Vodní nádrž Znojmo vybudována na řece Dyji v letech 1962-1966. Slouží k vyrovnávání nerovnoměrných průtoků v řece, výrobě elektrické energie, protipovodňové ochraně a odběru vody k vodárenskému zpracování. Leží na území Národního parku Podyjí.
Hlavní obrázek místa
VN Znojmo
© Ondra Hájek 08/2021
Hráz vodní nádrže Znojmo byla vybudována na řece Dyji těsně nad jejím soutokem s Gránickým potokem, nad jehož protějším břehem se na ostrohu nachází znojemský hrad. Protože nádrž slouží i jako případná zásobárna pitné vody, je její hladina chráněna ochranným pásmem, břehy, které leží na území Národního parku Podyjí, jsou však přístupné. Po pravém břehu vede žlutě značená stezka ze Znojma až k Trauznickému údolí v délce 4 km, dřívější levobřežní trasa byla zatopena.
Jiří Špaček, 13.9. 2022
popis

Vodní nádrž Znojmo byla na řece Dyji vybudována v letech 1962-1966. Jejím účelem je vyrovnávání nerovnoměrných průtoků v řece v důsledku špičkového provozu elektrárny na vodním díle Vranov, výroba elektrické energie, zajištění trvalého minimálního průtoku v suchých obdobích, protipovodňová ochrana a odběr vody k vodárenskému zpracování. Hráz o délce 115 m a výšce 17 m vytváří v sevřeném údolí jezero o rozloze přes 45 ha a maximální hloubce 15 m. Délka vzdutí hladiny dosahuje až 5 km. Celá zátopa vodního díla se nachází v národním parku Podyjí a břehy jsou porostlé zachovalými lesními porosty. Protože přehradní nádrž slouží také jako zdroj pitné vody, jsou zde zakázány veškeré vodní sporty. Ve zdejší vodní elektrárně jsou nainstalovány dvě Kaplanovy turbíny s výkonem 1 350 kW.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 13.9. 2022

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Znojmo

Místa v okolí

 Vrbkův kámen
 Králův stolec
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 Ugartův palác
 Althanský palác
 Daunův palác
 Radniční věž
 znojemské podzemí
 kostel sv. Michala
 Vlkova věž
 městské hradby
 Pražská brána
 Louka
 Louka
 Popice
 socha sv. Floriána
 židovský hřbitov
 boží muka
 boží muka
 Červený most
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 Papírna
 Šobes
 boží muka
 sousoší Piety
 malovaný sklep
 boží muka
 kostel sv. Volfganga
 kostel sv. Prokopa
 boží muka
 Únanov
 poklona
 Dyje
 poklona
 Svatý Kámen
 poklona
 poklona
 poklona
 Plenkovice
 Chvalovice
 Kravsko
 kaple sv. Anny
 Galgen/šibenice
 Tasovice
 Kaja
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 Lapikus
 Niederfladnitz
 Čížov
 Hardeggská vyhlídka
 Němčičky
 Tvořihráz
 Hardegg
 Hardegg III
 Hardegg II
 Šenkenberk
 Lesná
 Mikulovice
 Lampelberk
 Braitava
 Bohunice
 Žerotice
 vodní mlýn
 Panská rybárna
 Jevišovice
 Želetice
 Želetice
 Horní Dunajovice
 Pavlický dvůr
 Mniszkův kříž
 Claryho kříž
 jez
 Grundův mlýn
 kaple sv. Josefa
 vodní nádrž Vranov
 manufaktura
 Boskovštejn
 Višňové
 Seefeld
 Ctidružice
 Skalice
 sýpka
 Neudegg
Základní informace místa
ID místa: 16720
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.9.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama