Poklona byla vybudována v souvislosti s poutním místem, které v Hlubokých Mašůvkách roku 1690 založil Raduit de Souches. Patří do souboru 7 výklenkových barokních kapliček znázorňujících sedm radostí Panny Marie. Postavena před pol. 18. století, od roku 1953 je památkově chráněná.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 06/2021
Poklona u cesty mezi Příměticemi a Hlubokými Mašůvkami byla vybudována v souvislosti s poutním místem, které v Hlubokých Mašůvkách roku 1690 založil Raduit de Souches, francouzský šlechtic a úspěšný obránce Brna před Švédy. Patří do souboru původně 7 barokních výklenkových kapliček, vyzdobených malbami znázorňujícími sedm radostí Panny Marie. Soubor vznikl někdy před polovinou 18. století, zachycen je na mapě 1. vojenského mapování. Podle pověsti poklony nechal jako projev vděčnosti vybudovat chromý poutník, který se po pouti do Mašůvek uzdravil.
Milan Caha (zdroj: https://pamatkovykatalog.cz), 20.7. 2021
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Hluboké Mašůvky

Místa v okolí

 poklona
 poklona
 poklona
 poklona
 kaple sv. Anny
 Plenkovice
 boží muka
 kostel sv. Prokopa
 Únanov
 Lapikus
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 Kravsko
 kaple Panny Marie
 Plaveč
 židovský hřbitov
 Němčičky
 Pražská brána
 kostel sv. Michala
 městské hradby
 Mikulovice
 Ugartův palác
 Althanský palác
 Znojmo
 Červený most
 znojemské podzemí
 kaple sv. Kateřiny
 Radniční věž
 Daunův palác
 kostel sv. Mikuláše
 Vlkova věž
 boží muka
 boží muka
 Vrbkův kámen
 Králův stolec
 Tvořihráz
 Jevišovice
 Louka
 Louka
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Šenkenberk
 Jevišovice
 boží muka
 Jevišovice
 Ratíšovice
 Dyje
 Popice
 Pavlický dvůr
 socha sv. Floriána
 Horní Dunajovice
 Žerotice
 boží muka
 Boskovštejn
 Želetice
 Papírna
 Želetice
 Bohunice
 Lesná
 kostel sv. Linharta
 Višňové
 Šobes
 Slatina
 Slatina
 Slatina
 Újezd
 Čížov
 Bukovina
 Tasovice
 Nový Hrádek u Lukova
 sousoší Piety
 malovaný sklep
 kostel sv. Volfganga
 boží muka
 Biskupice
 boží muka
 Hardeggská vyhlídka
 Biskupice
 Hardegg III
 Svatý Kámen
 Kaja
 Pustý zámek
 Hardegg
 Tavíkovice
 Hardegg II
 Chvalovice
 Braitava
 Ctidružice
 Pulkov
 Hostim
 Galgen/šibenice
 Claryho kříž
 Skalice
 Horní Kounice
 sýpka
 Lechovice
 Niederfladnitz
 Džbánice
 dvůr Alinkov
 Rešice
 Vesce
 Tulešice
 vodní mlýn
 Panská rybárna
Základní informace místa
ID místa: 15815
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama