měšťanský dům

Pitourův dům, U černého orla
Renesanční dům byl postaven v r. 1524 na místě pozdně středověké stavby. Později přestavěn barokně. Po r. 1766 upraven na hostinec. V současnosti slouží jako hotel.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2020
Vranov nad Dyjí, dříve pouze Vranov (německy Frain), leží na jižní Moravě v údolí řeky Dyje. Tento malebný městys má mnoho kulturních památek. Dominantou je jeden z nejkrásnějších zámků tyčící se na vysoké skále nad řekou Dyjí, na níž je památkově chráněný jez. Ve Vranově také naleznete několik památkově chráněných historických měšťanských domů, radnici, panský mlýn, manufakturu, kostel Nanebevzetí P. Marie s farou a kaplí sv. Ondřeje, kapli sv. Josefa, kapli Nejsvětější Trojice, několik výklenkových kapliček, sloup se sochou P. Marie, sochu sv. Jana Nepomuckého a další. Kolem Vranova prochází množství turistických tras. Je zde mnoho vyhlídkových míst a dalších zajímavých staveb. Za zmínku stojí i bývalý panský dvůr a mnoho pevnůstek prvorepublikového opevnění. Jednou z nejstarších světských staveb městečka je měšťanský dům (dnešní Hotel pod zámkem č.p. 45) s datací 1524.
© Luděk Vláčil 08/2020, 16.2. 2021
popis

V jádru pozdně středověký městský dům, přestavěný v renesančním a později barokním slohu, patří k nejstarší historické zástavbě městečka. Objekt s dochovanými prvky renesanční a barokní architektury má v přízemí zachovalé křížové klenby. Ve štítu uličního průčelí je letopočet 1524 a dva erby. Nad nimi se trojúhelníkový tympanon s iniciály JT připomínající úpravy v r. 1934. Dům je kulturní památkou ČR.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz/mestansky-dum-14146910, a další, 16.2. 2021

historie

Současný dům byl postaven v roce 1524 v renesančním slohu na místě pozdně středověké stavby. Budova byla součástí svobodného šlechtického dvora „Edelhof“ patřícího rodu von Poitner. V roce 1766 Urban von Pointner dům vyměnil za dnes již neexistující dvůr „Wieshof”. Majitelé vranovského panství „Edelhof“ přebudovali na hostinec, který se až do roku 1945 nazýval „U černého orla“ (Zum Schvarzen Adler). V roce 1934 proběhly úpravy. Po vysídlení německého obyvatelstva budovu získal Otakar Pitour, ale již v roce 1948 byl majetek zestátněn. Dnes je objekt v soukromém vlastnictví a slouží jako hotel s restaurací.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.soupispamatek.com/okres_znojmo/foto/vranovnaddyji/vranovnaddyji.htm a další, 16.2. 2021

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Vranov nad Dyjí

Místa v okolí

 jez
 Grundův mlýn
 Vranov nad Dyjí
 manufaktura
 kaple sv. Josefa
 Mniszkův kříž
 Vlčí dvůr
 vodní nádrž Vranov
 Claryho kříž
 Braitava
 Lesná
 Čížov
 Hardegg III
 Ruegers
 Hardeggská vyhlídka
 Hardegg II
 Hardegg
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Oslnovice
 Cornštejn
 Šenkenberk
 Rumburak
 Frejštejn
 Kaja
 Bítov
 Fronsburg
 Ctidružice
 Pavlický dvůr
 Oberhöflein
 dvůr Mitrov
 Niederfladnitz
 boží muka
 Boskovštejn
 Kravsko
 Uherčice
 Uherčice
 kostel sv. Barbory
 Nové Syrovice
 Plenkovice
 Thürnau
 radnice
 Galgen/šibenice
 Vesce
 městské opevnění
 Drosendorf
 Hornice
 Krnčice
 Bukovina
 Šobes
 Hostim
 Papírna
 Králův stolec
 Police
 Svatý Kámen
 barokní sýpka
 Jevišovice
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Volfganga
 Jevišovice
 boží muka
 Popice
 Jevišovice
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Linharta
 sousoší Piety
 boží muka
 malovaný sklep
 boží muka
 Slatina
 Slatina
 Slatina
Základní informace místa
ID místa: 15319
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama