Předpokládá se, že obranná stavba sloužila jako sídlo drobného šlechtice, který pravděpodobně patřil do bezprostředního doprovodu pánů z hradu Hardegg. Vznik stavby lze datovat do počátku 14. století.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2020
Hardegg (česky Hardek) je nejmenším a možná i nejmalebnějším rakouským městečkem. Nachází se v okrese Hollabrunn ve Weinviertelu v Dolním Rakousku, přímo na rakousko-moravské hranici. Patří mezi nejnavštěvovanější místa Národního parku Podyjí (Thayatal). Kromě hlavního turistického cíle, nádherného hardeggského hradu, je v městečku farní kostel sv. Víta s farou a kostnicí z 12. století. K dalším turistickým cílům patří několik vyhlídkových míst, z nichž nejzajímavější je Reginafelsen (Reginina skála) se zbytky menšího hrádku. Mimo zájem turistů je poměrně neznámá středověká věžová stavba Brandlesturm, která je pravděpodobně pozůstatkem tvrze. Přímo ke stavbě nevede žádná ze tří kolem procházejících turistických cest a nic na ni nepoukazuje. Brandlesturm stojí na severním okraji městečka, asi deset metrů od břehu Dyje, která tvoří rakousko-moravskou hranici. Stavbu je možné si prohlédnout pouze zvenčí.
Luděk Vláčil, 2.10. 2020
historie

Věžová stavba Brandlesturm byla součástí bývalého rozsáhlého předhradí hradu Hardegg a ležela v jeho západní části na břehu řeky Dyje, která tvoří rakousko-moravskou hranici. Přesný účel stavby není znám. Vzhledem k tomu, že neexistují žádné důkazy o dalších přilehlých stavbách či obytných budovách, nelze samostatné šlechtické sídlo prokázat. Výrazná stavba však ukazuje na drobného šlechtického majitele, který byl pravděpodobně součástí bezprostředního doprovodu pánů z hradu Hardegg. Dnes se věž, zřejmě kvůli pozdější regulaci toku Dyje, nachází asi 10 metrů od břehu. Do přízemí věže o rozměrech 6,5x6,5 m s tloušťkou stěny 1,2 m lze vstoupit druhotným vchodem. Světelné štěrbiny a zazděný vysoký vchod do patra dokazují dřívější obrannou funkci. Vzhledem k tomu, že je věž pouze dvoupodlažní, lze předpokládat dřívější dřevěnou nadstavbu. Technologie výstavby zdiva z drobného lomového kamene s mírně většími rohovými kamennými deskami,…  číst dále

Luděk Luděk Vláčil - zdroj: http://noeburgen.imareal.sbg.ac.at/ a další, 30.9. 2020

Komentáře

Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 Hardeggská vyhlídka
 Hardegg
 Hardegg II
 Braitava
 Čížov
 Kaja
 Vranov nad Dyjí
 jez
 Mniszkův kříž
 Grundův mlýn
 měšťanský dům
 kaple sv. Josefa
 manufaktura
 Lesná
 Vlčí dvůr
 Claryho kříž
 Ruegers
 vodní nádrž Vranov
 Fronsburg
 Niederfladnitz
 boží muka
 židovský hřbitov
 Šenkenberk
 Galgen/šibenice
 Šobes
 Papírna
 Oberhöflein
 Králův stolec
 Svatý Kámen
 Kravsko
 kostel sv. Volfganga
 boží muka
 vodní nádrž Znojmo
 kostel sv. Linharta
 sousoší Piety
 Popice
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Václava
 Oslnovice
 Plenkovice
 Pavlický dvůr
 malovaný sklep
 Frejštejn
 Cornštejn
 boží muka
 Vrbkův kámen
 Přímětice
 Znojmo
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Kateřiny
 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
 Rumburak
 Ctidružice
 kostel sv. Mikuláše
 Ugartův palác
 Althanský palác
 kostel sv. Michala
 Pražská brána
 Radniční věž
 poklona
 znojemské podzemí
 Daunův palác
 městské hradby
 poklona
 poklona
 poklona
 poklona
 Vlkova věž
 kaple sv. Anny
 boží muka
 Bítov
 Louka
 Boskovštejn
 Louka
 kostel sv. Prokopa
 Lapikus
 Jevišovice
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Jevišovice
 Jevišovice
 Hornice
Základní informace místa
ID místa: 15246
Typ místa: tvrz
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 3.10.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama