měšťanský dům

Pitourův dům, U černého orla
Renesanční dům byl postaven v r. 1524 na místě pozdně středověké stavby. Později přestavěn barokně. Po r. 1766 upraven na hostinec. V současnosti slouží jako hotel.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2020
Vranov nad Dyjí, dříve pouze Vranov (německy Frain), leží na jižní Moravě v údolí řeky Dyje. Tento malebný městys má mnoho kulturních památek. Dominantou je jeden z nejkrásnějších zámků tyčící se na vysoké skále nad řekou Dyjí, na níž je památkově chráněný jez. Ve Vranově také naleznete několik památkově chráněných historických měšťanských domů, radnici, panský mlýn, manufakturu, kostel Nanebevzetí P. Marie s farou a kaplí sv. Ondřeje, kapli sv. Josefa, kapli Nejsvětější Trojice, několik výklenkových kapliček, sloup se sochou P. Marie, sochu sv. Jana Nepomuckého a další. Kolem Vranova prochází množství turistických tras. Je zde mnoho vyhlídkových míst a dalších zajímavých staveb. Za zmínku stojí i bývalý panský dvůr a mnoho pevnůstek prvorepublikového opevnění. Jednou z nejstarších světských staveb městečka je měšťanský dům (dnešní Hotel pod zámkem č.p. 45) s datací 1524.
© Luděk Vláčil 08/2020, 16.2. 2021
popis

V jádru pozdně středověký městský dům, přestavěný v renesančním a později barokním slohu, patří k nejstarší historické zástavbě městečka. Objekt s dochovanými prvky renesanční a barokní architektury má v přízemí zachovalé křížové klenby. Ve štítu uličního průčelí je letopočet 1524 a dva erby. Nad nimi se trojúhelníkový tympanon s iniciály JT připomínající úpravy v r. 1934. Dům je kulturní památkou ČR.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz/mestansky-dum-14146910, a další, 16.2. 2021

historie

Současný dům byl postaven v roce 1524 v renesančním slohu na místě pozdně středověké stavby. Budova byla součástí svobodného šlechtického dvora „Edelhof“ patřícího rodu von Poitner. V roce 1766 Urban von Pointner dům vyměnil za dnes již neexistující dvůr „Wieshof”. Majitelé vranovského panství „Edelhof“ přebudovali na hostinec, který se až do roku 1945 nazýval „U černého orla“ (Zum Schvarzen Adler). V roce 1934 proběhly úpravy. Po vysídlení německého obyvatelstva budovu získal Otakar Pitour, ale již v roce 1948 byl majetek zestátněn. Dnes je objekt v soukromém vlastnictví a slouží jako hotel s restaurací.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.soupispamatek.com/okres_znojmo/foto/vranovnaddyji/vranovnaddyji.htm a další, 16.2. 2021

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Vranov nad Dyjí

Místa v okolí

 jez
 Grundův mlýn
 Vranov nad Dyjí
 manufaktura
 kaple sv. Josefa
 Mniszkův kříž
 Vlčí dvůr
 Vranovská přehrada
 Claryho kříž
 Braitava
 Lesná
 Čížov
 Hardegg III
 Ruegers
 Hardeggská vyhlídka
 Hardegg II
 Hardegg
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Oslnovice
 Cornštejn
 Šenkenberk
 Rumburak
 Frejštejn
 Kaja
 Bítov
 Fronsburg
 Ctidružice
 Pavlický dvůr
 Oberhöflein
 dvůr Mitrov
 Niederfladnitz
 boží muka
 Boskovštejn
 Kravsko
 Uherčice
 Uherčice
 kostel sv. Barbory
 Nové Syrovice
 Plenkovice
 Thürnau
 radnice
 Galgen/šibenice
 Vesce
 městské opevnění
 Drosendorf
 Hornice
 Krnčice
 Bukovina
 Šobes
 Hostim
 Papírna
 Králův stolec
 Police
 Svatý Kámen
 barokní sýpka
 Jevišovice
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Volfganga
 Jevišovice
 boží muka
 Popice
 Jevišovice
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Linharta
 sousoší Piety
 boží muka
 malovaný sklep
 boží muka
 Slatina
 Slatina
 Slatina
Základní informace místa
ID místa: 15319
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama