Městský šlechtický palác Daunů vystavěný v 16. stol. na místě dvou středověkých domů. V 18. stol. pozdně barokně přestavován a upravován. V r. 1780 získalo současnou podobu hlavní průčelí.
Hlavní obrázek místa
nároží paláce na rohu Velké Mikulášské ulice a Masarykova náměstí
© Jan P. Štěpánek 07/2009
Pozdně barokní městský šlechtický palác rodu Daunů na nároží bývalého Dolního náměstí (dnes Masarykovo) a Velké Mikulášské ulice v historickém středu města Znojma. Prostory paláce jsou dnes využívány k různým komerčním účelům.
Jan P. Štěpánek, 19.7. 2009
popis

Dvoupatrová bloková třítraktová budova s hlavním průčelím obráceným do náměstí. Fasáda průčelí je převážně pozdně barokní s náznaky klasicismu. Od přízemí jsou patra oddělena bohatě profilovanou kordónovou římsou. Okna především v patrech zdobí okrasné špalety a šambrány. Osou stavby prochází klenutý průjezd do nádvoří. V nádvorní části zdobí hlavní palácové křídlo tři podlaží arkád. V přízemí jsou to tři zazděné arkády (jedna z nich tvoří průjezd do nádvoří se starším renesančním portálem), další dvě patra tvoří čtveřice oblouků (prostřední patro má arkády prosklené). Nádvoří ze zadní strany dotváří patrový dvoukřídlý nižší objekt opatřený v přízemí zazděnými arkádami a v patře otevřenou arkádovou chodbou.

Jan P. Štěpánek, 19.7. 2009

historie

Původně renesanční měšťanský dům s klenutými prostory vznikl v 16. století přestavbou dvou starších středověkých domů. Dnešní podobu získal palác na Dolním náměstí (dnes Masarykovo) v 18. století za maršála Dauna, majitele nedalekého hradu a panství Bítova a vítěz nad pruským králem Bedřichem II. Velikým v bitvě u Kolína v roce 1757. Přestavba byla završena úpravou hlavního průčelí v roce 1780. V létě roku 1809 se palác stal sídlem francouzského velitele obsazeného Znojma, kterým se z rozkazu císaře Napoleona Bonaparta stal maršál André Masséna. Na maršála Znojmo dodnes vzpomíná jako na nepřiměřeně krutého člověka, který celé město a okolí zatěžoval vysokými kontribucemi. Francouzská správa nad městem trvala až do zimy roku 1809.

Jan P. Štěpánek dle info na místě, 19.7. 2009

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Znojmo

Místa v okolí

 Vlkova věž
 Radniční věž
 znojemské podzemí
 kostel sv. Mikuláše
 Althanský palác
 boží muka
 Ugartův palác
 kaple sv. Kateřiny
 městské hradby
 kostel sv. Michala
 Znojmo
 Pražská brána
 Vrbkův kámen
 Červený most
 Louka
 Louka
 židovský hřbitov
 boží muka
 Králův stolec
 Přímětice
 kostel sv. Markéty
 Popice
 socha sv. Floriána
 Dyje
 boží muka
 Únanov
 kostel sv. Prokopa
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 Papírna
 Šobes
 boží muka
 malovaný sklep
 sousoší Piety
 Tasovice
 kostel sv. Volfganga
 boží muka
 Plenkovice
 Chvalovice
 kaple Panny Marie
 Plaveč
 Kravsko
 Svatý Kámen
 Lapikus
 Tvořihráz
 Němčičky
 Nový Hrádek u Lukova
 Galgen/šibenice
 Mikulovice
 Bohunice
 Žerotice
 Kaja
 Lampelberk
 Niederfladnitz
 Šenkenberk
 Čížov
 Želetice
 Želetice
 Horní Dunajovice
 vodní mlýn
 Hardeggská vyhlídka
 Panská rybárna
 Lechovice
 Lesná
 Hardegg
 Hardegg II
 Hardegg III
 Jevišovice
 kostel sv. Josefa
 barokní sýpka
 Jevišovice
 Jevišovice
 Višňové
 Pavlický dvůr
 Boskovštejn
 Jaroslavice
 kostel sv. Jiljí
 Seefeld
 Skalice
 sýpka
Základní informace místa
ID místa: 8022
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 22.7.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama