Obec vznikla - pravděpodobně i s tvrzi - v roce 1270 za Tvrdiše z Rohatce. Až v roce 1368 litomyšlský biskup Albert ze Šternberka prodal ves s tvrzi Beneši z Kravař, který vše připojil ke strážnickému panství. Ve společné listině Alberta a Petra ze Šternberka se předání tvrze potvrdilo. Tvrz se naposledy uvádí v roce 1375.
Hlavní obrázek místa
Vrata k domu čp.78, jenž stojí v jádře tvrziště
© Dušan Dohňanský 06/2018
První zmínka o obci pochází z roku 1270, jež hovoří o Tvrdišovi z Rohatce. Další zpráva o Rohatci pochází z roku 1368 kdy tuto ves kupuje Beneš z Kravař a připojil ji ke strážnickému panství.Vlastní tvrz se naposledy uvádí v roce 1375. Pak už o ni není zmínky. Tvrz zaujala výhodnou polohu na konci zužujicího se výběžku jenž končil těsně nad slepým ramenem Moravy. Před ni se zrozkládala ves. Vlastní jádro tvrziště nebylo velké, bylo oválného tvaru a z větší části bylo obepnuto příkopem. Dnes na něm stojí rodinný domek čp.78, z ramene Moravy byla vybudována odvodňovací strouha.
D.Dohňanský - zdroj: M.Plaček- Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí - Dodatky, 17.3. 2020
Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Rohatec

Místa v okolí

 Skalica
 městské opevnění
 kaple sv. Jiří
 Gvadányiho kúria
 Mittákovská kúria
 radnice
 mariánský sloup
 karner sv. Anny
 morový sloup
 kostel sv. Vavřince
 Plže
 Hodonín
 Hodonín
 ZOO Hodonín
 Meandry Moravy
 manufaktura
 megalitické kameny
 loretánská kaple
 Holíč
 kaple sv. Floriána
 kaple Panny Marie
 kamenný kříž
 evangelický kostel
 skanzen Strážnice
 kaple sv. Rocha
 kamenný kříž
 Svatý obrázek
 větrný mlýn
 Průžkův mlýn
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Martina
 Váté písky
 Bílá věž
 Strážnice
 židovský hřbitov
 synagoga
 městské opevnění
 Milotice
 kaple Panny Marie
 Jarohněvice
 Mikulčice
 kostel sv. Vavřince
 Vracov
 Mikulčice
 mariánský sloup
 Bzenec
 židovský hřbitov
 Bzenec
 Slovácká chalupa
 Vnorovy
 Vlkoš
 Travičná
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 Včelíny
 kaple sv. Rocha
 Žádovice
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 Domanín
 mariánský sloup
 Šardice
 židovský hřbitov
 Baťův kanál
 Veselí nad Moravou
 synagoga
 sousoší Panny Marie
 kostel sv. Anny
 kostel Panny Marie
 Týnec
 Strážovice
 Stavěšice
 Uherský Ostroh
 Tvrdonice
Základní informace místa
ID místa: 14732
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 17.3.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama