Poté, co vstoupila v platnost Mnichovská dohoda, došlo k úpravám čs. hranice. U Vranovské Vsi byl k jejímu střežení vyčleněn oddíl SOS pod velením štábního strážmistra četnictva Vladimíra Zásměty. Ten zde byl zastřelen německým vojákem.
Hlavní obrázek místa
Kříž štábního strážmistra Vladimíra Zásměty
© Josef Šlesinger, 10/2009

Vladimír Zásměta

Poté, co vstoupila v platnost Mnichovská dohoda, došlo i na jižní Moravě k úpravám československé hranice. U Vranovské Vsi, kde byla hranice nově vytyčována, byl k jejímu střežení vyčleněn oddíl Stráže obrany státu pod velením štábního strážmistra četnictva Vladimíra Zásměty. Byli ubytováni v hájovně nedaleko obce. Dne 18. října 1938 přistihla jejich hlídka hluboko na území republiky německé vojáky. Tito byli odzbrojeni a odvedeni do zmíněné hájovny. Druhý den byl na oplátku zajat Němci na demarkační čáře čs. vojín. Na místo incidentu se vydal velitel Zásměta. Došlo zde ke vzrušené debatě a k hrozbě zbraní z obou stran. Náhle začal utíkat německý vojín Sepekowski směrem do Německa. Na obzoru se otočil, vystřelil zpět a zasáhl strážmista Zásmětu do dalekohledu, který měl přes rameno. Střepy z něj přesekly strážmistrovi tepnu na noze – Zásměta na místě vykrvácel... I když byla událost vyšetřována již v roce 1938 i po válce, nebyl pachatel potrestán. Členové klubu vojenské historie Hraničářský pluk 19 vyrobili a na místo události umístili masivní dřevěný kříž s cedulí.
Josef Šlesinger , 31.10. 2009
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Vranovská Ves

Místa v okolí

 Pavlický dvůr
 Boskovštejn
 Šenkenberk
 Bukovina
 Jevišovice
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Jevišovice
 Kravsko
 Jevišovice
 Plenkovice
 Lesná
 Hostim
 Lapikus
 Slatina
 Slatina
 Slatina
 Čížov
 Pulkov
 Vranovská přehrada
 Ratíšovice
 Vesce
 Biskupice
 kostel sv. Barbory
 Biskupice
 Mniszkův kříž
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 manufaktura
 Grundův mlýn
 kaple Panny Marie
 jez
 Plaveč
 měšťanský dům
 Braitava
 Vranov nad Dyjí
 Újezd
 kostel sv. Prokopa
 Němčičky
 Únanov
 boží muka
 Mikulovice
 Vlčí dvůr
 Hardeggská vyhlídka
 židovský hřbitov
 Hardegg III
 Hardegg
 Hardegg II
 Krnčice
 Nový Hrádek u Lukova
 Litovany
 Nové Syrovice
 Králův stolec
 Pražská brána
 kostel sv. Michala
 městské hradby
 dům čp. 60
 masné krámy
 karner sv. Michala
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 Ugartův palác
 kostel sv. Jiljí
 Moravské Budějovice
 Althanský palác
 znojemské podzemí
 kostel sv. Mikuláše
 Radniční věž
 Daunův palác
 boží muka
 Vlkova věž
 Vrbkův kámen
 Červený most
 Kaja
 kostel sv. Václava
 Tavíkovice
 Louka
 Tvořihráz
 Louka
 Popice
 socha sv. Floriána
 Ruegers
 boží muka
 Mstěnice
 zaniklá ves Mstěnice
 kaple sv. Víta
 Mstěnice
 Litohoř
 židovský hřbitov
 Dyje
 Jakubov
 Lipňany
Základní informace místa
ID místa: 8484
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.11.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama