Zaniklý hrad postavený v roce 1408 pány z Holštejna místo nedaleké původní tvrze. Poslední zprávy z roku 1446 kdy jej jeho dosavadní majitel Vok z Holštejna prodal Jindřichu Mirkovi z Chlumu.
Hlavní obrázek místa
Jádro od východu
© Roman Řezáč 10/2004
Místo je z velké části bez stromů a keřů, porostlé pouze nízkou trávou, proto je jeho reliéf velmi dobře čitelný. Na západní straně je předhradí částečně narušeno těžbou zeminy. Hrad je součástí přírodní památky Bohuslavické stráně, která má asi 3.5 ha a jsou na ní zachovány vzácné teplomilné rostliny.
Roman Řezáč, 3.10. 2004
historie

Důležitost obchodní křižovatky si vynutila v pohnutých dobách po r. 1408 za pánů z Holštejna vybudování strategicky významnějšího a fortifikačně pevnějšího hradu na protějším kopci náhradou za méně významnou tvrz, která asi mezitím byla zpustošena. Hrad se v Bohuslavicích udržel patrně až do válek česko-uherských, kdy zprávy o něm mizí. Naposledy se připomíná v r. 1446, kdy jej jeho dosavadní majitel Vok z Holštejna prodal spolu se vším příslušenstvím za 850 hřiven Jindřichu Mirkovi z Chlumu. K hradu tehdy patřily i pusté vesnice Lovíšky, Březová, Nenkovice a Lhota. Později se Bohuslavice staly majetkem Jiříka a Aleše z Ojnic a nakonec jen Jiříka z Ojnic, který se jako držitel uvádí v l. 1490 - 1494. Po jeho smrti přešly na Tasa z Ojnic a na Nemoticích. Součástí bučovického panství se staly Bohuslavice r. 1510 a zůstaly jí i přes svou odlehlost až do 19. století. Zříceniny hradu leží…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 20.4. 2004

Půdorys místa

Bohuslavice, Náčrt
Papajík D: Páni z Holštejna, Veduta, 2007
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO),

Místa v okolí

 Bukovanský mlýn
 Nechvalín
 Haluzice
 Kostelec
 mariánský sloup
 Sobůlky
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 hrádek v poloze Valy
 Dolní Moštěnice
 Věteřov
 kaple sv. Rocha
 Johanka
 Súsedská
 Vřesovice
 Vlkoš
 Žádovice
 Strážovice
 Koryčanská kaple
 Koryčany
 Hrádek u Snovídek
 Palánek
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Floriána
 Svatobořice
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Klimenta
 Kozel
 Stavěšice
 Nemotice
 Žeravice
 kostel sv. Václava
 Cimburk u Koryčan
 Kazatelna
 Újezd u Ždánic
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 Milotice
 kostel sv. Vavřince
 kostel Všech Svatých
 Nevojice
 Vracov
 kostel sv. Anny
 Žarošice
 Kvášov
 hrádek u Nevojic
 Brankovice
 Nové Zámky
 Šardice
 Jarohněvice
 Střílky
 Střílky
 barokní hřbitov
 Uhřice
 Vícemilice
 Milonice
 Konůvky
 Milonice
 Domanín
 Bzenec
 Kepkov
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 mariánský sloup
 Bzenec
 židovský hřbitov
 Bučovice
 Zástřizly
 radnice
 smírčí kříž
 Dambořice
 židovský hřbitov
 Chvalnov
 Rašovice
 Bučovice
 Lísky
 Komorov
 Smraďavka
 Chvalkovice
 Kojátky
 sklepní ulička
 větrný mlýn
 Buchlov
 kaple sv. Barbory
 Cetechovice
 Váté písky
 Meandry Moravy
 kostel sv. Jakuba
 Roštín I
 Brdo
 Roštín II
Základní informace místa
ID místa: 642
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.2.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama