Zaniklý hrad postavený v roce 1408 pány z Holštejna místo nedaleké původní tvrze. Poslední zprávy z roku 1446 kdy jej jeho dosavadní majitel Vok z Holštejna prodal Jindřichu Mirkovi z Chlumu.
Hlavní obrázek místa
Jádro od východu
© Roman Řezáč 10/2004
Místo je z velké části bez stromů a keřů, porostlé pouze nízkou trávou, proto je jeho reliéf velmi dobře čitelný. Na západní straně je předhradí částečně narušeno těžbou zeminy. Hrad je součástí přírodní památky Bohuslavické stráně, která má asi 3.5 ha a jsou na ní zachovány vzácné teplomilné rostliny.
Roman Řezáč, 3.10. 2004
historie

Důležitost obchodní křižovatky si vynutila v pohnutých dobách po r. 1408 za pánů z Holštejna vybudování strategicky významnějšího a fortifikačně pevnějšího hradu na protějším kopci náhradou za méně významnou tvrz, která asi mezitím byla zpustošena. Hrad se v Bohuslavicích udržel patrně až do válek česko-uherských, kdy zprávy o něm mizí. Naposledy se připomíná v r. 1446, kdy jej jeho dosavadní majitel Vok z Holštejna prodal spolu se vším příslušenstvím za 850 hřiven Jindřichu Mirkovi z Chlumu. K hradu tehdy patřily i pusté vesnice Lovíšky, Březová, Nenkovice a Lhota. Později se Bohuslavice staly majetkem Jiříka a Aleše z Ojnic a nakonec jen Jiříka z Ojnic, který se jako držitel uvádí v l. 1490 - 1494. Po jeho smrti přešly na Tasa z Ojnic a na Nemoticích. Součástí bučovického panství se staly Bohuslavice r. 1510 a zůstaly jí i přes svou odlehlost až do 19. století. Zříceniny hradu leží…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 20.4. 2004

Půdorys místa

Bohuslavice, Náčrt
Papajík D: Páni z Holštejna, Veduta, 2007
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO),

Místa v okolí

 Bukovanský mlýn
 Nechvalín
 Kostelec
 Haluzice
 mariánský sloup
 Sobůlky
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 hrádek v poloze Valy
 Dolní Moštěnice
 Věteřov
 kaple sv. Rocha
 Johanka
 Vřesovice
 Žádovice
 Vlkoš
 Strážovice
 Koryčanská kaple
 Koryčany
 Hrádek u Snovídek
 kostel sv. Vavřince
 Palánek
 socha sv. Floriána
 Svatobořice
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Klimenta
 Kozel
 Nemotice
 Žeravice
 Cimburk u Koryčan
 Kazatelna
 Osvětimany
 Újezd u Ždánic
 kostel sv. Havla
 Milotice
 kostel sv. Vavřince
 kostel Všech Svatých
 Nevojice
 Vracov
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 Kvášov
 hrádek u Nevojic
 Brankovice
 Nové Zámky
 Šardice
 Jarohněvice
 Střílky
 Střílky
 barokní hřbitov
 Uhřice
 Vícemilice
 Milonice
 Konůvky
 Milonice
 Domanín
 Bzenec
 Kepkov
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 mariánský sloup
 Bzenec
 židovský hřbitov
 Bučovice
 radnice
 Zástřizly
 smírčí kříž
 Chvalnov
 Rašovice
 Dambořice
 židovský hřbitov
 Bučovice
 Lísky
 Komorov
 Smraďavka
 Kojátky
 Chvalkovice
 sklepní ulička
 větrný mlýn
 Buchlov
 kaple sv. Barbory
 Cetechovice
 Váté písky
 Meandry Moravy
 kostel sv. Jakuba
 Roštín I
 Brdo
 Roštín II
Základní informace místa
ID místa: 642
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.2.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama