Hrad postaven ve 12.stol. pány z rodu von Plain. Hrad značné poškozen zemětřesením v roce 1754, rekonstrukce trvala až do roku 1905. Na hradě se nachází expozice zaměřená na mexického císaře Maxmiliána Habsburského.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2020
Hardegg, nejmenší město v Rakousku, leží 12 km západně od Znojma, na soutoku řeky Dyje a potoka Fugnitz. U mostu přes řeku Dyji se nachází hraniční přechod Hardegg - Čížov, který je v provozu pouze pro chodce, cyklisty a lyžaře. Otevřen je od dubna do října 6.00 – 22.00 hod. a od listopadu do března 8.00 – 20.00 hod. V městečku kromě hradu se ještě nachází pozdně románský kostel sv. Víta, v jehož podzemí je hrobka, v níž je pohřbeno několik generací pánů z Hardeggu. 8 km severozápadně se nachází zámek Riegersburg, který má s hradem Hardegg stejné majitele.
Pavel Vítek, 6.6. 2007
turistické

Nezapomenutelný výlet pro každého

Středověký hrad Hardegg je sice asi 500 metrů za hraniční lávkou přes řeku Dyji na rakouské straně hranice, takže budete potřebovat nějaký doklad k návštěvě cizího území, nicméně příjemný výlet z Čížova a překrásný, i když obtížnější výlet z Vranova nad Dyjí okolo řeky, zahrnující obtížné stoupání, ale i cestu po skalnaté vrstevnici s překrásnými výhledy a v letních měsících i plno hub, drobné trampoty s doklady plně zastíní. Když budete mít štěstí, prodá vám lístky v pokladně i sama majitelka hradu, která mluví částečně česky a ráda odpoví na všechny případné otázky. Samotná prohlídka hradu není ničím a nikým rušena, protože do hradu vstupujete bez průvodce pouze s informacemi na přiloženém letáku. Možnost doprovodu průvodce je však v nabídce této historické památky také. Samotný hrad je krásně zachovalou ukázkou románských příhraničních opevnění a neprošel žádnou výraznou modernizací. Snad proto že…  číst dále

Michal Kiesel, 8.6. 2007

Další texty turistické
popis

Hrad se nachází na protáhlé skalní ostrožně, obtékané ze dvou stran řekou Dyjí, na jihozápadní straně města. Poloha hradu způsobila, že se zachoval v poměrně dobrém stavu. Na severním straně hradu stojí velká obytná věž z první poloviny 12. století, která byla později přestavěna. Na východní straně stojí další věž, vystavěná až na přelomu 12. a 13.st. Jižní a západní prostor hradu je ohraničen hradbou. Původní středověké zdivo z místního kamene bylo později zahrnuto do novějších rekonstrukcí hradu. Podél severovýchodní hradby byla vybudována halová budova, která byla několikrát přestavěna. Zřejmě plnila obytnou a reprezentační funkci. Kaple postavená po roce 1314 byla v pozdějších dobách několikrát rekonstruována a obklopena dalšími stavbami. Ze 14. století pochází štíhlá západní hradní věž, vystavěná z lomového kamene. Většina hradeb je opatřena cimbuřím.

Pavel Vítek, 6.6. 2007

historie

Ve 12. století byl na skále nad městem a nad řekou Dyje založen hrad Hardegg pány z rodu von Plain, kteří patřili k nejmocnějším z rodů v severním Rakousku. Panství Hardegg bylo postupně v majetku celé řady šlechtických rodů. Původní hrad však během staletí téměř nedoznal žádných podstatných stavebních změn. V roce 1731 se dostal do vlastnictví rodu hrabat z Khevenhūllerů. Tento rod vlastní hrad dodnes. Značné škody utrpěl hrad roku 1754, kdy oblast postihlo zemětřesení. Až roku 1878 začaly práce na opravě hradu, které trvaly až do roku 1905. Následky zemětřesení jsou ale patrné dodnes. Po skončení I. světové války a rozpadu Rakouska-Uherska byl veškerý šlechtický majetek zabaven novým rakouským státem. Další restaurační práce pokračovaly po roce 1956, kdy byl hrad navrácen původním majitelům. Nyní je vlastníkem hradu Hardegg hrabě Pilati, který sídlí v Riegersburgu. Na hradě se dnes nachází expozice Maxmiliána Habsburského,…  číst dále

6.6. 2007

okruhy, vstupné

Vstupné: základní 6,90 EUR studenti 5,90 EUR děti 3,90 EUR skupiny od 20 osob 5,90 EUR, průvodce pro skupinu 2,90/os. Kombinované vstupné se zámkem Riegersburgem 14,00 EUR

6.6. 2007

Půdorys místa

situace hradu ve stavebně vývojových fázích
© info na místě
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

20.8.2017 12:21 vera v.
V srpnu jsme byly na dovolené na Vranovské pláži,Kde nám dali jako součást 15% sleva z vstupného na hrad Hardegg.Vstupné jde platit i v Kč, ale boužel jsme to nevěděli, tak jsme si opatřili Eura.Doplnuji informace co se týče vstupu na hrad. Rodinné vstupné 660 Kč / EUR 22,-
Dospělí 225 Kč / EUR 7,50
Děti 6-16 let 120 Kč / EUR 4,00
Snížené vstupné 195 Kč / EUR 6,50
Hrad doporučuji je to krásné míst.(13.8.2017)
2.8.2014 17:00 aleshwarrior
je krásný a impozantní hrad,trochu mi připomíná náš Loket.Pokud jedete autem,musíte přes Hnanice,Čížov je pro auta uzavřený.Přímo pod hradem je malé bezplatné parkoviště.Vstupné do hradu je docela palba,platil jsem za prohlídku s průvodcem 9.50 Euro a to jsem dostal ještě jako čech slevu.A protože byla žízeň tak ještě pivko za 3 a malá turistická magnetka za 4 Eura.Průvodce dělal český student,tak jsme měli výklad v češtině,ale průvodce doporučuji,jinak se nedostanete do zbrojnice a hladomorny.Dost mě překvapilo že v plné sezóně byl hrad téměř prázdný ale průvodce mi vysvětlil že i v sezóně je návštěvnost hradu velmi nízká,odhadl to na 50-60 lidí denně zřejmě kvůli výši vstupného které se neustále zvyšuje.Jinak na hradě toho moc k vidění není,kromě rytířského sálu,zbrojnice a hladomorny ještě malá výstava o Maxmiliánu Mexickém a hradní kaple.Z hradu jsou krásné výhledy po okolí.
23.8.2011 08:59 alena
V sobotu jsme navštívili toto místo. Všem doporučuji. Nádherná památka. Jen upozorňuji všechny, kteří jedou na toto místo poprvé a nejsou obeznámeni co je čeká. Na konci Čížova musíte nechat auto. Je zde zákaz vjezdu a dál musíte pěšky. V tomto prostoru je budova, kde je Informační centrum, kde vám dobře poradí a nakoupíte zde mapy a turistické známky. Do Hardeggu jsou to 4 km po modré značce. Cestou navštívíte Hardeggskou vyhlídku.
Vstupné na Hardegg je v současné době 8 euro na osobu, studenti a děti 4,5 euro. Pokud chcete průvodce, připlatíte 2 eura. Průvodce doporučuji - dostanete se do zbrojnice a hladomorny - velmi zajímavé.
Městečko je také pěkné.
Zpět do Čížova jsme šli po zelené značce - rovněž 4 km. Doporučuji - cesta vede kolem Dyje a pak volným stoupáním dojdete až do Čížova. Cesta vede lesem a nemusíte si vyhýbat s cyklisty.
1.9.2008 12:28 Lenka B.
Všem doporučuji. Hrad je nádherný a těch 5,5 EUR se tam dá zapatit i kartou, což mne hrozně překvapilo. Na kole je to opravdu krásný výlet. A na přechodu už žádná kontrola samozřejmě není, takže ani zapomenutá občanka není problem :).
28.6.2008 11:00 Marcela Košťáková
Na hradě je moc milá paní u vstupu, mluví výborně česky. Dostali jsme nějakou slevu, že jsme Češi :-) , platili jsme 5,50 eu.
Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 Hardegg II
 Hardeggská vyhlídka
 Hardegg III
 Čížov
 Braitava
 Kaja
 Mniszkův kříž
 Vranov nad Dyjí
 jez
 Grundův mlýn
 měšťanský dům
 kaple sv. Josefa
 manufaktura
 Lesná
 Vlčí dvůr
 Ruegers
 Claryho kříž
 Vranovská přehrada
 Fronsburg
 Niederfladnitz
 boží muka
 Galgen/šibenice
 židovský hřbitov
 Šenkenberk
 Šobes
 Papírna
 Oberhöflein
 Svatý Kámen
 Králův stolec
 kostel sv. Volfganga
 Kravsko
 sousoší Piety
 boží muka
 vodní nádrž Znojmo
 kostel sv. Linharta
 Popice
 socha sv. Floriána
 Plenkovice
 boží muka
 malovaný sklep
 Vrbkův kámen
 kostel sv. Václava
 Oslnovice
 Znojmo
 Frejštejn
 Pavlický dvůr
 kaple sv. Kateřiny
 Cornštejn
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 boží muka
 Ugartův palác
 Althanský palác
 kostel sv. Michala
 Pražská brána
 Radniční věž
 znojemské podzemí
 Daunův palác
 městské hradby
 boží muka
 Vlkova věž
 poklona
 poklona
 poklona
 poklona
 poklona
 Rumburak
 Ctidružice
 kaple sv. Anny
 Louka
 Louka
 Bítov
 Boskovštejn
 kostel sv. Prokopa
 Únanov
 Lapikus
 Jevišovice
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Jevišovice
 Jevišovice
Kontaktní informace
Schloss Ruegers und Burg Hardegg
Hardegg Stadt 72/6
2082 Hardegg
Tel: +43 664 2145855
http://https://www.burghardegg.at/
office@ruegers-hardegg.at
Základní informace místa
ID místa: 5303
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 6.6.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama