měšťanský dům

Pitourův dům, U černého orla
Renesanční dům byl postaven v r. 1524 na místě pozdně středověké stavby. Později přestavěn barokně. Po r. 1766 upraven na hostinec. V současnosti slouží jako hotel.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2020
Vranov nad Dyjí, dříve pouze Vranov (německy Frain), leží na jižní Moravě v údolí řeky Dyje. Tento malebný městys má mnoho kulturních památek. Dominantou je jeden z nejkrásnějších zámků tyčící se na vysoké skále nad řekou Dyjí, na níž je památkově chráněný jez. Ve Vranově také naleznete několik památkově chráněných historických měšťanských domů, radnici, panský mlýn, manufakturu, kostel Nanebevzetí P. Marie s farou a kaplí sv. Ondřeje, kapli sv. Josefa, kapli Nejsvětější Trojice, několik výklenkových kapliček, sloup se sochou P. Marie, sochu sv. Jana Nepomuckého a další. Kolem Vranova prochází množství turistických tras. Je zde mnoho vyhlídkových míst a dalších zajímavých staveb. Za zmínku stojí i bývalý panský dvůr a mnoho pevnůstek prvorepublikového opevnění. Jednou z nejstarších světských staveb městečka je měšťanský dům (dnešní Hotel pod zámkem č.p. 45) s datací 1524.
© Luděk Vláčil 08/2020, 16.2. 2021
popis

V jádru pozdně středověký městský dům, přestavěný v renesančním a později barokním slohu, patří k nejstarší historické zástavbě městečka. Objekt s dochovanými prvky renesanční a barokní architektury má v přízemí zachovalé křížové klenby. Ve štítu uličního průčelí je letopočet 1524 a dva erby. Nad nimi se trojúhelníkový tympanon s iniciály JT připomínající úpravy v r. 1934. Dům je kulturní památkou ČR.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz/mestansky-dum-14146910, a další, 16.2. 2021

historie

Současný dům byl postaven v roce 1524 v renesančním slohu na místě pozdně středověké stavby. Budova byla součástí svobodného šlechtického dvora „Edelhof“ patřícího rodu von Poitner. V roce 1766 Urban von Pointner dům vyměnil za dnes již neexistující dvůr „Wieshof”. Majitelé vranovského panství „Edelhof“ přebudovali na hostinec, který se až do roku 1945 nazýval „U černého orla“ (Zum Schvarzen Adler). V roce 1934 proběhly úpravy. Po vysídlení německého obyvatelstva budovu získal Otakar Pitour, ale již v roce 1948 byl majetek zestátněn. Dnes je objekt v soukromém vlastnictví a slouží jako hotel s restaurací.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.soupispamatek.com/okres_znojmo/foto/vranovnaddyji/vranovnaddyji.htm a další, 16.2. 2021

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Vranov nad Dyjí

Místa v okolí

 Vranov nad Dyjí
 jez
 Grundův mlýn
 kaple sv. Josefa
 manufaktura
 Mniszkův kříž
 Vlčí dvůr
 Vranovská přehrada
 Braitava
 Lesná
 Čížov
 Hardegg III
 Ruegers
 Hardeggská vyhlídka
 Hardegg
 Hardegg II
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Oslnovice
 Cornštejn
 Šenkenberk
 Rumburak
 Frejštejn
 Kaja
 Bítov
 Pavlický dvůr
 Niederfladnitz
 boží muka
 Kravsko
 Boskovštejn
 Uherčice
 Uherčice
 kostel sv. Barbory
 Nové Syrovice
 Plenkovice
 radnice
 Thürnau
 Vesce
 Drosendorf
 Galgen/šibenice
 městské opevnění
 Hornice
 Bukovina
 Krnčice
 Šobes
 Hostim
 Králův stolec
 Papírna
 Police
 Svatý Kámen
 barokní sýpka
 Jevišovice
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Volfganga
 Jevišovice
 boží muka
 socha sv. Floriána
 Jevišovice
 Popice
 kostel sv. Linharta
 sousoší Piety
 boží muka
 malovaný sklep
 boží muka
 Slatina
 Slatina
 Slatina
Základní informace místa
ID místa: 15319
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama