Renesanční dům byl postaven v r. 1524 na místě pozdně středověké stavby. Později přestavěn barokně. Po r. 1766 upraven na hostinec. V současnosti slouží jako hotel.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2020
Vranov nad Dyjí, dříve pouze Vranov (německy Frain), leží na jižní Moravě v údolí řeky Dyje. Tento malebný městys má mnoho kulturních památek. Dominantou je jeden z nejkrásnějších zámků tyčící se na vysoké skále nad řekou Dyjí, na níž je památkově chráněný jez. Ve Vranově také naleznete několik památkově chráněných historických měšťanských domů, radnici, panský mlýn, manufakturu, kostel Nanebevzetí P. Marie s farou a kaplí sv. Ondřeje, kapli sv. Josefa, kapli Nejsvětější Trojice, několik výklenkových kapliček, sloup se sochou P. Marie, sochu sv. Jana Nepomuckého a další. Kolem Vranova prochází množství turistických tras. Je zde mnoho vyhlídkových míst a dalších zajímavých staveb. Za zmínku stojí i bývalý panský dvůr a mnoho pevnůstek prvorepublikového opevnění. Jednou z nejstarších světských staveb městečka je měšťanský dům (dnešní Hotel pod zámkem č.p. 45) s datací 1524.
© Luděk Vláčil 08/2020, 16.2. 2021

  historie

  Současný dům byl postaven v roce 1524 v renesančním slohu na místě pozdně středověké stavby. Budova byla součástí svobodného šlechtického dvora „Edelhof“ patřícího rodu von Poitner. V roce 1766 Urban von Pointner dům vyměnil za dnes již neexistující dvůr „Wieshof”. Majitelé vranovského panství „Edelhof“ přebudovali na hostinec, který se až do roku 1945 nazýval „U černého orla“ (Zum Schvarzen

  Luděk Vláčil - zdroj: http://www.soupispamatek.com/okres_znojmo/foto/vranovnaddyji/vranovnaddyji.htm a další, 16.2. 2021

  popis

  V jádru pozdně středověký městský dům, přestavěný v renesančním a později barokním slohu, patří k nejstarší historické zástavbě městečka. Objekt s dochovanými prvky renesanční a barokní architektury má v přízemí zachovalé křížové klenby. Ve štítu uličního průčelí je letopočet 1524 a dva erby. Nad nimi se trojúhelníkový tympanon s iniciály JT připomínající úpravy v r. 1934. Dům je kulturní

  Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz/mestansky-dum-14146910, a další, 16.2. 2021
  Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Vranov nad Dyjí

  Místa v okolí

   jez
   Vranov nad Dyjí
   Grundův mlýn
   kaple sv. Josefa
   manufaktura
   Mniszkův kříž
   Vlčí dvůr
   Vranovská přehrada
   Braitava
   Lesná
   Čížov
   Hardegg III
   Ruegers
   Hardeggská vyhlídka
   Hardegg II
   Hardegg
   židovský hřbitov
   kostel sv. Václava
   Oslnovice
   Cornštejn
   Šenkenberk
   Rumburak
   Frejštejn
   Kaja
   Bítov
   Pavlický dvůr
   Niederfladnitz
   boží muka
   Boskovštejn
   Kravsko
   Uherčice
   Uherčice
   kostel sv. Barbory
   Nové Syrovice
   Plenkovice
   Thürnau
   radnice
   Galgen/šibenice
   městské opevnění
   Drosendorf
   Vesce
   Hornice
   Bukovina
   Krnčice
   Šobes
   Hostim
   Papírna
   Králův stolec
   Police
   Svatý Kámen
   barokní sýpka
   Jevišovice
   kostel sv. Josefa
   Jevišovice
   kostel sv. Volfganga
   boží muka
   Jevišovice
   socha sv. Floriána
   Popice
   kostel sv. Linharta
   sousoší Piety
   boží muka
   malovaný sklep
   boží muka
   Slatina
   Slatina
   Slatina
  Základní informace místa
  ID místa: 15319
  Typ místa: ostatní
  Podkategorie: palác, dům
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 20.2.2021
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama