Poutní kaple byla postavena v l. 1815-1816 na místě, kde původně stála boží muka. Oblíbené poutní místo až do období po 2 sv. válce, kdy bylo vysídleno německé obyvatelstvo a kaple zpustla. R. 1975 se zřítil krov a klenba s malbami F. Lederera. R. 1993 byla kaple obnovena (nástěnné malby M. Husák).
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 02/2014
Kaple je součástí Havranického vřesoviště v Národním parku Podyjí, v blízkosti kaple rostou Popické lípy, jejichž stáří se odhaduje na 120 let. Lípy byly r. 2011 vyhlášeny "Stromy roku Znojemska". Ke kapli vede červená turistická značka.
E.H. podle http://farnost-popiceuznojma.uvadi.cz; http://abecedazahrady.dama.cz, 7.3. 2013
turistické

Ke kapli se pravidelně pořádají poutní procesí (vždy v neděli po 13. dni v měsíci, od 15:00 hod. Hlavní poutě jsou 25.3., 15.8. a 15.9.).

E.H. podle http://farnost-popiceuznojma.uvadi.cz, 7.3. 2013

historie

Poutní kaple Panny Marie Bolestné byla postavena na místě, kde původně stávala boží muka (roku 1680, v době kdy udeřila v oblasti morová rána, sem vedl křížovník Pavel Aleš Stros procesí za ukončení moru. Mor tenkrát skutečně přestal, a boží muka se stala oblíbeným poutním místem). Kapli nechala vystavět obec v letech 1815 - 1816, slavnostně byla vysvěcena r. 1817. Z Popic ke kapli každoročně chodilo poutní procesí, po 2. světové válce bylo původní německé obyvatelstvo vysídleno a kaple postupně zchátrala. Roku 1975 se zřítil krov a klenba s malbami F. Lederera. Roku 1993 byla kaple obnovena, autorem nástěnných maleb s námětem sedmi bolestí Panny Marie vytvořil M. Husák. Opravená kaple byla slavnostně vysvěcena 14. 8. 1993 pražským biskupem Františkem Lobkowiczem. Do oltáře byly uloženy pozůstatky svatého Klementa Hofbauera (1751-1820, římskokatolický kněz, řeholník, lidový misionář, založil mnoho škol pro chudé, zasloužil se o zrušení…  číst dále

E.H. podle http://farnost-popiceuznojma.uvadi.cz; http://abecedazahrady.dama.cz, 7.3. 2013

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Popice

Místa v okolí

 Popice
 socha sv. Floriána
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 Papírna
 sousoší Piety
 Šobes
 malovaný sklep
 Králův stolec
 kostel sv. Volfganga
 boží muka
 boží muka
 Vrbkův kámen
 Louka
 Louka
 Svatý Kámen
 boží muka
 boží muka
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 kostel sv. Mikuláše
 Althanský palác
 Daunův palác
 Radniční věž
 Vlkova věž
 boží muka
 Ugartův palác
 znojemské podzemí
 kostel sv. Michala
 Pražská brána
 městské hradby
 Červený most
 Galgen/šibenice
 Chvalovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 Dyje
 Niederfladnitz
 Kaja
 kostel sv. Prokopa
 Únanov
 Tasovice
 Plenkovice
 Kravsko
 Hardeggská vyhlídka
 Hardegg
 Lampelberk
 Čížov
 Hardegg II
 Hardegg III
 kaple Panny Marie
 Plaveč
 Lapikus
 Lesná
 Braitava
 Šenkenberk
 Panská rybárna
 vodní mlýn
 Tvořihráz
 Němčičky
 Bohunice
 Mikulovice
 Seefeld
 Mniszkův kříž
 jez
 Grundův mlýn
 Žerotice
 měšťanský dům
 Vranov nad Dyjí
 kaple sv. Josefa
 manufaktura
 Vranovská přehrada
 Želetice
 Želetice
 Horní Dunajovice
 Neudegg
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Popice u Znojma
Znojmo-Popice 62
669 02
Tel: +420 732 586 126, 776 185 341
http://www.farnost-popiceuznojma.uvadi.cz/
farnost.popiceznojmo@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 8020
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.3.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama