Mohutná barokní sýpka vybudována kolem r. 1750, po 2. světové válce přes dílčí stavební úpravy zchátrala. Zásadně rekonstruována po r. 2000 na multifunkční společenské centrum, a to kulturní, sportovní i informační. Objekt nyní v majetku Muzea města Brna.
Hlavní obrázek místa
Sýpka pohledem z náměstí
© Pavel Vlach, 07/2013
Město Jevišovice je prvně doloženo r. 1289, městský status z počátku 18. století byl obnoven r. 2007. Leží mimo železniční síť na křížení silnice II/361 z Jaroměřic nad Rokytnou do Znojma a silnice II/398. Město oplývá řadou turistických zajímavostí. Najdeme tu dva zámky, zříceninu hradu a empírový kostel sv. Josefa. Kromě toho se při západním okraji města nachází na řece Jevišovce nejstarší přehradní nádrž na Moravě z r. 1897. Náměstí dominuje kromě kostela objekt barokní sýpky rekonstruovaný po r. 2000.
1.5. 2015
historie

Barokní sýpka spolu s kostelem sv. Josefa tvoří výraznou pohledovou dominantu jižní části náměstí Františka Štursy v Jevišovicích. Původně zde stával panský dvůr, sýpka byla jako mohutná dvoupatrová budova s volutovými štíty zbudována v 18. století. Přesné datum vzniku není známo, ale pozdějším dendrologickým průzkumem dřevěných prvků byla stanovena doba přibližně kolem roku 1750. Tomu by odpovídal i alianční erb tehdejších majitelů panství, hraběte Jana Ugarte a jeho manželky Marie Vilemíny de Souches (erb je umístěn nad vchodem do sýpky z náměstí). Ve 20. století sýpka i přes dílčí úpravy chátrala, zásadní rekonstrukce se dočkala po roce 2000 díky iniciativě Svazku obcí Jevišovicka, který byl také hlavním investorem stavebních oprav. Sýpka je nyní v majetku Muzea města Brna a funguje jako multifunkční centrum, a to jak kulturní, sportovní, společenské i informační. V objektu Sýpky je kromě restaurace také možnost…  číst dále

Pavel Vlach (s použitím webu města Jevišovice), 1.5. 2015

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Jevišovice

Místa v okolí

 kostel sv. Josefa
 Jevišovice
 Jevišovice
 Jevišovice
 Slatina
 Slatina
 Slatina
 Boskovštejn
 Bukovina
 Ratíšovice
 Pavlický dvůr
 Biskupice
 Biskupice
 Újezd
 Pulkov
 Lapikus
 Hostim
 Kravsko
 kaple sv. Anny
 Plenkovice
 poklona
 poklona
 Litovany
 Mikulovice
 Šenkenberk
 poklona
 Němčičky
 poklona
 kaple Panny Marie
 Plaveč
 poklona
 Ctidružice
 Tavíkovice
 kostel sv. Prokopa
 boží muka
 Únanov
 Višňové
 Mstěnice
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 zaniklá ves Mstěnice
 Vesce
 Mstěnice
 Lesná
 Horní Kounice
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 kostel sv. Barbory
 Krhov
 boží muka
 židovský hřbitov
 Horní Dunajovice
 Pustý zámek
 Tvořihráz
 socha sv. Šebestiána
 kostel sv. Václava
 socha sv. Floriána
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Vendelína
 boží muka
 pivovar
 Hrotovice
 Rešice
 boží muka
 smírčí kříž
 Bohušice
 Lykodery
 Lipňany
 Pražská brána
 kostel sv. Michala
 městské hradby
 Želetice
 Čížov
 Žerotice
 Ugartův palác
 dům čp. 60
 masné krámy
 Želetice
 kostel sv. Jiljí
 karner sv. Michala
 Moravské Budějovice
 Althanský palác
 fara
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 Červený most
 znojemské podzemí
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 Claryho kříž
 Radniční věž
 Daunův palác
 Krnčice
 Vranovská přehrada
 boží muka
 Vlkova věž
 dvůr Alinkov
 Mniszkův kříž
 kaple sv. Josefa
 manufaktura
 Grundův mlýn
 jez
 měšťanský dům
 Braitava
 Bohunice
 Vranov nad Dyjí
 Lesůňky
 Rabštejn
 Vlčí dvůr
 Hardeggská vyhlídka
 Hardegg III
 Hardegg
 Hardegg II
 kaple sv. Víta
 Dukovany
Základní informace místa
ID místa: 12159
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 1.5.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama