Kostel z r. 1650, původně evangelíků augsburského vyznání. Po zákazu evangelické církve jej získali jezuité, v r. 1700 pak karmelitáni, kteří zde vybudovali klášter a v r. 1711 lékárnu. Od konce 18. stol. do r. 1950 zde sídlili milosrdní bratři.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 03/2008
V roce 1650 si v dnešní Potoční ulici postavili svůj první kostel skaličtí evangelíci augsburského vyznání. V letech 1670–1680, v rámci ostré protireformace, došlo v Uhersku k úplnému zákazu evangelické církve. Kostel v Potoční získali nejprve jezuité, v roce 1700 jej získali karmelitáni, kteří při něm vybudovali rozsáhlý klášterní komplex. V roce 1711 zde založili lékárnu, která je funkční dodnes. Řád karmelitánů byl na konci 18. století rozpuštěn a jejich klášter převzali milosrdní bratři. Ty zde zřídili zdravotnické zařízení, sloužící převážně chudým a potřebným v době válek a epidemií. Klášterní budovy sloužily též jako sanatorium a lazaret. Milosrdní bratři v areálu působily do roku 1950. Dnes objekt slouží zdravotnictví a ke komerčním účelům.
Milan Caha (zdroj: www.skalica.sk), 26.3. 2009
Slovensko, Trnavský,  Skalica  ( SI ),

Místa v okolí

 radnice
 mariánský sloup
 Gvadányiho kúria
 karner sv. Anny
 Mittákovská kúria
 městské opevnění
 kaple sv. Jiří
 Skalica
 Plže
 Rohatec
 loretánská kaple
 manufaktura
 kaple sv. Floriána
 megalitické kameny
 evangelický kostel
 větrný mlýn
 Holíč
 morový sloup
 kostel sv. Vavřince
 Hodonín
 Hodonín
 skanzen Strážnice
 Průžkův mlýn
 kaple Panny Marie
 Bílá věž
 kostel sv. Martina
 Meandry Moravy
 městské opevnění
 ZOO Hodonín
 synagoga
 židovský hřbitov
 Strážnice
 Travičná
 Váté písky
 Mikulčice
 Mikulčice
 Vnorovy
 kostel Všech Svatých
 Včelíny
 Milotice
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 Bzenec
 Slovácká chalupa
 Bzenec
 Vojšice
 kostel sv. Vavřince
 Vracov
 Rohov
 Jarohněvice
 židovský hřbitov
 Gbely
 Baťův kanál
 synagoga
 Veselí nad Moravou
 sousoší Panny Marie
 kostel Panny Marie
 Sobotište
 Šardice
Základní informace místa
ID místa: 7558
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.3.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama