Hřbitovní kostel s pozdně románským jádrem a přístavbami z 18. stol.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Barbory, Častohostice
© Jan Tůma, 07/2007
Původně románský kostel sv. Barbory s gotickými a barokními přístavbami. Nachází se na severním konci obce při silnici na Vesce a Moravské Budějovice.
Jan Tůma, 7.8. 2007
historie

Podle průzkumu zdiva, které je z kamene a částečně i z cihel, se předpokládá, že kostel sv. Barbory v Častohosticích pochází z 15. století. Některé prameny však uvádí založení kostela již ve století třináctém a dokonce podle některých úvah, soudě podle tvaru věže (rotunda) a síly zdiva, pochází již z druhé poloviny století devátého, tedy z doby sv. Cyrila a Metoděje. První přístavbu prodělal kostel v roce 1548. V letech 1740 – 1745 byl kostel rozšířen o dvě boční kaple s oltářem Panny Marie a Anděla Strážného. Pod kostelem jsou dvě hrobky pro hraběcí rodinu Nimpšů a pro duchovní z místní farnosti. Kostel se jako farní prvně doložen v roce 1492, i zde se však předpokládá, že farním byl již dříve.

Pavel Vítek, 11.9. 2007

Půdorys místa

Kostel sv. Barbory
Samek B., Umělecké památky Moravy a Slezska 2, [J/N], Academia, 1999, str. 576, obr. 264
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Třebíč  (TR), Častohostice

Místa v okolí

 Vesce
 Krnčice
 Nové Syrovice
 fara
 dům čp. 60
 masné krámy
 karner sv. Michala
 Moravské Budějovice
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 Ctidružice
 Hostim
 Litohoř
 kaple sv. Víta
 Bohušice
 Jakubov
 Bukovina
 Boskovštejn
 Pavlický dvůr
 boží muka
 Lesůňky
 Hornice
 boží muka
 Lesonice
 Rumburak
 kostel sv. Václava
 Pulkov
 Šenkenberk
 Bítov
 Cornštejn
 kostel sv. Martina
 Budkov
 Vranovská přehrada
 Claryho kříž
 Oponešice
 Jevišovice
 barokní sýpka
 Jevišovice
 kostel sv. Josefa
 boží muka
 Lesná
 Jevišovice
 kaple sv. Josefa
 manufaktura
 Oslnovice
 Mniszkův kříž
 měšťanský dům
 Grundův mlýn
 jez
 Vlčí dvůr
 Vranov nad Dyjí
 Biskupice
 Ratibořice
 Biskupice
 Slatina
 Slatina
 Slatina
 Štěpkov
 rotunda sv. Václava
 Výčapy
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 Čáslavice
 Police
 Lykodery
 Šášovice
 Maškův mlýn
 Kravsko
 Frejštejn
 výklenková kaplička
 Kyprův mlýn
 výklenková kaplička
 boží muka
 Lhota u Lipníka
 Krhov
 Plenkovice
 výklenková kaplička
 Želetava
 Uherčice
 Uherčice
 socha sv. Šebestiána
 Želetava
 kostel sv. Václava
 dvůr Mitrov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 poklona
 Krasonice
 poklona
 Zdeňkov
 Thürnau
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Častohostice
Častohostice 1
676 02 Moravské Budějovice
Základní informace místa
ID místa: 5560
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.8.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama