Kostel gotického původu z 13. nebo 14. stol., přestavován renesančně i barokně, upravován dále v letech 1805-1807 a 1887. Prostá stavba bez věže se zařízením převážně ve stylu lidového baroka z doby kolem r. 1700. Oltářní obraz kopií obrazu z kostela ve Slatinách.
Hlavní obrázek místa
Kostelec - kostel
© Jiří Špaček, 05/2017
Kostelec je nejmenší samostatná obec z 24 Kostelců v Čechách a je nejmenší samostatnou obcí Královéhradeckého kraje. Má totiž jen kolem 35 obyvatel. Nazývá se prostě Kostelec, ale leží na katastrálním území Kostelec u Jičíněvsi. Nachází se na návrší asi 1 km západně od silnice I/32. Při této silnici se nachází také nejbližší železniční zastávka Jičíněves na trati 061 z Nymburka do Jičína. Obcí neprochází žádná turisticky značená trasa. Vznik vsi se všude datuje do roku 1320, což je první zmínka o kostelu, ale již předtím existuje zmínka z roku 1318 o Bohuslavu z Kostelce. Ves je pravděpodobně ještě starší, poněvadž je znám záznam z roku 1306, kde je zmiňován vladycký rod na tvrzi v Kostelci. Ani údaje o kostelu nejsou tak jednoznačné, poněvadž podle posledního průzkumu kostela, který dělal Ing. Petr Macek, PhD. v roce 2007, naznačují některé detaily na bočním středověkém portálu možnost datování již někdy do poloviny 13. století. Historie obce je tedy velmi stará. Nejvýznamnější památkou obce je kostel Nanebevzetí Panny Marie. Nachází se na nejvyšším místě uprostřed funkčního hřbitova.
1.6. 2017
historie

Kostel Nanebevzetí Panny Marie gotického původu z 13. nebo počátku 14. století stojí na nejvyšším bodě návrší uprostřed funkčního hřbitova. Písemně je doložen r. 1320, podle jiných pramenů r. 1355. Nynější stavba vznikla renesanční přestavbou po polovině 16. století a barokní úpravou v polovině 18. století. Kostel byl obnovován v letech 1805-1807 a 1887. Protože stavba nemá věž, pouze sanktusník na hřebenu střechy, byla zvonice budována vždy samostatně v sousedství (viz samostatné heslo). Kostel je jednolodní obdélná stavba s trojboce uzavřeným presbytářem. Prostá stavba je uvnitř plochostropá. Z presbytáře do bývalé sakristie se dochoval portál ze 3. čtvrtiny 16. století, stejně starý je i zazděný portál v jižní stěně lodi. V západní části lodi se nachází kruchta. Zařízení kostela převážně v lidovém baroku pochází z doby kolem r. 1700. To platí i o hlavním oltáři s pozdně gotizujícími prvky. Mezi sochami sv.…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 2, Academia 1978 a web obce), 1.6. 2017

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Kostelec

Místa v okolí

 kostel sv. Matouše
 Jičíněves
 Jičíněves
 kostel sv. Václava
 Veliš
 Milíčeves
 Loreta
 kostel sv. Martina
 Vokšice
 Údrnice
 Češovské valy
 Valdická brána
 synagoga
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Vavřince
 Tuř
 stará radnice
 Kopidlno
 sousoší Panny Marie
 palmový skleník
 popravčí kámen
 kaple sv. Marka
 děkanství
 Nadslav
 Volanice
 Čeřov
 Čeřovka
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Václava
 Staré Hrady
 Ostružno
 kostel sv. Jiří
 Brada
 Milkovice
 Vysoké Veselí
 Prachovské skály
 Železnice
 Kovač
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Samšina
 kostel sv. Jiljí
 Sekeřice
 kostel sv. Jiljí
 Železnice
 Sekeřice
 kostel sv. Jiří
 Pařez
 Dětenice
 Muzeum piva
 Mackov
 Kamenice
 Konecchlumí
 Dřevěnice
 Lavice
 Spařence
 Křižánky
 kostel sv. Martina
 Mladějov
 kostel sv. Jiljí
 sloup jezuity Burnatia
 Chotělice
 Staré Smrkovice
 Bradlec
 Obora
 Alainova věž
 Stav
 Mokřice
 Rožďalovice
 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 kostel sv. Havla
 Hlušice
 Kozlov
 Ohnišťany
 Vlčí Pole
 Mlázovice
 Tábor
 Pařízek
 stará radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Choteč
 kostel sv. Stanislava
 Smidary
 Humprecht
 Kumburk
 kostel sv. Jiří
 skalní město Apolena
 kostel sv. Kateřiny
 obecní studna
 dům č. p. 14
 Podlesí
 Nebákov
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Trosky
 boží muka
 zvonička
 dub červený
 kostel sv. Václava
 skalní mlýn
 kostel sv. Prokopa
 Semtinská lípa
 Dymokury
 Kuncberk
 Skřivany
 Křinec
 Kost
 hradní pivovar
 kostel sv. Jiljí
 Sloupno
 Pekařova brána
 kostel sv. Mikuláše
 panský dvůr Zájezd
 kostel sv. Vavřince
Základní informace místa
ID místa: 13404
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.6.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama