Předpokládá se, že obranná stavba sloužila jako sídlo drobného šlechtice, který pravděpodobně patřil do bezprostředního doprovodu pánů z hradu Hardegg. Vznik stavby lze datovat do počátku 14. století.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2020
Hardegg (česky Hardek) je nejmenším a možná i nejmalebnějším rakouským městečkem. Nachází se v okrese Hollabrunn ve Weinviertelu v Dolním Rakousku, přímo na rakousko-moravské hranici. Patří mezi nejnavštěvovanější místa Národního parku Podyjí (Thayatal). Kromě hlavního turistického cíle, nádherného hardeggského hradu, je v městečku farní kostel sv. Víta s farou a kostnicí z 12. století. K dalším turistickým cílům patří několik vyhlídkových míst, z nichž nejzajímavější je Reginafelsen (Reginina skála) se zbytky menšího hrádku. Mimo zájem turistů je poměrně neznámá středověká věžová stavba Brandlesturm, která je pravděpodobně pozůstatkem tvrze. Přímo ke stavbě nevede žádná ze tří kolem procházejících turistických cest a nic na ni nepoukazuje. Brandlesturm stojí na severním okraji městečka, asi deset metrů od břehu Dyje, která tvoří rakousko-moravskou hranici. Stavbu je možné si prohlédnout pouze zvenčí.
Luděk Vláčil, 2.10. 2020
historie

Věžová stavba Brandlesturm byla součástí bývalého rozsáhlého předhradí hradu Hardegg a ležela v jeho západní části na břehu řeky Dyje, která tvoří rakousko-moravskou hranici. Přesný účel stavby není znám. Vzhledem k tomu, že neexistují žádné důkazy o dalších přilehlých stavbách či obytných budovách, nelze samostatné šlechtické sídlo prokázat. Výrazná stavba však ukazuje na drobného šlechtického majitele, který byl pravděpodobně součástí bezprostředního doprovodu pánů z hradu Hardegg. Dnes se věž, zřejmě kvůli pozdější regulaci toku Dyje, nachází asi 10 metrů od břehu. Do přízemí věže o rozměrech 6,5x6,5 m s tloušťkou stěny 1,2 m lze vstoupit druhotným vchodem. Světelné štěrbiny a zazděný vysoký vchod do patra dokazují dřívější obrannou funkci. Vzhledem k tomu, že je věž pouze dvoupodlažní, lze předpokládat dřívější dřevěnou nadstavbu. Technologie výstavby zdiva z drobného lomového kamene s mírně většími rohovými kamennými deskami,…  číst dále

Luděk Luděk Vláčil - zdroj: http://noeburgen.imareal.sbg.ac.at/ a další, 30.9. 2020

Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 Hardeggská vyhlídka
 Hardegg
 Hardegg II
 Čížov
 Braitava
 Kaja
 Vranov nad Dyjí
 jez
 Mniszkův kříž
 Grundův mlýn
 měšťanský dům
 kaple sv. Josefa
 manufaktura
 Lesná
 Vlčí dvůr
 Claryho kříž
 Vranovská přehrada
 Ruegers
 Fronsburg
 Niederfladnitz
 boží muka
 židovský hřbitov
 Šenkenberk
 Galgen/šibenice
 Šobes
 Papírna
 Oberhöflein
 Králův stolec
 Svatý Kámen
 Kravsko
 kostel sv. Volfganga
 boží muka
 sousoší Piety
 kostel sv. Linharta
 socha sv. Floriána
 Popice
 Oslnovice
 kostel sv. Václava
 Plenkovice
 Cornštejn
 Frejštejn
 malovaný sklep
 Pavlický dvůr
 Vrbkův kámen
 boží muka
 Přímětice
 Znojmo
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Kateřiny
 boží muka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Ctidružice
 Rumburak
 boží muka
 Radniční věž
 Pražská brána
 kostel sv. Michala
 Althanský palác
 Ugartův palác
 městské hradby
 Daunův palác
 znojemské podzemí
 poklona
 poklona
 poklona
 poklona
 Vlkova věž
 poklona
 kaple sv. Anny
 boží muka
 Bítov
 Louka
 Boskovštejn
 Louka
 kostel sv. Prokopa
 Lapikus
 Jevišovice
 kostel sv. Josefa
 barokní sýpka
 Jevišovice
 Jevišovice
 Hornice
Základní informace místa
ID místa: 15246
Typ místa: tvrz
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 3.10.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama