Na místě původního gotického kostela v l. 1770–1780 postaven nový pozdně barokní kostel přestavěný r. 1856. V průčelí hranolovitá věž, jejímž podvěžím je veden hlavní vchod. Generální oprava v l. 1903–1904. Poslední opravy koncem 20. století.
Hlavní obrázek místa
Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Vlkoši u Kyjova
Pohled na kostel od východu
© Pavel Vítek 09/2010
Obec Vlkoš leží 4 km jihovýchodně od Kyjova, při silnici č. 54 vedoucí ze Slavkova u Brna do Nového Mesta nad Váhom. Kostel Nanebevzetí Panny Marie se nachází na malém návrší při silnici vedoucí do Kelčan a Žádovic. Turisticky atraktivní je ve Vlkoši vojenské muzeum “Military muzeum generála Sergěje Jana Ingra”. Je věnováno památce nejslavnějšího vlkošského rodáka.
Pavel Vítek, 16.12. 2010
historie

První zmínka o obci Vlkoš pochází z roku 1248. Na místě původního gotického kostela byl v letech 1770–1780 postaven nový, pozdně barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Stavbu z větší části financoval olomoucký probošt Ludvík Serényi, který je pohřben v hrobce pod kostelem. V průčelí vztyčena hranolovitá věž. Podvěžím je veden hlavní vchod do kostela. V roce 1856 proběhla celková oprava kostela. Další generální oprava kostela probíhala v letech 1903–1904, spolu se stavbou nové fary. Ve 20. století přibyly věžní hodiny a tři zvony. Ty však byly dvakrát zabaveny v průběhu obou světových válek. Až v roce 1973 zde byly umístěny tři nové zvony. Posledními opravami prošel kostel koncem 20. století.

Pavel Vítek, 16.12. 2010

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Vlkoš

Místa v okolí

 Vlkoš
 kaple sv. Rocha
 Žádovice
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 mariánský sloup
 Kostelec
 kostel sv. Vavřince
 Milotice
 Súsedská
 Vracov
 Johanka
 Dolní Moštěnice
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 Žeravice
 Bukovanský mlýn
 Bzenec
 Sobůlky
 Bohuslavice
 mariánský sloup
 hrádek v poloze Valy
 Bzenec
 židovský hřbitov
 Jarohněvice
 Vřesovice
 Věteřov
 Domanín
 Strážovice
 Osvětimany
 Nechvalín
 kostel sv. Havla
 Stavěšice
 Koryčanská kaple
 Šardice
 Haluzice
 kaple sv. Václava
 Váté písky
 Ořechov
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Klimenta
 Meandry Moravy
 Kozel
 Rohatec
 kostel sv. Anny
 Koryčany
 Kazatelna
 kostel sv. Vavřince
 Cimburk u Koryčan
 Polešovické rybníky
 Palánek
 Hrádek u Snovídek
 skanzen Strážnice
 Strážnice
 vrchnostenský pivovar
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Rocha
 kamenný kříž
 kaple Panny Marie
 kaple Panny Marie
 Průžkův mlýn
 smírčí kříž
 kamenný kříž
 Svatý obrázek
 kostel sv. Martina
 synagoga
 ZOO Hodonín
 Smraďavka
 židovský hřbitov
 Bílá věž
 Plže
 Vnorovy
 sklepní ulička
 Včelíny
 městské opevnění
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 Baťův kanál
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Újezd u Ždánic
 Buchlovice
 Buchlov
 Kvášov
 kaple sv. Barbory
 Slovácká chalupa
 sekvojovec obrovský
 Konůvky
 Starý Poddvorov
 Potvorovice
 Na Podluží
 Travičná
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Vlkoš u Kyjova
696 41 Vlkoš 80
Tel: 739 344 040
favlkosuk@ado.cz
Základní informace místa
ID místa: 9615
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.12.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama