Poutní kaple byla postavena v l. 1815-1816 na místě, kde původně stála boží muka. Oblíbené poutní místo až do období po 2 sv. válce, kdy bylo vysídleno německé obyvatelstvo a kaple zpustla. R. 1975 se zřítil krov a klenba s malbami F. Lederera. R. 1993 byla kaple obnovena (nástěnné malby M. Husák).
Hlavní obrázek místa
průčelí kaple
© Jan P. Štěpánek 07/2009
Kaple je součástí Havranického vřesoviště v Národním parku Podyjí, v blízkosti kaple rostou Popické lípy, jejichž stáří se odhaduje na 120 let. Lípy byly r. 2011 vyhlášeny "Stromy roku Znojemska". Ke kapli vede červená turistická značka.
E.H. podle http://farnost-popiceuznojma.uvadi.cz; http://abecedazahrady.dama.cz, 7.3. 2013
turistické

Ke kapli se pravidelně pořádají poutní procesí (vždy v neděli po 13. dni v měsíci, od 15:00 hod. Hlavní poutě jsou 25.3., 15.8. a 15.9.).

E.H. podle http://farnost-popiceuznojma.uvadi.cz, 7.3. 2013

historie

Poutní kaple Panny Marie Bolestné byla postavena na místě, kde původně stávala boží muka (roku 1680, v době kdy udeřila v oblasti morová rána, sem vedl křížovník Pavel Aleš Stros procesí za ukončení moru. Mor tenkrát skutečně přestal, a boží muka se stala oblíbeným poutním místem). Kapli nechala vystavět obec v letech 1815 - 1816, slavnostně byla vysvěcena r. 1817. Z Popic ke kapli každoročně chodilo poutní procesí, po 2. světové válce bylo původní německé obyvatelstvo vysídleno a kaple postupně zchátrala. Roku 1975 se zřítil krov a klenba s malbami F. Lederera. Roku 1993 byla kaple obnovena, autorem nástěnných maleb s námětem sedmi bolestí Panny Marie vytvořil M. Husák. Opravená kaple byla slavnostně vysvěcena 14. 8. 1993 pražským biskupem Františkem Lobkowiczem. Do oltáře byly uloženy pozůstatky svatého Klementa Hofbauera (1751-1820, římskokatolický kněz, řeholník, lidový misionář, založil mnoho škol pro chudé, zasloužil se o zrušení…  číst dále

E.H. podle http://farnost-popiceuznojma.uvadi.cz; http://abecedazahrady.dama.cz, 7.3. 2013

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Popice

Místa v okolí

 Popice
 socha sv. Floriána
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 Papírna
 sousoší Piety
 Šobes
 malovaný sklep
 Králův stolec
 kostel sv. Volfganga
 boží muka
 boží muka
 Vrbkův kámen
 Louka
 Louka
 Svatý Kámen
 boží muka
 boží muka
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 kostel sv. Mikuláše
 Althanský palác
 Daunův palác
 Radniční věž
 Vlkova věž
 boží muka
 Ugartův palác
 znojemské podzemí
 kostel sv. Michala
 Pražská brána
 městské hradby
 Červený most
 Galgen/šibenice
 Chvalovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 Dyje
 boží muka
 Niederfladnitz
 Kaja
 kostel sv. Prokopa
 Únanov
 poklona
 Tasovice
 poklona
 poklona
 poklona
 Plenkovice
 Kravsko
 poklona
 kaple sv. Anny
 Hardeggská vyhlídka
 Hardegg
 Lampelberk
 Čížov
 Hardegg II
 Hardegg III
 kaple Panny Marie
 Plaveč
 Lapikus
 Lesná
 Braitava
 Šenkenberk
 Panská rybárna
 vodní mlýn
 Tvořihráz
 Němčičky
 Fronsburg
 Bohunice
 Mikulovice
 Seefeld
 Mniszkův kříž
 Grundův mlýn
 Žerotice
 jez
 Vranov nad Dyjí
 měšťanský dům
 Claryho kříž
 kaple sv. Josefa
 manufaktura
 Vranovská přehrada
 Želetice
 Želetice
 Horní Dunajovice
 Neudegg
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Popice u Znojma
Znojmo-Popice 62
669 02
Tel: +420 732 586 126, 776 185 341
http://www.farnost-popiceuznojma.uvadi.cz/
farnost.popiceznojmo@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 8020
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.3.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama