Poté, co vstoupila v platnost Mnichovská dohoda, došlo k úpravám čs. hranice. U Vranovské Vsi byl k jejímu střežení vyčleněn oddíl SOS pod velením štábního strážmistra četnictva Vladimíra Zásměty. Ten zde byl zastřelen německým vojákem.
Hlavní obrázek místa
Kříž štábního strážmistra Vladimíra Zásměty
© Josef Šlesinger, 10/2009

Vladimír Zásměta

Poté, co vstoupila v platnost Mnichovská dohoda, došlo i na jižní Moravě k úpravám československé hranice. U Vranovské Vsi, kde byla hranice nově vytyčována, byl k jejímu střežení vyčleněn oddíl Stráže obrany státu pod velením štábního strážmistra četnictva Vladimíra Zásměty. Byli ubytováni v hájovně nedaleko obce. Dne 18. října 1938 přistihla jejich hlídka hluboko na území republiky německé vojáky. Tito byli odzbrojeni a odvedeni do zmíněné hájovny. Druhý den byl na oplátku zajat Němci na demarkační čáře čs. vojín. Na místo incidentu se vydal velitel Zásměta. Došlo zde ke vzrušené debatě a k hrozbě zbraní z obou stran. Náhle začal utíkat německý vojín Sepekowski směrem do Německa. Na obzoru se otočil, vystřelil zpět a zasáhl strážmista Zásmětu do dalekohledu, který měl přes rameno. Střepy z něj přesekly strážmistrovi tepnu na noze – Zásměta na místě vykrvácel... I když byla událost vyšetřována již v roce 1938 i po válce, nebyl pachatel potrestán. Členové klubu vojenské historie Hraničářský pluk 19 vyrobili a na místo události umístili masivní dřevěný kříž s cedulí.
Josef Šlesinger , 31.10. 2009
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Vranovská Ves

Místa v okolí

 Pavlický dvůr
 Boskovštejn
 Šenkenberk
 Bukovina
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Jevišovice
 Jevišovice
 Kravsko
 Jevišovice
 Ctidružice
 Plenkovice
 Lesná
 Hostim
 kaple sv. Anny
 poklona
 poklona
 poklona
 poklona
 Lapikus
 poklona
 Slatina
 Slatina
 Slatina
 Claryho kříž
 Čížov
 Ratíšovice
 Pulkov
 Vranovská přehrada
 Vesce
 boží muka
 Biskupice
 kostel sv. Barbory
 Mniszkův kříž
 Biskupice
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 manufaktura
 Grundův mlýn
 jez
 kaple Panny Marie
 měšťanský dům
 Braitava
 Plaveč
 Vranov nad Dyjí
 kostel sv. Prokopa
 Újezd
 Únanov
 boží muka
 Němčičky
 Mikulovice
 Vlčí dvůr
 židovský hřbitov
 Hardeggská vyhlídka
 Hardegg III
 Hardegg
 Hardegg II
 Krnčice
 Litovany
 Nový Hrádek u Lukova
 Nové Syrovice
 Králův stolec
 Pražská brána
 kostel sv. Michala
 městské hradby
 dům čp. 60
 masné krámy
 karner sv. Michala
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 kaple sv. Anny
 fara
 Ugartův palác
 kostel sv. Jiljí
 Moravské Budějovice
 Althanský palác
 znojemské podzemí
 kostel sv. Mikuláše
 Radniční věž
 boží muka
 Daunův palác
 Vlkova věž
 Vrbkův kámen
 boží muka
 Červený most
 Kaja
 kostel sv. Václava
 Bohušice
 Tavíkovice
 Louka
 Tvořihráz
 Louka
 Popice
 socha sv. Floriána
 Ruegers
 boží muka
 Mstěnice
 zaniklá ves Mstěnice
 kaple sv. Víta
 Mstěnice
 Litohoř
 židovský hřbitov
 Dyje
 Jakubov
 Lipňany
Základní informace místa
ID místa: 8484
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.11.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama