měšťanský dům

Pitourův dům, U černého orla
Renesanční dům byl postaven v r. 1524 na místě pozdně středověké stavby. Později přestavěn barokně. Po r. 1766 upraven na hostinec. V současnosti slouží jako hotel.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2020
Vranov nad Dyjí, dříve pouze Vranov (německy Frain), leží na jižní Moravě v údolí řeky Dyje. Tento malebný městys má mnoho kulturních památek. Dominantou je jeden z nejkrásnějších zámků tyčící se na vysoké skále nad řekou Dyjí, na níž je památkově chráněný jez. Ve Vranově také naleznete několik památkově chráněných historických měšťanských domů, radnici, panský mlýn, manufakturu, kostel Nanebevzetí P. Marie s farou a kaplí sv. Ondřeje, kapli sv. Josefa, kapli Nejsvětější Trojice, několik výklenkových kapliček, sloup se sochou P. Marie, sochu sv. Jana Nepomuckého a další. Kolem Vranova prochází množství turistických tras. Je zde mnoho vyhlídkových míst a dalších zajímavých staveb. Za zmínku stojí i bývalý panský dvůr a mnoho pevnůstek prvorepublikového opevnění. Jednou z nejstarších světských staveb městečka je měšťanský dům (dnešní Hotel pod zámkem č.p. 45) s datací 1524.
© Luděk Vláčil 08/2020, 16.2. 2021
popis

V jádru pozdně středověký městský dům, přestavěný v renesančním a později barokním slohu, patří k nejstarší historické zástavbě městečka. Objekt s dochovanými prvky renesanční a barokní architektury má v přízemí zachovalé křížové klenby. Ve štítu uličního průčelí je letopočet 1524 a dva erby. Nad nimi se trojúhelníkový tympanon s iniciály JT připomínající úpravy v r. 1934. Dům je kulturní památkou ČR.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz/mestansky-dum-14146910, a další, 16.2. 2021

historie

Současný dům byl postaven v roce 1524 v renesančním slohu na místě pozdně středověké stavby. Budova byla součástí svobodného šlechtického dvora „Edelhof“ patřícího rodu von Poitner. V roce 1766 Urban von Pointner dům vyměnil za dnes již neexistující dvůr „Wieshof”. Majitelé vranovského panství „Edelhof“ přebudovali na hostinec, který se až do roku 1945 nazýval „U černého orla“ (Zum Schvarzen Adler). V roce 1934 proběhly úpravy. Po vysídlení německého obyvatelstva budovu získal Otakar Pitour, ale již v roce 1948 byl majetek zestátněn. Dnes je objekt v soukromém vlastnictví a slouží jako hotel s restaurací.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.soupispamatek.com/okres_znojmo/foto/vranovnaddyji/vranovnaddyji.htm a další, 16.2. 2021

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Vranov nad Dyjí

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15319
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama