Nejrozsáhlejší a nejzachovalejší systém podzemí ve střední Evropě. Bezmála 30 km chodeb pod historickým jádrem Znojma dosahuje úrovní 3. až 4. patra. Systém budován od konce 14. do konce 19. století.
Hlavní obrázek místa
interiér chodeb znojemského podzemí
© Jan P. Štěpánek 07/2009
Unikátní historicko technická památka v rámci střední Evropy – to je slavné znojemské podzemí. Vyvinulo se z původních gotických sklepních prostor kamenných měšťanských domů, které byly po staletí rozšiřovány a prohlubovány. Od 60. let 20. století probíhá systematický výzkum a sanace podzemních prostor, které byly korunovány zpřístupněním části znojemského podzemí pro veřejnost. Ačkoliv přibližně hodinová prohlídka návštěvníka seznámí s jen malým zlomkem podzemních prostor, je i tak tento zážitek nezapomenutelný. Výborný a originální stylový průvodce vás s humorem sobě vlastním provede asi kilometrem chodeb a seznámí s historiií podzemí, způsobem jeho budování a neopomene ani zmínit zdejší pověsti a strašidla. Neodmyslitelnou součástí prohlídky je i menší ochutnávka výborných vín společnosti Znovín.
Jan P. Štěpánek, 10.11. 2009
popis

Chodby znojemského podzemí byly kutány jednoduchými metodami za pomocí sekáčku, mlátku, špičáku a lopaty a v kožených vacích byla vytěžená hornina nošena na povrch. V místech, kde byla hornina extremně tvrdá, byla užívána metoda prudkého nahřívání a rychlého ochlazování, aby skála popukala. Pod historickým jádrem Znojma bylo vybudováno celkem více než 30 km chodeb v úrovních druhého, třetího a lokálně čtvrtého patra, což znamená ve výsledku do hloubky od tří do jedenácti metrů. Celkem bylo z podzemí vytěženo na 50–55 tisíc kubíků tvrdé skály, která byla využita při výstavbě městských staveb a hradeb. Samostatnou kapitolu by si jistě zasloužil i systém cirkulace podzemních vod, které byly jímány v celé řadě studní a propojeny tzv. jezuitským vodovodem – unikátním technickým dílem, o jehož vybudování se jezuitský řád zasloužil.

Jan P. Štěpánek, 10.11. 2009

historie

Vznik rozsáhlých podzemních prostor pod historickým jádrem města Znojma lze klást do konce 14. století, kdy vyvrcholila gotická výstavba kamenných domů a dlážděných uličních sítí. S budováním podzemí údajně pomáhali znojemským zdatní odborníci z Jihlavy. Předpokládá se, že poměrně brzy pokryla podzemní síť celou plochu hradbami obehnaného města a na některých místech jeho obvod dokonce přesáhla. S postupem času byly podzemní chodby rozšiřovány a hloubeny na úroveň několika pater. Práce na budování těchto prostor probíhala s přestávkami způsobenými válečnými událostmi a pohromami až do konce 19. století. V časech pokoje a míru sklepení sloužilo jako sklady potravin, vína a piva, jelikož zde byla po celý rok konstatně nízká teplota. V době nepokojů a válek tyto prostory dobře posloužily jako dokonalý úkryt.Velké ohrožení existence podzemí města Znojma znamenal konec 2. světové války a blízká doba po ní. Centrum města…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 10.11. 2009

okruhy, vstupné

Otvírací doba: květen – září denně 9–17 červenec – srpen denně 9–18 říjen – duben po–so 10–17, ne 13–16 hod. Cena: říjen – květen klasický okruh: 50,-/dospělí, děti, studenti, důchodci 30,-, rodinný pas 45,-/dospělí, děti 27,-, okruh Tajemné podzemí: 50,-/dospělí, děti, studenti, důchodci 30,-, rodinné vstupné 50,-/100,-, skupinové 20,-,

10.11. 2009

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Znojmo

Místa v okolí

 Ugartův palác
 Althanský palác
 Daunův palác
 Radniční věž
 boží muka
 kostel sv. Michala
 městské hradby
 kostel sv. Mikuláše
 Vlkova věž
 kaple sv. Kateřiny
 Pražská brána
 Znojmo
 Červený most
 Vrbkův kámen
 Louka
 Louka
 židovský hřbitov
 vodní nádrž Znojmo
 boží muka
 Přímětice
 kostel sv. Markéty
 Králův stolec
 boží muka
 Popice
 socha sv. Floriána
 Dyje
 Únanov
 kostel sv. Prokopa
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 poklona
 poklona
 Papírna
 poklona
 poklona
 Šobes
 boží muka
 poklona
 malovaný sklep
 sousoší Piety
 kaple sv. Anny
 Tasovice
 Plenkovice
 boží muka
 kostel sv. Volfganga
 Chvalovice
 Kravsko
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 Lapikus
 Svatý Kámen
 Tvořihráz
 Němčičky
 Nový Hrádek u Lukova
 Galgen/šibenice
 Bohunice
 Mikulovice
 Žerotice
 Kaja
 Niederfladnitz
 Šenkenberk
 Želetice
 Želetice
 Lampelberk
 Čížov
 Horní Dunajovice
 Hardeggská vyhlídka
 vodní mlýn
 Panská rybárna
 Lechovice
 Lesná
 Hardegg
 Hardegg III
 Hardegg II
 Jevišovice
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Jevišovice
 Višňové
 Jevišovice
 Pavlický dvůr
 Boskovštejn
 kostel sv. Jiljí
 Jaroslavice
 Skalice
 Seefeld
 sýpka
 Ctidružice
Kontaktní informace
Znojemské podzemí
Slepičí trh 2
66901
Znojmo
Tel: 515221342
Základní informace místa
ID místa: 8024
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 10.11.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama