Barokní zámek z roku 1642, v roce 1746 rozšířen. V současnosti je využíván pro potřeby Masarykova muzea v Hodoníně.
Hlavní obrázek místa
Zámek v Hodoníně
Nádvoří zámku s bustou T. G. Masaryka
© Pavel Vítek 02/2008
Město Hodonín leží na dolním toku řeky Moravy na hranicích se Slovenskem. Ve městě najdeme řadu pro turisty zajímavých objektů, jako kostel sv. Vavřince na Masarykově náměstí, nebo morový sloup, který se nachází vedle kostela. Hodonínský zámek najdeme jihovýchodně od centra města, kterým je Masarykovo náměstí, od něhož je vzdálen asi 500 m. Zámek v současnosti slouží potřebám Masarykova muzea v Hodoníně.
Pavel Vítek, 25.2. 2008
popis

Trojkřídlý barokní zámek z roku 1642, stojící nedaleko centra města, proti bývalé tabákové továrně, kde stával původní hodonínský hrad. Zámek v roce 1746 vyhořel a po požáru byl rozšířen. Budova zámku je jednopatrová, trojkřídlá, v přízemí jednotraktová a v patře dvoutraktová. Fasády jsou v přízemí členěny pásovou rustikou a v patře mělkými výplněmi. Okna jsou v přízemí s profilovanými šambránami a v patře parapetní s nadokenními římsami.

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Moravy a Slezska 1, ACADEMIA 1994, 25.2. 2008

historie

V 11. století tu vzniklo rozsáhlé strážní hradiště, chráněné prameny řeky Moravy, při přechodu tzv. České cesty z Uher do Prahy; převzalo zřejmě funkci hradiště u Mikulčic. První zpráva k roku 1046 (falsum). V roce 1228, současně se založením města Hodonína, začala výstavba gotického hradu. Hrad i město náležely královně Konstancii, manželce krále Otakara I. V roce 1301 tu uherská delegace nabídla uherskou korunu Václavu II., roku 1372 zde byl dohodnut sňatek syna Karla IV. Zikmunda s uherskou princeznou Marií. Hrad byl důležitou Zikmundovou základnou, ale v roce 1431 jej ovládli husité a podnikali odtud výpravy do Uher. Na konci 15. století přešel hrad do šlechtických rukou. V 2. polovině 16. století páni z Lipé přestavěli původní hrad ve čtyřkřídlý renesanční zámek s vodním opevněním. Další barokní úpravy provedli v polovině 17. století Oprštorfové a ve 40. letech 18. století Lichtenštejnové. V roce 1762…  číst dále

Pospec, Zámek Hodonín, 19.1. 2005

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Hodonín

Místa v okolí

 morový sloup
 Hodonín
 kostel sv. Vavřince
 ZOO Hodonín
 Holíč
 megalitické kameny
 manufaktura
 loretánská kaple
 evangelický kostel
 kaple sv. Floriána
 Mikulčice
 Mikulčice
 Rohatec
 větrný mlýn
 Skalica
 kaple sv. Jiří
 městské opevnění
 Gvadányiho kúria
 radnice
 karner sv. Anny
 mariánský sloup
 Mittákovská kúria
 Slovácká chalupa
 kostel sv. Izidora
 Plže
 Jarohněvice
 Týnec
 Potvorovice
 kostel Všech Svatých
 Starý Poddvorov
 Milotice
 Na Podluží
 Tvrdonice
 Meandry Moravy
 Gbely
 skanzen Strážnice
 Templářské sklepy
 Čejkovice
 Průžkův mlýn
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Martina
 Bílá věž
 kostel sv. Kunhuty
 Šardice
 Váté písky
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 Strážnice
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 sklepní ulička
 Vracov
 mariánský sloup
 Bzenec
 Lanžhot
 židovský hřbitov
 Bzenec
Kontaktní informace
Masarykovo muzeum v Hodoníně
Zámecké náměstí 9
695 01 Hodonín
Tel: +420 518 351 834
http://www.masaryk.info
masarykovomuzeum@masaryk.info
Základní informace místa
ID místa: 2805
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 25.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama