Kostel z r. 1650, původně evangelíků augsburského vyznání. Po zákazu evangelické církve jej získali jezuité, v r. 1700 pak karmelitáni, kteří zde vybudovali klášter a v r. 1711 lékárnu. Od konce 18. stol. do r. 1950 zde sídlili milosrdní bratři.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 03/2008
V roce 1650 si v dnešní Potoční ulici postavili svůj první kostel skaličtí evangelíci augsburského vyznání. V letech 1670–1680, v rámci ostré protireformace, došlo v Uhersku k úplnému zákazu evangelické církve. Kostel v Potoční získali nejprve jezuité, v roce 1700 jej získali karmelitáni, kteří při něm vybudovali rozsáhlý klášterní komplex. V roce 1711 zde založili lékárnu, která je funkční dodnes. Řád karmelitánů byl na konci 18. století rozpuštěn a jejich klášter převzali milosrdní bratři. Ty zde zřídili zdravotnické zařízení, sloužící převážně chudým a potřebným v době válek a epidemií. Klášterní budovy sloužily též jako sanatorium a lazaret. Milosrdní bratři v areálu působily do roku 1950. Dnes objekt slouží zdravotnictví a ke komerčním účelům.
Milan Caha (zdroj: www.skalica.sk), 26.3. 2009
Slovensko, Trnavský,  Skalica  ( SI ),

Místa v okolí

 radnice
 mariánský sloup
 Gvadányiho kúria
 karner sv. Anny
 Mittákovská kúria
 městské opevnění
 kaple sv. Jiří
 Skalica
 Plže
 Rohatec
 loretánská kaple
 manufaktura
 kaple sv. Floriána
 megalitické kameny
 evangelický kostel
 větrný mlýn
 Holíč
 morový sloup
 kostel sv. Vavřince
 Hodonín
 Hodonín
 skanzen Strážnice
 Průžkův mlýn
 kaple Panny Marie
 Bílá věž
 kostel sv. Martina
 Meandry Moravy
 městské opevnění
 ZOO Hodonín
 synagoga
 židovský hřbitov
 Strážnice
 Travičná
 Váté písky
 Mikulčice
 Mikulčice
 Vnorovy
 kostel Všech Svatých
 Včelíny
 Milotice
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 Bzenec
 Slovácká chalupa
 Bzenec
 Vojšice
 kostel sv. Vavřince
 Vracov
 Rohov
 Jarohněvice
 židovský hřbitov
 Gbely
 Baťův kanál
 synagoga
 Veselí nad Moravou
 sousoší Panny Marie
 kostel Panny Marie
 Sobotište
 Šardice
Základní informace místa
ID místa: 7558
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.3.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama