Mohutná barokní sýpka vybudována kolem r. 1750, po 2. světové válce přes dílčí stavební úpravy zchátrala. Zásadně rekonstruována po r. 2000 na multifunkční společenské centrum, a to kulturní, sportovní i informační. Objekt nyní v majetku Muzea města Brna.
Hlavní obrázek místa
Sýpka pohledem z náměstí
© Pavel Vlach, 07/2013
Město Jevišovice je prvně doloženo r. 1289, městský status z počátku 18. století byl obnoven r. 2007. Leží mimo železniční síť na křížení silnice II/361 z Jaroměřic nad Rokytnou do Znojma a silnice II/398. Město oplývá řadou turistických zajímavostí. Najdeme tu dva zámky, zříceninu hradu a empírový kostel sv. Josefa. Kromě toho se při západním okraji města nachází na řece Jevišovce nejstarší přehradní nádrž na Moravě z r. 1897. Náměstí dominuje kromě kostela objekt barokní sýpky rekonstruovaný po r. 2000.
1.5. 2015
historie

Barokní sýpka spolu s kostelem sv. Josefa tvoří výraznou pohledovou dominantu jižní části náměstí Františka Štursy v Jevišovicích. Původně zde stával panský dvůr, sýpka byla jako mohutná dvoupatrová budova s volutovými štíty zbudována v 18. století. Přesné datum vzniku není známo, ale pozdějším dendrologickým průzkumem dřevěných prvků byla stanovena doba přibližně kolem roku 1750. Tomu by odpovídal i alianční erb tehdejších majitelů panství, hraběte Jana Ugarte a jeho manželky Marie Vilemíny de Souches (erb je umístěn nad vchodem do sýpky z náměstí). Ve 20. století sýpka i přes dílčí úpravy chátrala, zásadní rekonstrukce se dočkala po roce 2000 díky iniciativě Svazku obcí Jevišovicka, který byl také hlavním investorem stavebních oprav. Sýpka je nyní v majetku Muzea města Brna a funguje jako multifunkční centrum, a to jak kulturní, sportovní, společenské i informační. V objektu Sýpky je kromě restaurace také možnost…  číst dále

Pavel Vlach (s použitím webu města Jevišovice), 1.5. 2015

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Jevišovice

Místa v okolí

 kostel sv. Josefa
 Jevišovice
 Jevišovice
 Jevišovice
 Slatina
 Slatina
 Slatina
 Boskovštejn
 Bukovina
 Ratíšovice
 Pavlický dvůr
 Biskupice
 Biskupice
 Újezd
 Pulkov
 Lapikus
 Hostim
 Kravsko
 Plenkovice
 Litovany
 Mikulovice
 Šenkenberk
 Němčičky
 kaple Panny Marie
 Plaveč
 Tavíkovice
 kostel sv. Prokopa
 Únanov
 Višňové
 Mstěnice
 zaniklá ves Mstěnice
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 Vesce
 Mstěnice
 Lesná
 Horní Kounice
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 kostel sv. Barbory
 Krhov
 židovský hřbitov
 Horní Dunajovice
 Pustý zámek
 Tvořihráz
 socha sv. Šebestiána
 kostel sv. Václava
 socha sv. Floriána
 smírčí kříž
 socha sv. Vendelína
 kostel sv. Vavřince
 Hrotovice
 pivovar
 Rešice
 smírčí kříž
 boží muka
 Lykodery
 Lipňany
 Pražská brána
 kostel sv. Michala
 městské hradby
 Čížov
 Žerotice
 Želetice
 Ugartův palác
 dům čp. 60
 masné krámy
 kostel sv. Jiljí
 karner sv. Michala
 Moravské Budějovice
 Želetice
 Althanský palác
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 znojemské podzemí
 kostel sv. Mikuláše
 Radniční věž
 Červený most
 Daunův palác
 Vranovská přehrada
 Krnčice
 Vlkova věž
 boží muka
 dvůr Alinkov
 Mniszkův kříž
 kaple sv. Josefa
 manufaktura
 Grundův mlýn
 jez
 měšťanský dům
 Braitava
 Vranov nad Dyjí
 Bohunice
 Lesůňky
 Rabštejn
 Hardeggská vyhlídka
 Vlčí dvůr
 Hardegg III
 Hardegg
 kaple sv. Víta
 Hardegg II
 Dukovany
Základní informace místa
ID místa: 12159
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 1.5.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama