Předpokládá se, že obranná stavba sloužila jako sídlo drobného šlechtice, který pravděpodobně patřil do bezprostředního doprovodu pánů z hradu Hardegg. Vznik stavby lze datovat do počátku 14. století.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2020
Hardegg (česky Hardek) je nejmenším a možná i nejmalebnějším rakouským městečkem. Nachází se v okrese Hollabrunn ve Weinviertelu v Dolním Rakousku, přímo na rakousko-moravské hranici. Patří mezi nejnavštěvovanější místa Národního parku Podyjí (Thayatal). Kromě hlavního turistického cíle, nádherného hardeggského hradu, je v městečku farní kostel sv. Víta s farou a kostnicí z 12. století. K dalším turistickým cílům patří několik vyhlídkových míst, z nichž nejzajímavější je Reginafelsen (Reginina skála) se zbytky menšího hrádku. Mimo zájem turistů je poměrně neznámá středověká věžová stavba Brandlesturm, která je pravděpodobně pozůstatkem tvrze. Přímo ke stavbě nevede žádná ze tří kolem procházejících turistických cest a nic na ni nepoukazuje. Brandlesturm stojí na severním okraji městečka, asi deset metrů od břehu Dyje, která tvoří rakousko-moravskou hranici. Stavbu je možné si prohlédnout pouze zvenčí.
Luděk Vláčil, 2.10. 2020
historie

Věžová stavba Brandlesturm byla součástí bývalého rozsáhlého předhradí hradu Hardegg a ležela v jeho západní části na břehu řeky Dyje, která tvoří rakousko-moravskou hranici. Přesný účel stavby není znám. Vzhledem k tomu, že neexistují žádné důkazy o dalších přilehlých stavbách či obytných budovách, nelze samostatné šlechtické sídlo prokázat. Výrazná stavba však ukazuje na drobného šlechtického majitele, který byl pravděpodobně součástí bezprostředního doprovodu pánů z hradu Hardegg. Dnes se věž, zřejmě kvůli pozdější regulaci toku Dyje, nachází asi 10 metrů od břehu. Do přízemí věže o rozměrech 6,5x6,5 m s tloušťkou stěny 1,2 m lze vstoupit druhotným vchodem. Světelné štěrbiny a zazděný vysoký vchod do patra dokazují dřívější obrannou funkci. Vzhledem k tomu, že je věž pouze dvoupodlažní, lze předpokládat dřívější dřevěnou nadstavbu. Technologie výstavby zdiva z drobného lomového kamene s mírně většími rohovými kamennými deskami,…  číst dále

Luděk Luděk Vláčil - zdroj: http://noeburgen.imareal.sbg.ac.at/ a další, 30.9. 2020

Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 Hardeggská vyhlídka
 Hardegg
 Hardegg II
 Braitava
 Čížov
 Kaja
 jez
 Vranov nad Dyjí
 Grundův mlýn
 Mniszkův kříž
 měšťanský dům
 kaple sv. Josefa
 manufaktura
 Vlčí dvůr
 Lesná
 Ruegers
 Vranovská přehrada
 Niederfladnitz
 boží muka
 židovský hřbitov
 Šenkenberk
 Galgen/šibenice
 Šobes
 Papírna
 Králův stolec
 Svatý Kámen
 Kravsko
 kostel sv. Volfganga
 boží muka
 sousoší Piety
 kostel sv. Linharta
 socha sv. Floriána
 Popice
 Oslnovice
 Plenkovice
 kostel sv. Václava
 Frejštejn
 Cornštejn
 malovaný sklep
 Pavlický dvůr
 boží muka
 Vrbkův kámen
 Přímětice
 Znojmo
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Kateřiny
 židovský hřbitov
 Rumburak
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 Ugartův palác
 Althanský palác
 Pražská brána
 Radniční věž
 kostel sv. Michala
 znojemské podzemí
 městské hradby
 Daunův palác
 Vlkova věž
 boží muka
 Bítov
 Louka
 Boskovštejn
 Louka
 kostel sv. Prokopa
 Lapikus
 Jevišovice
 kostel sv. Josefa
 barokní sýpka
 Jevišovice
 Jevišovice
 Hornice
Základní informace místa
ID místa: 15246
Typ místa: tvrz
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 3.10.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama