18. století rozpuštěn a jejich klášter převzali milosrdní bratři. Ty zde zřídili zdravotnické zařízení, sloužící převážně chudým a potřebným v době válek a epidemií. Klášterní budovy sloužily též jako sanatorium a lazaret. Milosrdní bratři v areálu působily do roku 1950. Dnes objekt slouží zdravotnictví a ke komerčním účelům.
Milan Caha (zdroj: www.skalica.sk), 26.3. 2009
Slovensko, Trnavský,  Skalica  ( SI ),

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 7558
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.3.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

reklama