Nejrozsáhlejší a nejzachovalejší systém podzemí ve střední Evropě. Bezmála 30 km chodeb pod historickým jádrem Znojma dosahuje úrovní 3. až 4. patra. Systém budován od konce 14. do konce 19. století.
Hlavní obrázek místa
interiér chodeb znojemského podzemí
© Jan P. Štěpánek 07/2009
Unikátní historicko technická památka v rámci střední Evropy – to je slavné znojemské podzemí. Vyvinulo se z původních gotických sklepních prostor kamenných měšťanských domů, které byly po staletí rozšiřovány a prohlubovány. Od 60. let 20. století probíhá systematický výzkum a sanace podzemních prostor, které byly korunovány zpřístupněním části znojemského podzemí pro veřejnost. Ačkoliv přibližně hodinová prohlídka návštěvníka seznámí s jen malým zlomkem podzemních prostor, je i tak tento zážitek nezapomenutelný. Výborný a originální stylový průvodce vás s humorem sobě vlastním provede asi kilometrem chodeb a seznámí s historiií podzemí, způsobem jeho budování a neopomene ani zmínit zdejší pověsti a strašidla. Neodmyslitelnou součástí prohlídky je i menší ochutnávka výborných vín společnosti Znovín.
Jan P. Štěpánek, 10.11. 2009
popis

Chodby znojemského podzemí byly kutány jednoduchými metodami za pomocí sekáčku, mlátku, špičáku a lopaty a v kožených vacích byla vytěžená hornina nošena na povrch. V místech, kde byla hornina extremně tvrdá, byla užívána metoda prudkého nahřívání a rychlého ochlazování, aby skála popukala. Pod historickým jádrem Znojma bylo vybudováno celkem více než 30 km chodeb v úrovních druhého, třetího a lokálně čtvrtého patra, což znamená ve výsledku do hloubky od tří do jedenácti metrů. Celkem bylo z podzemí vytěženo na 50–55 tisíc kubíků tvrdé skály, která byla využita při výstavbě městských staveb a hradeb. Samostatnou kapitolu by si jistě zasloužil i systém cirkulace podzemních vod, které byly jímány v celé řadě studní a propojeny tzv. jezuitským vodovodem – unikátním technickým dílem, o jehož vybudování se jezuitský řád zasloužil.

Jan P. Štěpánek, 10.11. 2009

historie

Vznik rozsáhlých podzemních prostor pod historickým jádrem města Znojma lze klást do konce 14. století, kdy vyvrcholila gotická výstavba kamenných domů a dlážděných uličních sítí. S budováním podzemí údajně pomáhali znojemským zdatní odborníci z Jihlavy. Předpokládá se, že poměrně brzy pokryla podzemní síť celou plochu hradbami obehnaného města a na některých místech jeho obvod dokonce přesáhla. S postupem času byly podzemní chodby rozšiřovány a hloubeny na úroveň několika pater. Práce na budování těchto prostor probíhala s přestávkami způsobenými válečnými událostmi a pohromami až do konce 19. století. V časech pokoje a míru sklepení sloužilo jako sklady potravin, vína a piva, jelikož zde byla po celý rok konstatně nízká teplota. V době nepokojů a válek tyto prostory dobře posloužily jako dokonalý úkryt.Velké ohrožení existence podzemí města Znojma znamenal konec 2. světové války a blízká doba po ní. Centrum města…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 10.11. 2009

okruhy, vstupné

Otvírací doba: květen – září denně 9–17 červenec – srpen denně 9–18 říjen – duben po–so 10–17, ne 13–16 hod. Cena: říjen – květen klasický okruh: 50,-/dospělí, děti, studenti, důchodci 30,-, rodinný pas 45,-/dospělí, děti 27,-, okruh Tajemné podzemí: 50,-/dospělí, děti, studenti, důchodci 30,-, rodinné vstupné 50,-/100,-, skupinové 20,-,

10.11. 2009

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Znojmo

Místa v okolí

 Radniční věž
 Ugartův palác
 Althanský palác
 Daunův palác
 Vlkova věž
 boží muka
 kostel sv. Michala
 městské hradby
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Kateřiny
 Pražská brána
 Znojmo
 Červený most
 Vrbkův kámen
 Louka
 Louka
 židovský hřbitov
 boží muka
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 Králův stolec
 Popice
 socha sv. Floriána
 Dyje
 kostel sv. Prokopa
 Únanov
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 Papírna
 Šobes
 boží muka
 malovaný sklep
 sousoší Piety
 Tasovice
 Plenkovice
 boží muka
 kostel sv. Volfganga
 Chvalovice
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 Kravsko
 Lapikus
 Svatý Kámen
 Tvořihráz
 Němčičky
 Nový Hrádek u Lukova
 Galgen/šibenice
 Bohunice
 Mikulovice
 Žerotice
 Kaja
 Niederfladnitz
 Šenkenberk
 Želetice
 Želetice
 Čížov
 Lampelberk
 Horní Dunajovice
 Hardeggská vyhlídka
 vodní mlýn
 Lechovice
 Panská rybárna
 Lesná
 Hardegg
 Hardegg III
 Hardegg II
 Jevišovice
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Jevišovice
 Jevišovice
 Višňové
 Pavlický dvůr
 Boskovštejn
 kostel sv. Jiljí
 Jaroslavice
 Skalice
 Seefeld
 sýpka
Kontaktní informace
Znojemské podzemí
Slepičí trh 2
66901
Znojmo
Tel: 515221342
Základní informace místa
ID místa: 8024
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 10.11.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.


Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.


reklama